Készült: 2024.04.26.05:20:41 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

50. ülésnap (2010.11.22.),  7-10. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 10:24


Felszólalások:   3-6   7-10   11-12      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: A mai napon napirend előtti felszólalásra jelentkezett Ertsey Katalin frakcióvezető-helyettes asszony, az LMP részéről: "Becsapós nyugdíj, a nők 40 év munka utáni nyugdíjba vonulásáról" címmel. Parancsoljon, képviselő asszony!

ERTSEY KATALIN (LMP): Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Teljes a nyilvánosságban a zűrzavar azon javaslat körül, amit még nyáron jelentettek be, hogy a nők 40 év munkaviszony után teljes öregségi nyugdíjba vonulhatnak. Régóta és nagyon sokan várják ezt az intézkedést, de a mai Népszabadság címlapja szerint, ami egy korábbi verzióról szól, itt 42 évet, 44 évet emlegetnek az egy-két gyerekeseknek, nem tudjuk, hogy a harmadik gyereket megszülők és az egy-két gyerekesek között végül is hogy oszlik meg az az arány, hogy ki mehet el végül is 40 év után nyugdíjba. Úgy tudjuk, hogy 32 év munkaviszony és 8 év gyermekgondozással otthon töltött idő elég ehhez a nyugdíjba vonuláshoz.

Nem látjuk az indoklásból igazán, sem a kiszivárgott anyagból, sem más, a sajtóban terjengő hírekből, hogy ez a 8 év hogy jött ki, és ami nagyon szomorú, sajnos nem számít bele a tanulmányi idő, pedig az szolgálati viszonynak számít, tehát nagyon sokan, akik akkor jártak egyetemre, amikor ez még szolgálati időnek számított, számítottak erre. Nemcsak az egyetemi diplomás nőknek vagy a főiskolásoknak üzeni ez, hogy nem érdemes tanulni, de a szakmunkástanulóknak is, akik régen egy hatnapos munkahétből ötöt végigdolgoztak járulékfizetéssel teljes munkaidőben, és a hatodik napon tanultak. Nincsenek benne a tervezetben. Ha azt üzeni a kormány, hogy aki tanul, és akár tanulás mellett is vagy utána, munka mellett vállal gyermeket, az nem kapja meg ezt a könnyebbséget, akkor valójában mit üzen ez egy tudásalapú társadalmat építő kormányzat programjáról?

Olyan hírek is lábra keltek, hogy nem kapja meg az örökbe fogadó szülő és a nevelőszülő, hiszen az indoklás szerint ez túl nagy teher lenne, felborítaná a nyugdíjkasszát. Az új verzió szerint úgy tűnik, hogy ez mégiscsak benne van, tehát ha benne van ez a nagy társadalmi csoport, akkor viszont borul a nyugdíjkassza. Az LMP a jövő generációkat képviseli ebben a parlamentben, tehát a gyermekeink kontójára nem adósíthatjuk el a nyugdíjkasszát. Azt gondolom, ez önöknek is fontos. Akkor végül is mi lesz a költsége ennek az intézkedésnek? 40 milliárd, ahogy ez alapján kiszámítható, vagy 10 milliárd, ahogy az eredeti verzióban van?

Félszázalékos nyugdíjemelést jelentettek be erre való hivatkozással. Ez nagyon súlyos lépés, azt gondolom, hogyha szembefordítjuk a társadalom két legnagyobb csoportját, a férfiakat és a nőket, akik közül elsősorban férfiak vannak ma vezető pozícióban, tehát ők mondhatják azt a nőknek, hogy ti elmehettek nyugdíjba. Aggódunk azért is, mert sok munkavállaló erre való hivatkozással a nyugdíj közelében levő, már így is nagyon súlyos helyzetű nőket egy pillanat alatt elküldheti nyugdíjba.

De mi van akkor, ha valaki nem szeretne vagy nem tud elmenni nyugdíjba anyagi szempontból, anyagi problémái miatt? Az indoklásban az áll, hogy ellentétben az eredeti bejelentéssel, miszerint ez egyfajta elismerése a nők két műszakos, tehát munkahelyi és családi helytállásának, a nőket tulajdonképpen nem pihenésre küldik haza nyugdíjba, hanem arra, hogy vigyázzanak az unokákra, hát hiszen milyen szép dolog is. De ha valaki elmegy 40 év után nyugdíjba, nem arra megy el feltétlenül, hogy pótolja azokat az óvodákat és bölcsődei helyeket, amelyek nem léteznek az országban. Az apró betűből mindig kiderül, hogy ezeknek az intézkedéseknek nagyon súlyos hátránya van a nőkre nézve. És ha például nincsen nagymama a közelben, vidéki nagymama van és budapesti kisgyerekes család, akkor vajon hogyan fogja ez segíteni az újabb generációkat?

Nagyon szomorú, hogy ez az intézkedés - illetve ki tudja, mi van mögötte, de még mindig nem látjuk, hogy hogyan illeszkedik be abba a sorba, amiről a kormány azt mondja, hogy családbarát társadalmat épít, hiszen elvesszük a gyest azoktól, akik például fogyatékos gyereket nevelnek, és nem kapnak részmunkaidős állást, hiszen 30 órában limitálják ezt. Nagyon súlyos intézkedés az is, hogy a Start-kártya és a Start Plusz kártya kivezetésével pont a gyes után visszatérő és a nyugdíj előtt álló nők helyzetét nehezítik tovább.

Kérjük, hogy fontolják meg ezt az intézkedést, adjanak világos indoklást a költségeiről, az indoklásairól, és a részleteit dolgozzák ki jobban. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.)

Köszönöm szépen. (Taps az LMP soraiban.)

ELNÖK: A kormány nevében Soltész Miklós államtitkár úr fog válaszolni. Parancsoljon!

SOLTÉSZ MIKLÓS nemzeti erőforrás minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Asszony! Nem tudom mással kezdeni a beszédemet, mint egy tényleg szakállas viccel, amikor a jereváni rádió bemondta, miszerint nem Moszkvában, hanem Leningrádban, nem Mercedeseket, hanem Csajkákat és nem osztogatnak, hanem fosztogatnak. Ön egy olyan újságból tájékozódott, amely újság egy sokadik verziót tárt most az olvasók elé, és ezzel próbálta ennek az igenis örömteli és nagyon fontos lépésnek az élét elvenni, és juttatni azt az emberek gondolkodásába, hogy ennek nincsen értelme. Nagyon nagy kár, hogy valamelyik újság, a szocialistákhoz közel álló újság a címlapján ír le egy olyan változatot, amely egyébként nem került végül is eldöntésre, sőt - hála istennek, nem került -, hanem sokkal jobb változatot hozott ki a kormány. Igenis tudomásul kell venni, hogy az a pénzügyi-gazdasági helyzet, amelyben jelenleg az ország van, ezt a lehetőséget adta, amiről egyébként nyilván pár sorban vagy pár gondolatban önnek válaszolni fogok.

Az elmúlt években ahhoz képest, hogy folyamatosan csak megszorítások voltak a nyugdíjrendszer területén akár a nyugdíjban lévők, akár pedig a nyugdíj előtt lévők életében, ehhez képest a kormány egy olyan javaslatot tett le és fogja majd az Országgyűlés elé hozni, amelyben igenis az édesanyáknak, a nőknek a szerepvállalását - egyrészt a munkában való részvételüket, másrészt pedig a családban való részvételüket - támogatja és segíti.

(13.30)

Azt hiszem, ez a legfontosabb üzenete ennek a törvénynek, túl azon, hogy sok tízezer honfitársunk nemcsak ebben az évben, hanem az elkövetkezendő években is előbb tud elmenni nyugdíjba, mint ahogy el tudott volna menni rendesen, a nyugdíj jelenlegi szabályai szerint, illetve ami még inkább fontos, semmiféle megszorítással, megvonással nem sújtjuk őket, magyarán: teljes jogú nyugdíjjal fognak elmenni ezek az asszonyok.

Még egyet szeretnék önnek hangsúlyozni és kiemelni: nem fogjuk megkülönböztetni azokat a gyermekeket, akiket megszült egy édesanya vagy akiket örökbe fogadtak. Mindegyik szülőre ugyanazok fognak vonatkozni, mégpedig olyan formában, hogy a valóságban hány évet töltött az édesanya otthon a gyermekkel, akár gyesen, gyeden vagy '68 előtt más támogatási formában.

Kedves Képviselő Asszony! Tisztelt Országgyűlés! Azt gondolom, hogy a nők, az édesanyák nyugdíjaztatásának ez a lehetősége nem negatív, hanem abszolút pozitív üzenet. Mindenképp pozitív üzenet, hiszen azt mondjuk, azt látjuk, azt tapasztaljuk, hogy azok az édesanyák, akik munka mellett a gyermekvállalás nehézségeit, terheit is magukra vállalták, igenis nagyon sokat tettek egyrészt a társadalomért, de nagyon sokat tettek a családjukért is. És ezt akarjuk, ezt fogjuk ezzel a törvénnyel mindenképpen nemcsak szimbolizálni, hanem ezzel őket megsegíteni, megadni nekik ezt a lehetőséget.

És, tisztelt képviselő asszony, azt semmiképp sem tartom helyesnek, hogy ön lebecsüli azoknak a nagymamáknak a munkáját, akik az unokák nevelésében részt vesznek. Ezt nem tenném, két okból sem. Egyrészt, mert szükségük van azoknak a családoknak, fiataloknak, akik esetleg mind a ketten dolgoznak, hogy segítsék a gyermekeket. Másrészt pedig a nagyszülőknek, az idős embereknek is az aktív időskor megélése érdekében nagyon is fontos, hogy olyan lehetőségek, olyan munkák, olyan feladatok legyenek az életükben, amelyeket ha ők vállalnak, akkor igenis segítik hozzátartozóikat, segítik gyermekeiket, unokáikat.

Tisztelt Képviselő Asszony! Befejezésül azt tudom mondani, több tízezer embert érint ez a javaslatunk. Néhány hét múlva vagy néhány nap múlva az Országgyűlés elé fog kerülni ez a javaslat, és akkor ön akár módosító indítványaival, akár más javaslataival megmondhatja, hogy mi az, ami nem tetszik önnek, mi az, amit módosítani kell. De befejezésül egyet hadd mondjak: igenis ez azokat az édesanyákat segíti, akik gyermekeket vállaltak és munkát vállaltak az elmúlt évtizedek során. Azt hiszem, a társadalom ezt a segítséget mindenképp meg kell hogy adja nekik.

Köszönöm szépen felvetését, köszönöm szépen, hogy beszélhettem erről a témáról. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:   3-6   7-10   11-12      Ülésnap adatai