Készült: 2024.09.22.01:26:36 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

18. ülésnap (2010.06.28.),  132-139. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 7:12


Felszólalások:   124-131   132-139   140-147      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Z. Kárpát Dániel, a Jobbik képviselője, kérdést kíván feltenni a nemzeti erőforrás miniszternek: "A napokban napvilágra került, elkeserítő demográfiai adatok fényében a kormányzat rendelkezik-e javulást előrevetítő tervvel a népesedést illetően?" címmel. Miniszter úr halaszthatatlan közfeladata ellátása miatt válaszadásra Soltész Miklós államtitkár urat jelölte ki. Kérdezem, hogy elfogadja-e a válaszadó személyét, képviselő úr. (Z. Kárpát Dániel: Elfogadom.) Ebben az esetben öné két percre a kérdezés lehetősége.

Z. KÁRPÁT DÁNIEL (Jobbik): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Kérdésünk alapja és lényege arra utal, hogy a KSH előzetes adatai alapján a Magyarországot leginkább érintő kérdéscsoportban, a magyar népesedés, népességszaporulat, azaz jelen pillanatban népességfogyás tekintetében láttak napvilágot a legújabb adatok, amelyek bár egy kicsit lassítani látszanak azt a fogyást, ami tavaly még ennél is drámaibb volt, alapvetően nem változtatnak a helyzeten, továbbra is csak hintőport szórnak a sebekre. Az a legnagyobb problémánk, hogy nem látjuk az ezzel kapcsolatos kormányzati előterjesztéseket, hiszen népesedést érintően, népesedés tekintetében nagyon sok mindenről beszéltek önök a kampány során, a számok mégis azt mutatják, hogy semmi nem történt ezt illetően.

A nagycsaládosok országos szövetségének vezetője is üdvözölte a kormányzati terveket, mégis úgy látjuk, hogy az egysávos adózás nagyon nehezen illeszthető össze, mondjuk, a családi adókedvezmények kiterjesztésével egy nemzetközi rendszer ismeretében is. Ugyanakkor adódik a kérdés, hogy mikor szánja el magát a kormány arra, hogy mondjuk, olyan kritikus, kicsit kényes témákhoz hozzányúljon, mint amilyen a családi pótlék kérdése. Mikor várható az, hogy harmadik gyermektől kezdve a munkajövedelmet tegyük elérhetővé, és ne alanyi jogon adjunk oda családi pótlékot, a dolgozó, gyermeket vállaló, azokat iskolába járató magyar embereket támogassuk, ne pedig a megélhetési gyermekvállalást?

Mikor várható az, hogy a bölcsődék 120 százalékos túltelítettségén egy kicsit csillapítsunk annak érdekében, hogy az anyák részt vehessenek a munkaerőpiacon, ugyanakkor gyermekeiket is normális helyen hagyhassák, és ne kényszermegoldások szüljék az életvitelüket? Mikor várható az, hogy az óvodákat ne az alsó korhatár csökkentésével dúsítsák fölfelé, hanem valóban élhető, a magyar hagyományoknak megfelelő intézményrendszert alakítsanak ki?

Jelen pillanatban nem látjuk az erre irányuló terveket. Azt látjuk, hogy a népesedés tekintetében önök a haldoklónak B-vitamint akarnak adni. Nagyon várjuk kérdésüket, felszólalásukat azt illetően, hogy mi várható a következő években e tekintetben. (Taps a Jobbik soraiban.)

ELNÖK: Megadom válaszadásra a lehetőséget Soltész Miklós államtitkár úrnak, ugyancsak két percben.

SOLTÉSZ MIKLÓS nemzeti erőforrás minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Azért, hogy Vadai Ágnesnek jó napja legyen, szeretnék a múltra visszamutatni egy kicsit. 2002 előtt a polgári kormány kiszámítható családpolitikát folytatott. Kiszámítható volt a szociálpolitikában, hiszen a szociálpolitika munkára ösztönző volt, és rendezett volt, az otthonteremtési támogatás mindenképp ösztönző volt, és azt kell mondani, hogy a családi adókedvezmény is, amit a polgári kormány vezetett be, ösztönző volt a gyermekvállalásra.

Ezt verték szét a szocialisták szabad demokrata segédlettel az elmúlt nyolc évben, és bizony, nemcsak anyagi szempontból verték önök szét - ne csodálkozzanak -, hanem erkölcsi szempontból is szétverték az elmúlt nyolc évben a családalapítás és a gyermekvállalás kérdését. (Kovács Tibor közbeszól.)

Azt kell mondanom, tisztelt képviselő úr, hogy bizony, volt olyan időszak Magyarországon, amely időszakot politikailag nem nagy örömmel szeretünk, de gyermekvállalás szempontjából igen. 1950 és '56 között voltak olyan évek, amikor 192 ezer volt a legkevesebb gyerek, aki megszületett, és több mint 223 ezer volt a legtöbb. (Kovács Tibor közbeszól.)

Ezen akkor születettek unokáinak kellett volna megszületni az elmúlt években, de miután a szocialisták ennyire szétverték a családpolitikát, ennyire tönkretették ezt az országot, bizony, a fiatalok nem házasodnak, nem vállalnak gyereket, és ennek a következménye az, hogy most már jó, ha 95-99 ezer gyermek születik évente. (Kovács Tibor: A Fidesz-kormány alatt 80 ezer...) Éppen ezért a mostani kormánynak... Ne idegeskedjen, Kovács képviselő úr, nyugodtan igyon vizet, ha rosszul van (Derültség a Fidesz és a KDNP soraiban.), de amit önök tettek, azzal tart itt Magyarország.

A polgári kormány a családokat fogja támogatni a családi jogon keresztül (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) - mert a gyermekvállalás igenis jogot is jelent és kötelezettséget is jelent -, és ezen keresztül támogatni fogjuk, hogy a gyermekvállalás nem lehet egyenlő a szegénység vállalásával.

Köszönöm. (Taps a Fidesz és a KDNP soraiban. - Közbeszólás a Jobbik soraiból: Mi a válasz?)

ELNÖK: Viszontválaszra megadom a szót képviselő úrnak, egyperces időkeretben.

Z. KÁRPÁT DÁNIEL (Jobbik): Nagyon szépen köszönöm képviselőtársamnak, hogy ezt az expozét, amivel lényegében egyetértek, megosztotta velünk. Remélem, hogy a választ is megosztja velünk a következő egy perc során, hiszen itt ennek elemei sem merültek fel.

Mi van a vállalt gyermekek után adott nyugdíjkorkedvezménnyel? Az anyák munkakörülményeinek a javítását milyen úton-módon kívánják elősegíteni? Hogy kívánják kiterjeszteni a magyar államhatárt a tanyavilágra, amiről önök is és az előző kormányzatok is megfeledkeztek? Több százezer magyar állampolgárról beszélek, a magyar népesedés tartalékáról. Az oktatás, nevelés, kultúra tekintetében a magyar népesedés kérdése mikor kerülhet előtérbe? És végül, de nem utolsósorban: mikor kötelezik a magyarországi médiumokat társadalomépítő stratégia elkészítésére? Hiszen addig, amíg ez nem történik meg, a kérdés nem változtatható.

Boross Pétertől, Orbán Viktor volt tanácsadójától szeretnék idézni: a gyermeket nevelőknek nyújtott adókedvezményből eredő költségvetési hiányt ellensúlyoztatni kellene a gyermeket nem nevelők gyermeknevelési hozzájárulásával. Mi a véleményük erről az expozéról? (Taps a Jobbik soraiban.)

ELNÖK: Államtitkár úré egy percben a válaszadás lehetősége.

(16.10)

SOLTÉSZ MIKLÓS nemzeti erőforrás minisztériumi államtitkár: Továbbra is csak azt tudom önnek mondani, tisztelt képviselő úr, hogy a polgári kormány az elkövetkezendő időszakban olyan családpolitikát fog folytatni, amely ösztönző lesz. Arra lesz ösztönző, hogy a gyermekvállalás nem lesz egyenlő a szegénységvállalással, a gyermekvállalásnál nemcsak a gyermek megszületését fogja segíteni, hanem a gyermek fölneveléséhez fogja a támogatást adni, az otthonteremtést mindenképp támogatni fogjuk, és azt a jogot, miszerint hogyha valakinek munkahelye van és adót fizet, minél több gyermeket vállal, annál nagyobb segítséget fog visszakapni a társadalomtól.

Egyébként az első lépéseket igenis megtettük: vissza fogjuk állítani a gyest három évre, amit a szocialista barátok ott levontak és lecsökkentettek, és vissza fogjuk állítani azt a támogatási rendszert, amit egyébként szétvertek az elmúlt nyolc évben. Egyébként a jövő valóban a magyar anyák ölében fog eldőlni, mint ahogy ezt sokan mondják.

Tisztelt Képviselőtársam! Önt is biztatom a házasságkötésre és a további gyermekvállalásra. (Z. Kárpát Dániel: Köszönöm szépen!)

Köszönöm figyelmüket. (Taps a kormánypártok padsoraiban.)




Felszólalások:   124-131   132-139   140-147      Ülésnap adatai