Készült: 2024.05.21.09:04:00 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

266. ülésnap (2017.12.12.), 90. felszólalás
Felszólaló Kissné Köles Erika (szlovén nemzetiségi szószóló)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend utáni felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:05


Felszólalások:  Előző  90  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

KISSNÉ KÖLES ERIKA nemzetiségi szószóló: Hvala za besedo, gospod Predsednik! Köszönöm a szót, Elnök Úr! Spoštovani Gospod Predsednik, spoštovane gospod Minister, Poslanke in Poslanci, Zagovornice in Zagovorniki! Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Miniszter Úr! Képviselő Hölgyek és Urak, Szószólótársaim! Prisrčno pozdravljam vse vas, ki ste na današnji zadnji seji vstrajno počakali moj govor. Tisztelettel köszöntöm önöket, akik a mai ülésnapon napirend utáni felszólalásomat megvárták.

„A magyar-szlovén kétoldalú megállapodások szerepe és hatása a szlovén nemzetiség életére” címet viselő felszólalásom aktualitását a Szlovén Köztársaságban élő magyar nemzeti közösség és a Magyar Köztársaságban élő szlovén nemzeti kisebbség külön jogainak biztosításáról szóló egyezmény aláírásának 25. évfordulója adta. Méltó emlékezni, és van ok emlékezni a dokumentum aláírására, melynek nyomán ugyan a kezdetekkor lassúbb iramban, az elmúlt 5-7 évben pedig látványosan változott, javult a magyarországi szlovén közösség helyzete, megbecsültsége, erkölcsi és anyagi támogatottsága hazánkban a kormány, a politika, de a társadalom egésze részéről is.

Szlovénia, anyaországunk intenzív érdeklődése, erkölcsi és anyagi, szakmai támogatása ugyancsak számos területen segíti munkánkat. Jelen korunk globalizációs törekvései, a ma már nem politikai akaratból, sokkal inkább a gazdasági lehetőségek, a megélhetés, a helyben maradás kérdésköre hozza a nem kívánt asszimilálódást, amit országunk és anyaországunk konkrét odafigyelése nélkül egyedül nem tudunk megállítani.

A Magyarországon élő szlovén nemzeti kisebbség és a Szlovén Köztársaságban élő magyar nemzeti közösség külön jogainak biztosításáról szóló egyezmény a korabeli jelentős politikai, társadalmi átalakuláson áteső Közép-Európa két ifjú demokratikus állama között köttetett, a maga nemében új és egyedülállónak tekinthető volt negyedszázada, és jelentőségét mi, az érintettek is a 25 éves mérleg készítése idején ismertük fel igazán. A Magyarországon élő szlovén nemzetiség számára, de meggyőződésem, hogy a Szlovéniában élő magyar közösség számára is számos pozitív változás előidézője volt.

A 17 cikkből felépült dokumentum hangsúlya a kisebbségek és a hozzájuk tartozó személyek számára saját kultúrájuk, nyelvük, identitásuk megőrzésének segítésére helyeződik. Ehhez a keretegyezményben is megfogalmazottan nemzetiségi szervezetek, oktatási és kulturális intézmények, médiumok létrehívására volt szükség. Ma elmondhatjuk, hogy Magyarország törvényeinek megfelelően országos és települési nemzetiségi önkormányzataink, számos kultúrcsoportunk, civil szervezeteink működnek öntudatosságunk erősítése, kultúránk és nyelvünk életben tartása érdekében. Sok összecsengő döntés következménye, hogy ma az Országgyűlés szlovén nemzetiségi szószólójaként szólhatok önökhöz. A szó­szólói jogintézmény léte Magyarországon egybecseng az 1992-ben aláírt kisebbségi keretegyezmény 9. cikkével.

Fontos feladat vár ránk azonban a jövőben. A magyarországi szlovének lakta Rába-vidék gazdaságának, közlekedési infrastruktúrájának tervszerű és tudatos fejlesztése, fiataljaink számára a biztos megélhetés garantálása az egyetlen hosszú távú megoldás fennmaradásunk érdekében. Ehhez határozott és gyors támogatásra számítunk kormányunk és Szlovénia részéről is. Az idegenforgalom, a turizmus fejlesztési célterületünk. A szentgotthárdi barokk templomnak nyújtott nagy összegű kormánytámogatás az egyházi értékek növekedése mellett ezt is jelentősen segíti, amit ezúton is köszönök.

Magyarország és Szlovénia államközi politikai és diplomáciai kapcsolatai példaértékűek. Bizonyítják ezt a két ország közjogi méltóságai, állami vezetői, politikai közszereplői rendszeressé vált találkozói, melyeknek helyszínei gyakran a nemzetiségek által lakott térségek, a magyarországi szlovén Rába-vidék, tehát értünk és velünk is vannak e találkozók. Bízom benne, hogy ez a jó partneri viszony a két állam és annak területein élő nemzetiségi közösségek között még hosszú ideig töretlenül fenn fog maradni.

Áldott, kegyelmekben gazdag karácsonyi ünnepeket és boldog, sikeres 2018-as esztendőt kívánok önöknek! Blagoslovljene, milosti polne božične svetke ter srečno, miru in uspehov bogato leto 2018 Vam želim. Köszönöm, hogy meghallgattak! Hvala za pozornost! (Taps.)




Felszólalások:  Előző  90  Következő    Ülésnap adatai