Készült: 2024.04.29.19:27:44 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

307. ülésnap (2013.10.01.), 66. felszólalás
Felszólaló Dr. Répássy Róbert (Fidesz)
Beosztás közigazgatási és igazságügyi minisztériumi államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Előadói válasz
Videó/Felszólalás ideje 6:31


Felszólalások:  Előző  66  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. RÉPÁSSY RÓBERT közigazgatási és igazságügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Nem akarok mindenáron vitatkozni önökkel, ígérem, hogy a felvetéseiket meg fogjuk vizsgálni, és természetesen a módosító javaslataikat meg fogjuk fontolni, hiszen ezek a törvényjavaslatok egy, már korábban az Országgyűlés által elfogadott nagy terjedelmű törvénynek, az új polgári törvénykönyvnek a végrehajtását, a zökkenőmentes végrehajtását szolgálják, ezért feltételezem mindannyiukról, hogy jó szándékú javaslataikkal segíteni kívánják a törvény hatálybalépését, a törvény zökkenőmentes végrehajtását.

Viszont szeretnék két ellenzéki véleményre, ellenzéki vezérszónok néhány felvetésére reagálni. Steiner Pál képviselő úr a vezérszónoklatában kifogásolta, úgy éreztem, hogy kifogásolta - és ez már az alkotmányügyi bizottságban is elhangzott a részéről - az új polgári törvénykönyv hatálybalépésére, életbe lépésére való felkészülési idő rövidségét.

(12.50)

Nekem úgy tűnt, hogy azért említette, azért mutatta fel azt a nagy terjedelmű könyvet, magyarázatot, hogy ilyen nagy felkészülési munkára késztetjük a jogászokat, és mintha a kormány felelősségét említette volna ebben a tekintetben. Én örülök annak, frakcióvezető-helyettes úr, hogy az MSZP frakciója fontosnak tartja, hogy a polgári törvénykönyv hatálybalépésére kellő időt adjon, mert nem volt ez mindig így. 2009-ben, a 2009. évi polgári törvénykönyv tervezetének az elfogadásakor olyan rövid időt hagytak a felkészülésre, hogy azt még az Alkotmánybíróság is alkotmányellenesnek találta, és emlékszik rá, hogy akkor ebből az okból megsemmisítette a polgári törvénykönyvet hatályba léptető jogszabályt. Tehát örülök annak, hogy végre felismerte a Magyar Szocialista Párt, hogy kellő időt kell adni a nagy terjedelmű kódexekre való felkészülésre. Köszönöm szépen, hogy ebben végre egyetértünk.

Az élettársi kapcsolat szabályozásával kapcsolatban is, ha nem haragszik, szeretnék emlékeztetni arra, hogy amíg önök kormányoztak 2002 és 2010 között, az élettársi kapcsolat jogi szabályozása nem változott. Az 1959. évi IV. törvény szerinti élettársi kapcsolat szabályozását, rendezését önök nyolc évig nem tartották fontosnak. Éppen ezért amikor az új polgári törvénykönyv több jogot az élettársaknak, az élettársi kapcsolathoz kifejezetten családjogi joghatást fűz az új polgári törvénykönyv, egy kicsit igaztalannak érzem a kritikájukat, hiszen nyolc évig nem változtattak az élettársi kapcsolat szabályozásán. Ha önökön múlna, akkor a mai napig sem lenne az élettársi kapcsolatnak családjogi jogkövetkezménye. Az persze igaz, hogy a 2009-es tervezetben másként szabályozták az élettársi kapcsolatot, de ez nem jelenti azt, hogy az önök kritikája ezen a területen jogos lenne. Minimum egy kicsit meg kellene osztanunk a felelősséget, hogy miért kellene az élettársi kapcsolatot megváltoztatni, ha már hosszú évekig, sőt évtizedekig elfogadták azt a helyzetet, hogy az élettársi kapcsolat egy kötelmi jellegű kapcsolat, egy kötelmi jellegű jogviszony. Amikor az Országgyűlés elfogadta az új polgári törvénykönyvet, akkor ezen a felfogáson nem változtatott, annyiban viszont előrelépett, hogy bizonyos feltételekkel családjogi joghatást fűz ehhez a kötelmi jogi viszonyhoz.

Schiffer frakcióvezető úr már elment, de megemlítettem neki az előbb négyszemközt is, hogy azt fogom mondani, mindaz, amit itt elmondott, egyrészt a polgári törvénykönyvre vonatkozó kritikák voltak, tehát nem annyira a tárgybeli tervezetekre, előterjesztésekre vonatkoztak, hanem a már elfogadott polgári törvénykönyvet kritizálták. Akkor is elmondtam, a Ptk. vitájában is, és most is elmondom, mert kénytelen vagyok elmondani, hogy az LMP jogi álláspontja egy tucat jogászprofesszor álláspontjával szemben. Jogászprofesszorok készítették elő a polgári törvénykönyvet, és a kormány nem változtatott azokon a rendelkezéseken, azokon a részeken, amit Schiffer képviselő úr kifogásolt. Így például a cselekvőképességi szabályokat is a polgári jognak ezek a professzorai dolgozták ki. Természetesen lehet ezzel ellentétes álláspontja az LMP-nek, de ha nem haragszik a frakcióvezető úr, a kormány mégis inkább a két tucat jogászprofesszornak és gyakorló jogásznak fogadja el az álláspontját ebben az ügyben.

Nagyon köszönöm még egyszer azokat a hozzászólásokat, amelyekkel támogatták a törvényjavaslatokat, és természetesen meg fogjuk fontolni a módosító indítványokat. Úgy gondolom, nem lehet ennek a négy törvényjavaslatnak az a célja, hogy a polgári törvénykönyvben az Országgyűlés által már elfogadott intézményeket most valamilyen felülvizsgálat alá vonja az Országgyűlés, hiszen az Országgyűlés elfogadta az új polgári törvénykönyvet, annak a hatálybalépésére éppen felkészül a jogászközönség, és természetesen minden állampolgár készül fel az új polgári törvénykönyv hatálybalépésére. Nagyon szerencsétlen lenne, ha most, 2013 őszén intézményes szinten megváltoztatnánk az új polgári törvénykönyv egyes intézményeinek a szabályait, ezért kérem, hogy ilyen módosító javaslatokat ne terjesszenek be, mert azokat nem fogjuk támogatni.

Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps a Fidesz soraiban.)




Felszólalások:  Előző  66  Következő    Ülésnap adatai