Készült: 2024.04.29.19:06:12 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

307. ülésnap (2013.10.01.), 40. felszólalás
Felszólaló Balázs József (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 3:43


Felszólalások:  Előző  40  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BALÁZS JÓZSEF (Fidesz): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! A szövetkezeti hitelintézetek integrációs alapjáról szóló törvényjavaslat célja, hogy vagyont bocsásson a takarékszövetkezet integrációjáról szóló törvény nyári elfogadásával létrehozott szövetkezeti hitelintézetek integrációs szervezetének rendelkezésére, és teljesítse az ezzel kapcsolatos egyéb feladatokat. Ennek megfelelően ezen alap kedvezményezettje a takarékszövetkezeti szektor új integrációs szervezete lesz, amelyen keresztül az egész takarékszövetkezeti szektor a pénzalap kedvezményezettjévé válhat.

A törvény fontos szabályokat tartalmaz a szövetkezeti hitelintézetek integrációs szervezetére és jogállására vonatkozóan. Meghatározza a szervezet induló vagyonát, továbbá azt a vagyont, amit a törvény hatálybalépését követő 150 napon belül a szövetkezeti hitelintézeti integrációs szervezet rendelkezésére kell bocsátani. Az integrációs szervezet a rendelkezésére bocsátott vagyont alaptevékenységének ellátására, működési költségeinek finanszírozására, oktatási és képzési célokra, valamint a szövetkezeti integrációs modell gyakorlati megvalósítására és fejlesztésére használhatja fel.

Ez az alap társasági-, helyiadó- és illetékmentes alap lesz, amelynek bevételi forrása származhat egyebek között a Magyar Fejlesztési Bank Zrt.-től, önkéntes befizetésekből, adományokból, és kaphat természetesen központi költségvetési támogatást is. Az alapot a Magyar Fejlesztési Bank kezeli majd, amely legalább évente egyszer május 31-ig a kormány útján tájékoztatja az Országgyűlést az alap előző évi működéséről.

Az államháztartási törvény szerint az elkülönített állami pénzalapok kezelését központi költségvetési szerv vagy kivételesen köztestület láthatja el. E körbe a kezelő személye nem tartozik bele, ezért a törvényjavaslat kezdeményezi az államháztartási törvény szabályainak módosítását annak érdekében, hogy az elkülönített állami pénzalap kezelését a Magyar Fejlesztési Bank Zártkörű Részvénytársaság is elláthassa.

A törvényjavaslat ezen túl szabályozza a szövetkezeti hitelintézetek integrációs alapja rendeltetését, kiadásait, meghatározza kezelőit, és államháztartási törvényben kimondja az alap jogi személyiségét is.

(10.20)

Hiszen az államháztartási törvény végrehajtásáról szóló kormányrendelet szerint központi és fejezeti kezelésű előirányzatok, állami pénzalapok nem bírnak munkáltatóként, munkaerőt nem foglalkoztathatnak, saját vagyonnal nem rendelkezhetnek. E szabályoktól eltérően azonban a jogalkotói cél, hogy az alap nem pénzvagyont is szerezhessen, illetve gazdálkodási körében a megszerzett vagyont értékesíthesse.

Összességében a törvény alkotójának szándéka a szövetkezeti hitelintézeti szektor újraszabályozása, modernizálása, hosszú távú működésük biztosítása, intézményi rendszerük garantálása, ami kiemelkedően fontos a mai pénzügyi intézményrendszer hatékonyságának javítására, ami véleményem szerint sürgető feladat.

Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a Fidesz soraiból.)




Felszólalások:  Előző  40  Következő    Ülésnap adatai