Készült: 2024.09.25.03:40:23 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

306. ülésnap (2013.09.30.),  5-8. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 10:47


Felszólalások:   1-4   5-8   9-12      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Szintén napirend előtti felszólalásra jelentkezett Tapolczai Gergely képviselő úr, a Fidesz részéről, a siketek világnapja alkalmából. Parancsoljon, képviselő úr!

DR. TAPOLCZAI GERGELY (Fidesz): (Hozzászólását jelnyelvi tolmács közreműködésével teszi meg.) Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Köszönöm a szót. A Siketek Világszövetsége határozata alapján 1958 óta ünnepeljük meg a siketek világnapját, ez minden év szeptember utolsó vasárnapján van. A világon hozzávetőlegesen 250 millió embert érint a hallássérülésnek valamilyen formája, ebből körülbelül 70 millió az, aki siket. A WHO-adatok alapján egyes országok népességének körülbelül 10 százaléka érintett hallássérülésben.

A siketek világnapjának mi a célja? Ebben az időszakban elsősorban a társadalom és a közvélemény, a politikai döntéshozás figyelmét szeretnénk felhívni a siketek és nagyothallók problémáira vagy eredményeire. Az elmúlt héten és ezen a héten világszerte kampányolnak a siketek konferenciákkal, szakmai egyeztetésekkel, felvonulásokkal, társadalmi megbeszélésekkel. A Siketek és Nagyothallók Országos Szövetsége ugyancsak ma ünnepli a siketek világnapját, ahogy az elmúlt évtizedekben is tette. A Siketek Világszövetségének szlogenje ebben az évben az esélyegyenlőség, ugyanúgy hazánkban is.

A Fidesz nevében üdvözöljük a Magyarországon és a határon túl élő magyar hallássérült, siket és nagyothalló sorstársainkat. Megerősítjük, hogy a jelenlegi kormány, a jelenlegi parlamenti többség az elmúlt három évben igenis nagyon sok mindent elért: kezdve az alaptörvénnyel, amelyben rögzítettük a magyar jelnyelv védelmét mint a magyar kultúra részét; az új polgári törvénykönyvben rögzítettük, hogy a szóbeli végrendelethez jelnyelven is joga van két, jelnyelvet ismerő tanú mellett a siketnek; a jelnyelvi törvény alapján folyamatosan biztosítottuk a jelnyelvi tolmácsszolgálat működését az elmúlt három évben is, 1,3 milliárd forint összeggel támogattuk a szolgálatokat. A média területén a feliratozások száma fokozatosan nő. Ennek az ellenőrzésére, a feliratozás színvonalának ellenőrzésére a Nemzeti Médiahatóság megbízott egy hallássérültekből álló monitoring-, megfigyelőcsapatot. Új kezdeményezés lesz, hogy a gyermekműsorok területén jelnyelvi narrátor is fog szerepelni.

Az előző kormány csökkentette az érdekvédelmi szervezetek támogatását, ezzel szemben a jelenlegi kormány azt jelentősen megemelte. Példaképpen: a Siketek és Nagyothallók Országos Szövetsége az elmúlt három év során 454 millió forint állami támogatást kapott, a Siketvakok Országos Szövetsége pedig 59 millió forint támogatást.

A jelenlegi kormány volt az, amelyik elintézte a 2009-es siketlimpia jutalmazása körül kialakult helyzetet, amikor is műanyag fésűkkel, strandlabdákkal jutalmazták a sportolókat; ez a kormány valódi jutalmazási rendszert vezetett be. 2011-től a hallássérülteknek is jár a kedvezményes gépkocsi-vásárlási támogatás, és módosítani kellett azt a 2009-es szociális és egészségügyi miniszteri rendeletet, amely szerint a siketek alkalmatlanok a jogosítvány megszerzésére. Megemeltük a fogyatékossági támogatás összegét, nyugdíjkövető módon.

Ez alapján két dolgot biztosan nem lehet elmondani: azt, hogy a Fidesz nem mer változtatni, és azt, hogy a Fidesz nem tesz semmit a fogyatékossággal élő személyek érdekében. A Fidesz megtette, hogy pozitív irányba tett - az ENSZ-egyezmény alapján és a fogyatékosügyi program alapján - a fogyatékossággal élőkért, és ezen az úton szeretne továbbmenni. Ehhez kérjük a kormány és a parlament támogatását.

Megköszönöm figyelmüket. (Taps.)

(13.30)

ELNÖK: Köszönöm. Soltész Miklós államtitkár úrnak adom meg a szót válaszadásra.

SOLTÉSZ MIKLÓS, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Először is szeretném megköszönni személy szerint önnek is azt a küzdelmet, amelyet a siket, hallássérült honfitársainkért, illetve hozzáteszem, hogy nemcsak magyarországi, hanem határon túli, például az erdélyi, a kolozsvári siketiskoláért vagy a marosvásárhelyiekért is tesznek. Köszönöm szépen azt a küzdelmet, amellyel ön is és még sokan a siket közösségből bemutatják azt, hogy a fogyatékossággal élés, adott esetben az azzal született, vagy pedig később szerzett fogyatékosság nem jelenti azt, hogy teljesen le kell valakinek épülnie, sőt sokkal inkább bizonyítható az, amit ön is bemutatott, hogy egyetemet, jogot végezhet valaki súlyos hallássérültséggel is, és ezzel utána a társadalomnak teljes értékű tagjává válik. Teljesen természetes, hogy köszönet mindazoknak, akik ezt közvetítik felénk, a jelnyelvi tolmácsoknak is, hiszen az ő munkájuk nélkül azt a kifejezést, azt a tudást, amit ön megszerzett, illetve önök megszereztek, nem tudtuk volna megkapni, nem tudta volna a társadalom megismerni.

Mindemellett meg valóban igaz az, amit elmondott, miszerint egy sor olyan lépést kellett megtenni az elmúlt években, amelyeket mind a fogyatékossággal élők, azon belül pedig a siket, hallássérült honfitársaink felé meg kellett tenni. Ezek közé tartozott egyébként az a közös küzdelem, amelyet együtt indítottunk el még az előző kormány idején, hogy a jelnyelv hivatalos nyelvvé váljon. Ennek igenis nagy kihatása van, több szempontból is. Amikor minket Európából különböző módon támadnak, akkor azért sokszor érdemes felhívni a figyelmüket, hogy Európában szinte egyedülálló az, hogy az alaptörvényben a jelnyelv deklarálva van. Európában egyedülálló, hogy Kósa Ádám képviselő kint van az Európai Unió képviselői között, és siket honfitársunk képviselőként képviseli az összes fogyatékos ember érdekét. Más európai országnak ez nem jutott eszébe; nemcsak hallássérült embert nem küldtek, nem delegáltak az Európai Unióba, hanem mást sem.

És hozzáteszem, a közös küzdelemnek az is eredménye, hogy egy nagyon szomorú, egy nagyon nehéz élethelyzetre is felhívjuk a figyelmet közösen, ez pedig a siketvakok közössége. Bár kevesen vannak, bár nem annyira ismert az ő tevékenységük és élethelyzetük, de az biztos, ha a siketség, a hallássérültség is nehéz állapot, nagyon komoly odafigyelést, nagyon sok munkát kíván, akkor mindazok, akik siketvakon élik az életüket, ott mind a hozzátartozóknak, mind az őket gondozóknak, és természetesen azoknak, akik benne élnek ebben az élethelyzetben, hatalmas nagy összefogásra van ahhoz szükségünk és szükségük, hogy egyáltalán amennyire lehet, teljesebb életet éljenek. Éppen ezért köszönöm ebben is az Országgyűlésnek is a támogatását, hiszen ez volt az a közösség, amelyet külön is támogattunk az elmúlt két, két és fél évben kiemelten ahhoz képest, hogy eddig még nem voltak a támogatottak sorában.

Hozzáteszem azt is, tisztelt képviselő úr, amit ön nem említett, és szeretném mindenképpen fontos tényként kiemelni, hogy az Új Széchenyi-terven keresztül, európai uniós támogatáson keresztül a 2007-2013-as időszakra ki tudtuk írni azokat a pályázatokat, amelyek megint csak a hallássérült és a siket közösséget segítik. Nagyon fontos döntés volt az, hogy több mint 500 millió forintból olyan szolgálatokat támogatunk, aminek a lényege a videotolmácsolás elősegítése, bevezetése. És azt kell mondanom, hogy ezzel is ha nem is az élen, de az elsők között legyünk Európában. Ennek a szerepét, azt hiszem, önök tudják a legjobban, a jelnyelvi tolmácsok tudják a legjobban, hogy milyen lesz a kihatása ez a siket közösségre, akármilyen ügyüket intézik, akárhova mennek a világban. És ugyanilyen fontos egyébként az önök küzdelmének a támogatása a másik Új Széchenyi-terves pályázaton keresztül a bilingvális oktatás irányába. Ennek az előkészítésére szintén egy pályázatot indítottunk el augusztus 27-én, több mint 330 millió forintért.

Azt gondolom, hogy ezek a lépések és azok is, amelyeket ön felsorolt, mind-mind fontosak, mind-mind üzennek a világnak, és nem véletlen az, hogy a siketek nemzetközi szervezetének a vezetői is sok helyen Magyarországot az élre helyezik a döntéseinkben, a végrehajtásban és abban a közösségben, amelyet közösen alkotunk. Innen köszöntöm önt is, önöket is és mindazokat, akik ezzel a fogyatékossággal élnek.

Köszönöm szépen a felszólalását. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   1-4   5-8   9-12      Ülésnap adatai