Készült: 2024.04.26.05:30:29 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

170. ülésnap (2000.11.07.), 388. felszólalás
Felszólaló Szinyei András (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:05


Felszólalások:  Előző  388  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SZINYEI ANDRÁS (Fidesz): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Az előttünk lévő önálló képviselői indítvány legnagyobb érdeme az, hogy segíteni próbál. A törvényjavaslat célja, hogy segítséget nyújtson azoknak az önkormányzatoknak, amelyek az elmúlt években címzett vagy céltámogatással nekik juttatott anyagi forrásból különböző beruházásokba vágtak, azonban ezek befejezése valamilyen oknál fogva elmaradt. Sajnos, az ilyen félbemaradt önkormányzati beruházások száma igen magas. A Belügyminisztérium kimutatása szerint a címzett támogatások esetében a kórházak rekonstrukcióját, míg a céltámogatások esetében a szennyvíz- és hulladéklerakó-telepek létesítését célozták a félbemaradt beruházások. Ezek a beruházások országosan közel százötven önkormányzatot érintenek.

Ha megvizsgáljuk a munkálatok félbemaradásának okait, láthatjuk, hogy elsősorban a saját anyagi források kimerülése vezetett a beruházások kényszerű leállásához. Valószínűsíthető, hogy az önkormányzatok sok esetben rosszul mérték fel a beruházások forrásigényét és esetenként saját lehetőségeiket is. A lényegen ez mit sem változtat, a beruházásra szánt pénzek elfogytak, és a félig elkészült művek nem tudják betölteni a nekik szánt funkciót.

Mit tehet ebben az esetben az állam? Magára hagyja az önkormányzatokat, mondván, miért nem voltak előzetesen körültekintőek, vagy azt mondja, hogy a központi költségvetésből többletforrásokat biztosít ahhoz, hogy a már megkezdett önkormányzati beruházások üzembe helyezhetők legyenek? A most tárgyalt törvényjavaslat ez utóbbi lehetőség jogi és pénzügyi feltételeit kívánja megteremteni.

A központi segítségnyújtás fedezetét a javaslat a Belügyminisztérium, illetőleg a Környezetvédelmi Minisztérium költségvetéséből kívánja biztosítani. Természetesen itt csak egy egyszeri, rendkívüli intézkedésről lehet szó, nem szabad precedenst teremteni arra, hogy a jövőben az önkormányzatok, a kormányzat támogatásában bízva, megfontolás és a szükséges anyagi eszközök hiányában vágjanak bele költséges beruházások kivitelezésébe.

A tárgyalt törvényjavaslat a következő megoldási javaslattal kíván segíteni az önkormányzatokon. A 2000. június 30-ig a helyi önkormányzatok által visszafizetni kényszerült, mintegy 3,5 milliárd forint összegű címzett és céltámogatást a félbemaradt beruházások finanszírozására fordítanák az önkormányzatok a 2001. évben. Az előirányzat felhasználásáról a belügyminiszter döntene, ahogy azt Perlaki Jenő képviselőtársam ismertette, a BM, a KVM, a PM és a Környezetvédelmi Minisztérium képviselőiből álló tárcaközi bizottság szakmai támogatása, javaslata alapján. A tárcaközi bizottság szakmai álláspontját az önkormányzat pénzügyi lehetőségeinek, a beruházás befejezéséhez szükséges forrásigény indokoltságának vizsgálata alapján alakítaná ki. A támogatásra az önkormányzat csak akkor lenne jogosult, ha hozzájárulna ahhoz, hogy a támogatás felhasználásának törvényességét és megvalósításának eredményességét a belügyminiszter által kirendelt biztos ellenőrizze.

Fontosnak tartom ismételten hangsúlyozni, hogy a javaslat egyszeri, rendkívüli támogatásról szól. Ezen egyszeri támogatással a félbemaradt beruházások problémája megoldódna, a jövőben pedig a helyi önkormányzatok címzett és céltámogatási rendszeréről szóló törvény módosítása nyomán kizárható az eleve kilátástalan és forráshiányos beruházások finanszírozása. A törvény új rendelkezése értelmében ugyanis 2001-től céltámogatással csak azok az önkormányzatok indíthatnak beruházást, amelyek esetében a szükséges forrás igazoltan biztosított. Ez a garanciális szabály a jövőre nézve már kiküszöbölhetővé teszi a jelenlegi helyzethez hasonló, nagyszámú befejezetlen beruházás kialakulását.

Kérem, tisztelt képviselőtársaim, hogy mindezekre a szempontokra tekintettel támogassák a törvénymódosítást. Köszönöm a figyelmet.

 




Felszólalások:  Előző  388  Következő    Ülésnap adatai