Készült: 2024.09.23.01:19:30 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

170. ülésnap (2000.11.07.), 16. felszólalás
Felszólaló Dr. Pintér Sándor
Beosztás belügyminiszter
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 2:48


Felszólalások:  Előző  16  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. PINTÉR SÁNDOR belügyminiszter: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselő Úr! Mindenekelőtt fejet szeretnék hajtani az elhunyt Csizmadia Attila 21 éves magyar állampolgár emléke előtt. És szorítok az életveszélyben lévő húszéves ifjú hölgynek, hogy győzze le a sérülés okozta veszélyt.

Sajnos aggasztó az a tény, hogy az elmúlt tíz évben több olyan közúti közlekedési baleset történt, amelyben megkülönböztető jelzéseket használtak. Ezek között olyanok is akadtak, ahol a megkülönböztető jelzést használó gépkocsiban védett vezető, miniszter vagy magas rangú állami köztisztviselő volt. A sérülések különbözőek voltak, volt könnyű sérülés, volt súlyos, és volt halálos kimenetelű baleset is. A különbség annyi a korábbi és a jelenlegi tragédiáknál, hogy - ahogy a képviselő úr is mondta - egy európai megoldás követte ezt. Szó szerint felolvasnám Nógrádi László úrnak a döntését, amely így szólt: "Ezen döntésem megfelel a magammal szemben állított erkölcsi mércének, és remélem, hogy ezzel hozzájárulok a magyar közéletiség jobb megítéléséhez." Korábban ilyen nem volt. És úgy gondolom, hogy a jelenlegi kormánynak kötelessége a jogi szabályozás áttekintése.

Valóban, 1996 ötödik hónapjában BM-rendelet szabályozta ezt, volt néhány kormánytag, aki önként lemondott a használatról, de ma is tudok ilyenről, hiszen a pénzügyminiszter már korábban visszaadta a kék fény használatát, a Pénzügyminisztériumban nincs kék fény, és több minisztériumban is megtiltották a használatát. A BM-rendelet, amely most készül, ennél jelentősen szigorúbb lesz. Jelentősen szigorúbb, mert nemcsak az önkorlátozás kap szerepet, hanem a jog erejénél fogva is meghatározó lesz, hogy ki kaphat egyáltalán kék fényt, és ami eddig nem történt meg, tisztázni fogja a használat szabályait, és szankcionálni is fogja ezeknek a rosszul értelmezett kékfényhasználatoknak a megfelelő betartatását.

Tisztelt Hölgyeim és Uraim! Én bízom abban, hogy az ilyen tragédiák rávilágítanak arra, hogy mi az egyén felelőssége, rávilágítanak arra, hogy milyen jogi szabályozást köteles meghozni ebben az állam, a kormány, és úgy érzem, hogy ezek a jogi szabályozások alkalmasak lesznek arra a későbbiekben, hogy ilyen esetek ne forduljanak elő.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  16  Következő    Ülésnap adatai