Készült: 2024.04.26.08:43:44 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

138. ülésnap (2011.11.21.), 12. felszólalás
Felszólaló Dr. Matolcsy György (Fidesz)
Beosztás nemzetgazdasági miniszter
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:05


Felszólalások:  Előző  12  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. MATOLCSY GYÖRGY nemzetgazdasági miniszter: Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Frakcióvezető Úr! Önnek valóban lejárt az ideje. (Derültség a kormányzó pártok padsoraiból.) Hiszen az, amit ön elmondott, az elveszítette a szavatosságát, már jó néhány évvel ezelőtt.

Mert mit is mond ön, frakcióvezető úr? Egy klasszikus könyvből idéz, klasszikusan nem bevált receptet. Ezzel szemben mi 2010 közepétől egy nem klasszikus, talán még meg sem írt, de bizony egy magyar modellé, majd utána közép-európai, majd utána európai modellé összeálló gazdaságpolitikát követünk. Hiszen, frakcióvezető úr, melyik klasszikus könyvben van az benne, hogy bankadót lehet kivetni? Én nem láttam ilyet. (Közbeszólás az MSZP padsoraiból.) Melyik klasszikus könyvben van benne, hogy krízisadókkal kell helyreállítani a költségvetés egyensúlyát? Melyik klasszikus könyvben olvasta, frakcióvezető úr, hogy az egyébként hibásan ránk erőltetett, neoliberális recept alapján működő, kötelező, ráadásul kötelező - milyen szép a szabadság! - magánnyugdíjpénztárat állami nyugdíjrendszerbe lehet visszavinni?

Melyik klasszikus könyvben van benne, hogy az Európai Unió legrugalmasabb munkaerő-piaci és foglalkoztatási szabályát lehet bevezetni? Melyik klasszikus könyvben van az benne, hogy az alkotmányban is rögzítve, folyamatosan lehet csökkenteni a globális, európai és az eurózóna pénzügyi válsága közepette egy sérülékeny ország államadósságszintjét? Ön ilyen klasszikus könyvet nem talál. (Dr. Schiffer András közbeszólása.) Ha talál, örömmel kérem majd fel a megfelelő szerveket, hogy terjesszék önt fel egy komolyabb kitüntetésre.

Viszont, frakcióvezető úr, meg kell önnek mondanom, hogy amiket ön elsorolt, gondolom, nem kedvező színben állítva fel a 2010 óta érvényesített, 18 hónapon keresztül folytatott gazdaságpolitikánkat, ön ezt próbálta sarcként beállítani. Ön próbálta ezt a Valutaalap rejtett diktátumaként beállítani - hát ez teljesen hamis!

Ez éppen fordítva: a szabadságharc első nyertes csatáját jelenti (Derültség és taps az LMP padsoraiból.) - örülök, hogy ilyen komoly örömet válthat ez ki, hiszen minden szabadságharc, ha győz, és győztes csatával lehet jellemezni az első szakaszt, az egy jó dolog. Szóval milyen szép az, hogy a 18 hónap alatt Magyarország képes volt pont fordítva, nem ortodox, nem megszorító, nem sanyargató, nem sarcoló eszközökkel helyreállítani az ország, ahogy a képviselő úr mondta, mozgásterét, gazdasági mozgásterét (Nyakó István közbeszólása.), és képes volt csökkenteni az államadósságát, képes volt növelni a foglalkoztatást, csökkenteni a munkanélküliséget.

Na, ez mutatja, hogy nem a bevált recepteket, az ortodox recepteket, a klasszikusnak tekintett recepteket követtük, hanem a saját józan eszünket. Ha az emberektől valaki elvesz, ne várja tőlük, hogy többet fogyasszanak, hogy több beruházás legyen, hogy a családok jobban éljenek. Magyarországon ma senki nem beszélhet komolyan, közgazdasági értelemben semmilyen sarcról akkor, amikor nő a reáljövedelem, nő a reálkereset, nőnek a reálbérek, nőnek a családok által elkölthető (Dr. Harangozó Tamás a kormányzó pártok felé: Halljátok, mit mond?), gyermekvállalással kapcsolatos jövedelmek. Ez egy megújulási, átszervezési, és én azt gondolom, hogy az európai uniós sikerek közé kívánkozó példa. (Folyamatos zaj.)

Végül, tisztelt frakcióvezető úr, engedje meg, hogy még azt is elmondjam, hogy természetesen a gazdaságpolitikát lehet bírálni. Természetesen lehet azt mondani, hogy miért nem értünk el többet. Természetesen lehet azt mondani, hogy Magyarország tévúton jár. De egy pillantást vessen azokra a nálunk lényegesen erősebb országokra az eurózónában, amelyek nálunk ma, sajnos - nem örülünk neki, mi ennek nem örülünk -,s sokkal, de sokkal sérülékenyebb, rosszabb és a pénzügyi kockázatok szempontjából lényegesen gyengébb helyzetben vannak.

Mi ebből kikerültünk, mert valóban megnyertük a szabadságharc első csatáját, de ez nem az utolsó. Kell hozzá növekedés, kell hozzá beruházás, kell hozzá versenyképesség, és ehhez kell egy új pénzügyi biztosítás. Köszönöm szépen. (Taps a kormányzó pártok padsoraiból.)




Felszólalások:  Előző  12  Következő    Ülésnap adatai