Készült: 2024.04.19.20:50:52 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

44. ülésnap (1998.12.22.), 253. felszólalás
Felszólaló Gyimóthy Géza (FKGP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka ülésvezetés
Videó/Felszólalás ideje 21:23


Felszólalások:  Előző  253  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm képviselő úr szolidaritását, hogy támogatja Nagy Sándor indítványát.

 

(19.30)

Mivel más frakció részéről senki sem jelentkezett, kérdezem a tisztelt Országgyűlést, hogy elfogadja-e Nagy Sándor ügyrendi indítványát. Kérem, most szavazzanak! (Szavazás.)

Az Országgyűlés 127 igen, 196 nem szavazattal, 6 tartózkodás mellett nem fogadta el az ügyrendi indítványt.

Most a tájékoztatóban felsorolt további, az előterjesztő által is támogatott módosító javaslatokról határozunk. Ez a felsorolás már nem tartalmazza az ajánlás 83., 84. pontját, amelyről név szerinti szavazást kértek, illetőleg a 48., 54., 412., 419., 425., 426. pontokat, amelyekről külön szavazást kértek. Kérem, most szavazzanak! (Szavazás.)

Az Országgyűlés az előterjesztő által támogatott módosító javaslatokat 204 igen, 124 nem szavazattal, tartózkodás nélkül elfogadta.

Tisztelt Országgyűlés! (Több képviselő jelzi, hogy a szavazógépe nem működik.) Turi-Kovács Béla két percre kér szót ügyrendben? (Közbekiáltások: Nem működnek a gépek!) Kérem Turi-Kovács Béla gépét bekapcsolni! Bocsánat, mert megijedtünk, képviselő úr. (Derültség.) Finomabban kell ezeket elrendezni, mert megijeszt bennünket is.

Tisztelt Országgyűlés! Most tehát azokról a módosító javaslatokról határozunk, amelyekről a Házszabály vonatkozó rendelkezése értelmében még szavazni lehet.

A 2. pontban Baja Ferenc a törvényjavaslat 6. § (3) bekezdése módosítását javasolja, amelyben törvényi hivatkozással egészíti ki a normaszöveget. Kérem, most szavazzanak! (Szavazás.)

Az Országgyűlés a módosító javaslatot 118 igen, 208 nem szavazattal, tartózkodás nélkül nem fogadta el.

A 12. pontban Szili Katalin képviselő asszony a törvényjavaslat 8. § (9) bekezdése módosításával a kormányfelhatalmazást tartalmazó rendelkezést kívánja megváltoztatni. Kérem, most szavazzanak! (Szavazás.)

Az Országgyűlés 102 igen, 203 nem szavazattal és 19 tartózkodás mellett nem fogadta el a módosító javaslatot.

A 15. pontban Szalay Gábor képviselő úr a törvényjavaslat 9. §-ának módosítását kezdeményezi. Javaslatának lényege, hogy a kincstári vagyon átmeneti vagy tartós hasznosításából származó bevételekből 1,2 milliárd forint helyett 950 millió forintot lehessen fordítani vagyonhasznosítási, illetve vagyongazdálkodási feladatokra. Kérem, most szavazzanak! (Szavazás.)

Az Országgyűlés a módosító javaslatot 125 igen, 200 nem szavazattal, 1 tartózkodás mellett nem fogadta el.

A 16. pontban Kertész István a törvényjavaslat 11. § (2) bekezdése felvezető szövegének módosítását kezdeményezi, és ebben hatálybalépésre utaló fordulattal egészíti ki a normaszöveget. Kérem, most szavazzanak! (Szavazás.)

Az Országgyűlés a módosító javaslatot 124 igen, 205 nem szavazattal, tartózkodás nélkül nem fogadta el.

 

(A jegyzői székben dr. Szabó Erikát Németh Zsolt,
Mádai Pétert dr. Juhászné Lévai Katalin váltja fel.)

A 18. pontban Wekler Ferenc a törvényjavaslat 17. § (2) bekezdése módosítását kezdeményezi, amelyben a normatív módon elosztott központi költségvetési kapcsolatokból származó forrásokat meghatározó rendelkezést kívánja megváltoztatni. Kérem, most szavazzanak! (Szavazás.)

Az Országgyűlés a módosító javaslatot 124 igen, 202 nem szavazattal, tartózkodás nélkül nem fogadta el.

A 24. pontban Vojnik Mária és Szabó Sándorné a törvényjavaslat 30. § (1) bekezdés b) pontjának kiegészítését kezdeményezi, amely a kivételek közé sorolja a Start Rehabilitációs Vállalatot is. A költségvetési és az emberi jogi bizottság támogatja. Kérem, most szavazzanak! (Szavazás.)

Az Országgyűlés 147 igen, 184 nem szavazattal, 2 tartózkodás mellett a módosító javaslatot nem fogadta el.

Az ajánlás 31. és 32. pontjaiban Csizmár Gábor és más képviselők, továbbá Lamperth Mónika a törvényjavaslat 31. § (2) bekezdése módosításával a személyi jövedelemadó meghatározott részének közcélú felhasználásával kapcsolatos szabályt a célok tekintetében kívánják megváltoztatni.

Először Csizmár Gábor és más képviselők javaslatát teszem fel szavazásra. Az emberi jogi bizottság támogatja, a többi nem. Kérem, most szavazzanak! (Szavazás.)

Az Országgyűlés a módosító javaslatot 52 igen, 207 nem szavazattal, 74 tartózkodás mellett nem fogadta el.

Most Lamperth Mónika javaslatát teszem fel szavazásra. Kérem, most szavazzanak! (Szavazás.)

Az Országgyűlés 118 igen, 198 nem szavazattal, 3 tartózkodás mellett a módosító javaslatot nem fogadta el.

A 37. pontban Kertész István a törvényjavaslat 44. § (1) bekezdése felvezető szövegének nyelvtani pontosítását kezdeményezi. Kérem, most szavazzanak! (Szavazás.)

Az Országgyűlés a módosító javaslatot 125 igen, 202 nem szavazattal, 3 tartózkodás mellett nem fogadta el.

A 38. és 55. pontokban az emberi jogi bizottság a 44. § (1) bekezdés c) pontjának módosítását és a 46. § új bekezdéssel történő kiegészítését kezdeményezi.

Ebben az indítványában a kisebbségi önkormányzatok megalakulásával és ennek esetleges elmaradásával kapcsolatosan terjeszt elő javaslatot. Kérem, most szavazzanak! (Szavazás.)

Az Országgyűlés a módosító javaslatot 127 igen, 202 nem szavazattal, 2 tartózkodás mellett nem fogadta el.

 

(19.40)

A 39. pontban Pető Iván úr a törvényjavaslat 44. §-át új bekezdéssel kívánja kiegészíteni, amely az ezeréves államiságunk megünneplésével kapcsolatos célelőirányzat felhasználását illetően országgyűlési jogosítványokat terjeszt elő. Kérem, most szavazzanak! (Szavazás.)

Az Országgyűlés a módosító javaslatot 125 igen szavazattal, 205 nem szavazattal, 2 tartózkodás mellett nem fogadta el.

A 43. pontban Orosz Sándor és más képviselők a 45. § (1) bekezdés d) pontjában bővítik azt a felsorolást, amely értelmében a teljesülés külön szabályozott módosítása nélkül is el lehet térni az előirányzattól. Kérem, most szavazzanak! (Szavazás.)

Az Országgyűlés a módosító javaslatot 136 igen szavazattal, 198 nem szavazattal, tartózkodás nélkül nem fogadta el.

A 44., 45. és 46. pontokban Bakonyi Tibor és más képviselők alternatív javaslatokat terjesztenek elő a törvényjavaslat 45. § (1) bekezdése s) pontjának módosítására, amely lehetőséget biztosít arra, hogy a meghatározott esetben a teljesülés külön szabályozott módosítása nélkül is el lehessen térni az előirányzattól. Először a 44. pontot teszem fel szavazásra. Kérem, most szavazzanak! (Szavazás.)

Az Országgyűlés a módosító javaslatot 105 igen szavazattal, 199 nem szavazattal, 31 tartózkodás mellett nem fogadta el.

Most a 45. pontról határoz az Országgyűlés. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Az Országgyűlés a módosító javaslatot 98 igen szavazattal, 202 nem szavazattal, 31 tartózkodás mellett nem fogadta el.

Most a 46. pontot teszem fel szavazásra. Kérem, most szavazzanak! (Szavazás.)

Az Országgyűlés a módosító javaslatot 103 igen szavazattal, 195 nem szavazattal, 30 tartózkodással nem fogadta el.

A 48. és az 54. pontokban Mádi László a törvényjavaslat 45. § (1) bekezdése x) alpontja elhagyását, valamint a paragrafus új bekezdéssel történő kiegészítését kezdeményezi. A módosító javaslat a 90 százalékos határszám 89 százalékra csökkentésével egy alpontból a 45. § új bekezdésévé emeli a rendelkezést.

Ugyanakkor Szalay Gábor javaslata a 49. pontban az APEH személyi juttatás kiemelt előirányzatát 5 milliárd 136 millió forint helyett 1 milliárd 868 millió forinttal, a munkaadókat terhelő járulékát pedig 1 milliárd 849 millió forint helyett 672,5 millió forinttal engedélyezi túllépni. Először Mádi László javaslatát teszem fel szavazásra a 48. és 54. pontok szerint, amelyet a bizottságok és az előterjesztő egyaránt támogat, de az SZDSZ képviselőcsoportja külön szavazást kért. Kérem, most szavazzanak! (Szavazás.)

Az Országgyűlés a módosító javaslatot 202 igen szavazattal, 127 nem szavazattal, 5 tartózkodás mellett elfogadta.

Szalay Gábor javaslatát így nem kell feltenni, mivel az alternatív javaslatot elfogadta az Országgyűlés.

A 61. pontban a kulturális bizottság a törvényjavaslat 47. § (5) bekezdése módosításával a Magyar Rádió, a Magyar Televízió és a Duna Televízió műsorterjesztési költségeire vonatkozó rendelkezés módosítását kezdeményezi. A költségvetési bizottság támogatja. Kérem, most szavazzanak! (Szavazás.)

Az Országgyűlés a módosító javaslatot 177 igen szavazattal, 133 nem szavazattal, 1 tartózkodás mellett elfogadta.

A 71. pontban Kertész István a 49. § (4) bekezdése módosításával azt indítványozza, hogy az Országgyűlés döntsön az elkülönített tartalék felhasználásáról. A gazdasági bizottság támogatja, a költségvetési bizottság nem támogatja. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Az Országgyűlés a módosító javaslatot 125 igen szavazattal, 187 nem szavazattal, 12 tartózkodás mellett nem fogadta el.

A 72. pontban a honvédelmi bizottság a 49. § kiegészítését indítványozza. Ebben a kormány felhatalmazást terjeszt elő arra, hogy a honvédelmi tárca nem teljesülő ingatlanértékesítési bevételeit meghatározott időpontban a költségvetés általános tartaléka terhére biztosítsa. A gazdasági bizottság támogatja, a költségvetési bizottság nem támogatja. Kérem, most szavazzanak! (Szavazás.)

Az Országgyűlés a módosító javaslatot 24 igen szavazattal, 284 nem szavazattal, 20 tartózkodás mellett nem fogadta el.

A 74. és 75. pontok alternatív megoldást tartalmaznak a törvényjavaslat 50. §-a (9) bekezdésének módosítására, amely a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium egy kiemelt előirányzatának felhasználási módjáról rendelkezik. Először Baja Ferenc javaslatát teszem fel szavazásra a 74. pont szerint. Kérem, most szavazzanak! (Szavazás.)

Az Országgyűlés a módosító javaslatot 104 igen szavazattal, 192 nem szavazattal, 20 tartózkodás mellett nem fogadta el.

Most Wekler Ferenc javaslatát teszem fel szavazásra a 75. pont szerint. Kérem, most szavazzanak! (Szavazás.)

Az Országgyűlés a módosító javaslatot 117 igen szavazattal, 195 nem szavazattal, 4 tartózkodás mellett nem fogadta el.

A 77. pontban Kökény Mihály és más képviselők a törvényjavaslat 52. § elhagyását kezdeményezik. Az alaprendelkezés az üdülési csekk értéke felső határa túllépését engedélyezi. Felhívom figyelmüket, hogy a javaslatok elfogadása kizárja az ajánlás 78. pontjában szereplő indítványt. Kérem, most szavazzanak! (Szavazás.)

Az Országgyűlés a módosító javaslatot 103 igen szavazattal, 190 nem szavazattal, 28 tartózkodás mellett nem fogadta el. (Folyamatos zaj.)

A 78. pontban Bánki Erik és Bóka István a törvényjavaslat 52. §-a módosításával azt javasolják, hogy az üdülési csekkek értékének felső határát 5 milliárd forinttal lehessen túllépni. Az idegenforgalmi bizottság támogatja, a többi bizottság nem támogatja. Kérem, most szavazzanak! (Szavazás.)

Az Országgyűlés a módosító javaslatot 131 igen szavazattal, 167 nem szavazattal, 26 tartózkodással nem fogadta el.

Tisztelt Országgyűlés! Már megint nagy a zsongás. Kérem, egy kicsit csöndesebben!

Tisztelt Országgyűlés! Az ajánlás 83. pontjáról az MSZP képviselőcsoportja név szerinti szavazást kezdeményezett.

 

(19.50)

Ezzel tartalmában összefügg az ajánlás 84. pontja. Az SZDSZ képviselőcsoportja a két indítványról együttesen kezdeményezett név szerinti szavazást. A két név szerinti szavazás értelemszerűen egyszerre történik - hála istennek! (Derültség, nagy taps.) Ezekben a javaslatokban Turi-Kovács Béla, Mádi László és Csáky András a törvényjavaslatot új paragrafussal kívánják kiegészíteni, amelyben a társadalombiztosítási nyugellátásról szóló törvény 62. §-ának (2) bekezdése helyébe olyan új rendelkezést javasolnak, amely csökkenti az 1999. évi nyugdíjemelés mértékét, és a paragrafust új bekezdésekkel egészíti ki. Ugyanakkor a törvényjavaslat 57. §-ának elhagyását kezdeményezik.

A név szerinti szavazás előtt felkérem a jegyző asszonyt, Juhászné Lévai Katalint, hogy ismertesse a 84. pont szövegét. Tessék!




Felszólalások:  Előző  253  Következő    Ülésnap adatai