Készült: 2024.09.20.09:45:01 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

52. ülésnap (1999.03.02.), 345. felszólalás
Felszólaló Dr. Hende Csaba
Beosztás igazságügyi minisztériumi politikai államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:03


Felszólalások:  Előző  345  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. HENDE CSABA igazságügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen, elnök asszony. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Nagyon röviden szeretnék - két percben - reagálni Hack Péter képviselő úr néhány gondolatára.

Nem igazán értem, képviselő úr azt mondta, hogy az SZDSZ szakmai koncepciójának, valamint a saját, személyes szakmai meggyőződésének megfelel az ügyészség alkotmányos helyzetének megváltoztatása. Nem értem akkor, hogy az általános vitának ebben a szakaszában miért nem úgy érvel és miért nem úgy nyilatkozik az SZDSZ, hogy a maga részéről módosító javaslatokat fog benyújtani, és ezekkel kívánja orvosolni ezt a konkrétan felsorolt három nézetkülönbséget, amely a koncepcionális egyetértése mellett álláspontját megkülönbözteti a kormány álláspontjától.

Említette, hogy ha most ezt az SZDSZ megszavazza, akkor majd a kormány valami csúnya dolgot fog csinálni a büntetőeljárási törvénnyel. Ezek feltételezések, egyrészt nem megalapozott, másrészt nem jóindulatú, harmadrészt nem is egészen jóhiszemű feltételezések, úgyhogy a magam részéről én érdemibb síkra terelném ezt a vitát.

Azt nem gondolom, hogy az ítélőtáblák felállításával összefüggő és ez év június 30-ig esedékes parlamenti döntéssel bármifajta szorosabb és közvetlenebb összefüggése volna az ügyészség alkotmányos helyzete megváltoztatásának. Azt viszont gondolom, hogy a kormány büntetőpolitikája érvényesítésének és ezen belül a szervezett bűnözés elleni küzdelemnek és az ügyészség alkotmányos elhelyezkedésének igenis van összefüggése.

Úgy gondolom, tisztelt képviselő úr, hogy a kormány alkotmányos felelősséget visel a közrendért és a közbiztonságért, ebbe beleértendő az ország bűnözési helyzete is, ezért is felel a kormány. Amennyiben a kormány például a törvényjavaslat szerint egy általános utasításadási, irányszabási, iránykijelölési jogot kapna az ügyészség jogalkalmazó tevékenysége felé, ez egyrészt egységesíthetné a gyakorlatot, másrészt pedig a kormány büntetőpolitikáját segíthetne érvényre juttatni, és ilyen módon igen is összefügg akár a szervezett bűnözés elleni közdelemmel is.

Ami a negyven bíró és negyven bírósági tisztviselő beállítását illeti, hogy ez sok vagy kevés, ezt a jövő fogja eldönteni. Ne ítélkezzünk és ne vonjunk le ebből a nyilvánvalóan költségvetési meghatározottságok által is befolyásolt számból és előterjesztésből a kormánynak az igazságszolgáltatással szembeni, akármilyen indulatára vonatkozó következtetéseket! Egyikünk sem tudja, a képviselő úr sem, én sem, meg egyetlenegy bírósági vezető sem, hogy vajon a szabálysértési eljárásokban számban milyen mennyiségű és milyen munkaterhet jelentő jogorvoslati eljárásra fog sor kerülni. Most úgy gondoljuk, hogy negyven bíró elég lesz. Ha majd kiderül, hogy ez kevésnek bizonyul, abban az esetben nyilvánvalóan változtatni kell ezen az állásponton, és növelni kell ezeknek a bíráknak a számát.

Én ezt a kérdést sem érzem egyébként egyáltalában a tárgyhoz és a témához tartozónak, és a legtávolabbi összefüggést sem vélem felfedezni a jelen vita tárgya és a szabálysértési törvény ön által citált része között.

Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  345  Következő    Ülésnap adatai