Készült: 2024.04.26.08:25:12 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

248. ülésnap (2009.11.30.), 76. felszólalás
Felszólaló Dr. Hiller István (MSZP)
Beosztás oktatási és kulturális miniszter
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 4:11


Felszólalások:  Előző  76  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. HILLER ISTVÁN oktatási és kulturális miniszter: Elnök Úr! Tisztelt Képviselő Úr! Igen tisztelt Országgyűlés! A képviselő úrnak azon kérdésére, hogy a megítélésem szerint ez a kormány és a mögötte álló frakció alkalmas-e az ország vezetésére, konkrét kérdésére a válaszom nagyon világos: igen. (Közbeszólások a Fidesz és a KDNP soraiból: Nem! Nem! - Taps az MSZP soraiban.)

Egyébként pedig a képviselő úr megszokott parlamenti felszólalásaihoz képest is nehezebben érthető interpellációja három törvényt érint: a szakképzési, a felsőoktatási és a közoktatási törvényről, illetve azok előtárgyalásairól van szó. Ennek kapcsán a képviselő úr káoszról és rendezetlenségről beszél. Nézzük egyenként.

A szakképzési törvény esetében a törvény módosítását a szolgáltatók szabad áramlásáról szóló irányelv rendelkezéseinek a hazai jogrendbe történő beillesztési kötelezettsége tette szükségessé. A változások az iskolarendszeren kívüli felnőttképzést folytató intézmények vizsgaszervezési jogosultságát érintik, amelyet ön láthatóan összekever az iskolarendszerű képzés szakmai vizsgáztatásával. A törvényt, tisztelt képviselő úr, 188:162 arányban fogadta el a múlt héten a parlament, minden frakció a kialakított véleményének megfelelően szavazott, csupán egy KDNP-s képviselő szavazott - nyilván véletlenül - a saját frakciója ellen. A káosznak és rendezetlenségnek ez esetben semmi nyoma.

A második a felsőoktatási törvény, amellyel kapcsolatban ön jogalkotási dühről beszél. A felsőoktatási törvény legfontosabb változása, hogy létrehozza a kutatóegyetem címet. A kutatóegyetem a felsőoktatás színvonalemelését szolgálja. A felsőoktatás szereplőivel ebben az ügyben is személyesen vezettem az egyeztetést. Ennek alapján azt mondhatom, hogy a felsőoktatási kerekasztal ülése után a Rektori Konferencia, a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája, a Doktoranduszok Szövetsége, a felsőoktatási érdekvédelmi szervezetek, tehát a szakszervezetek és külön a Magyar Tudományos Akadémia egyetért, és támogatja ezt. Ezt nevezi ön káosznak. A parlament ebben a kérdésben is a múlt héten döntött, és 203:147 arányban elfogadta azt.

(Az elnöki széket Pelczné dr. Gáll Ildikó, az Országgyűlés alelnöke foglalja el.)

A közoktatási törvényről várhatóan a jövő héten fogunk szavazni. A törvénymódosítások tehát fontos kérdésekben és a parlamenti szavazások rendje szerint kerültek elfogadásra. A bizottsági munka, tisztelt képviselő úr, a parlamenti plenáris vita és szavazás előkészítő terepe, ahol helyesen szakmai álláspontok ütköznek, különböző képviselők érvelnek, próbálják meggyőzni a másikat és befolyásolni a kialakítandó álláspontokat. Ez szerintem nemhogy kaotikus, hanem a parlamenti demokrácia velejárója. Ha ezzel van baja, ezt tessék mondani, akkor önnek nem az oktatásügy irányításával, hanem a parlamentáris demokráciával van vitája.

Összegezve: az oktatási tárgyú törvények közül három esetében kettő végszavazással rendben lezárt, egy végszavazás előtt áll, a változtatások pedig a magyar oktatásügy színvonalemelését szolgálják.

Tisztelt Képviselő Úr! A történetnek van egy másik része is. Ha azt gondolja, hogy ilyen megjegyzésekkel és interpellációval államtitkár és miniszter, ez esetben Arató Gergely államtitkár és közöttem éket tud verni, vagy szembe tudja velem állítani az államtitkáromat, sajnálattal közlöm önnel, nem fog sikerülni. Tudja, ez egy olyan társaság, hogy minél jobban ütik kívülről, annál jobban összetart, ezt az interpellációt azonban ütésnek nem merném nevezni.

Köszönöm szépen. (Taps az MSZP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  76  Következő    Ülésnap adatai