Készült: 2024.09.23.01:26:01 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

166. ülésnap (2008.10.20.), 36. felszólalás
Felszólaló Dr. Hiller István (MSZP)
Beosztás oktatási és kulturális miniszter
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 3:57


Felszólalások:  Előző  36  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. HILLER ISTVÁN oktatási és kulturális miniszter: Elnök Asszony! Tisztelt Képviselő Úr! Igen tisztelt Hölgyeim és Uraim! A tehetséggondozásnak Magyarországon évszázados múltja van. A több mint egy évszázaddal ezelőtt a francia, egyébként ma is működő párizsi École Normale Supérieure mintájára létrehozott Eötvös Kollégium vagy a második világháború után egy másfajta társadalmi közegben létrehozott népi kollégiumok vagy éppen az 1980-as években létrejött szakkollégiumi hálózat és mozgalom a magyar közelmúlt, illetve távolabbi múlt azon bizonyítékát adja, hogy a tehetséggondozásnak mindig volt és helyesen volt szerepe.

A Harmadik Köztársaság is különböző mértékben, de áldozott, képviselő úr, a tehetséggondozásra. Az elmúlt évig hozzávetőlegesen a különböző programok együttesen 7-7,2 milliárd forinttal gondoskodtak a magyar tehetségek kibontakoztatásáról, illetve a feltárásáról.

(14.20)

Meg kell jegyezni, hogy egymást követő kormányok hoztak létre tehetséggondozó programokat, ilyen volt az Arany János tehetséggondozó program, vagy például az Arany János Plusz, ami immáron kollégiumoknak, kollégistáknak is különböző előnyöket, tehetséggondozási bónuszokat adott.

Úgy érzem, hogy most fordulóponthoz érkeztünk, fordulóponthoz a tekintetben, hogy a lehetőségeink nyílnak, és ez a lehetőség, gondolom, hogy a Magyar Országgyűlés egésze előtt nem dilemma. Mert pénzügyi válság jöhet, az oktatás és ezen belül a tehetséggondozás azonban a jövőbe vetett legfőbb befektetésünk. Ezért örömmel mondhatom, hogy a 2009-es költségvetés újrabenyújtott változatában változatlanul 500 millió forinttal többet szán a magyar költségvetés tehetséggondozásra, európai uniós forrásaink pedig az "Új tudás" program keretében - ezzel együtt és az előbb említett 7 milliárd forintot beleértve - 2009-től mintegy 17 milliárd forinttal gondolkodnak és gondoskodnak a magyar tehetségekről.

Konkrétan és programokra lebontva ez azt jelenti, hogy az országos tehetségsegítő hálózat kialakítására és gondozására 2009-től valamivel több mint 750 millió forint, a "Nemzeti kiválóság" programra mintegy 8 milliárd forint, az előbb említett "Nemzeti tehetség" programra költségvetési forrásból 500 millió forint, és az addigi tehetséggondozó programokra 7,2 milliárd forint kerül, ez mindösszesen 17 milliárd forint.

Nagyon fontos, hogy ne csak az összegekről legyen szó, hanem a helyes célmegjelölésről is. Arról számolhatok be képviselő úrnak, hogy a Nemzeti Tehetségsegítő Tanács - itt is hangozzék el név - Csermely Péter professzor koordinálásával és vezetésével gyakorlatilag minden, a mai magyar tehetséggondozásban számottevő személyt és csoportot egybefoglalva tette meg azt a javaslatát, amelyet mi az "Új tudás" programba foglaltunk bele. Így tehát a civil szféra és a költségvetés, az oktatáspolitika teljesen egy ütemben halad. Kérem, hogy ezt támogassák mindannyian.

Köszönöm szépen. (Taps az MSZP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  36  Következő    Ülésnap adatai