Készült: 2024.09.19.22:21:35 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

236. ülésnap (2012.11.12.), 182. felszólalás
Felszólaló Dr. Garai István Levente (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 2:11


Felszólalások:  Előző  182  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. GARAI ISTVÁN LEVENTE (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Választ most se fogok kapni, hanem nyolcévezés lesz, de azért besegítek államtitkár úrnak. 2002 januárjában 71 352 forint volt az egészségügyi ágazatban a nettó átlagbér, 2010 januárjában 122 376 forint. Államtitkár úr szokta mondani, hogy ő matematikus, akkor mondja, ha nincs igazam abban, hogy ez plusz 51 024 forint nettó béremelés. 2010-12 viszonylatában az adóváltozások hatása viszont mínusz 3650 forint volt.

A Semmelweis-tervben önök pedig azt ígérték, már kormányzati pozícióban - aztán nekem ne nyolcévezzen, hanem kétévezzen -, hogy az egészségügyi ágazat megújítása érdekében azonnali, azonnali, azonnali - figyeljen ide! - intézkedésekkel, béremelésekkel itthon tartják az orvosokat. Kétségtelen, hogy a nyáron volt béremelés, de ez az összeg csak bérkiegészítésként jutott el az orvosokhoz. Akkor megint ígérgettek, mellébeszéltek, összevissza beszéltek, nyolcéveztek, hogy 2013-ban az emelés beleolvad az alapbérbe, amely az egyéb pótlékok számításának is az alapja.

Aki figyelmesen végigolvassa a mostani uborkasaláta-törvényt, az rá fog jönni, hogy erről szó sincs benne. Szó szerint az van benne, hogy "továbbra is indokolt annak előírása, hogy az ágazati előmeneteli rendszer keretében megállapított illetmény- vagy bérnövelés ne képezzen pótlékalapot az úgynevezett mozgó bérpótlékok vonatkozásában". Ez 16 ezer orvost, 72 ezer egészségügyi dolgozót és 1400 egyéb egészségügyi dolgozót érint hátrányosan. Egyébként az orvosi bérek 30-40 százaléka jelenleg is mozgó bér, amely lényegében az ügyeleti és egyéb pótlékokból jön össze. Több tízezer forinttal fognak kevesebbet hazavinni az egészségügyi dolgozók, ha a kormányzat befagyasztja a mozgó béreket. Persze a rezidenseket is átverték ebből a szempontból, mert annak idején ők is bíztak az emelésben. 2010 első negyedében 88 500 forintot kaptak a rezidensek, 2011 első negyedévében pedig 83 800 forintot, kevesebbet, mint egy utcaseprő.

A kérdésem a következőképpen rövidítem le: mikor lesz meg a beígért tisztességes alapbéremelés és ennek megfelelő mozgóbér-emelés, államtitkár úr, vagy folytatódik az orvosok külföldre üldözése?

Köszönöm szépen. (Taps az MSZP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  182  Következő    Ülésnap adatai