Készült: 2024.09.25.21:24:57 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

120. ülésnap (2015.11.23.), 201. felszólalás
Felszólaló Vona Gábor (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka vezérszónoki felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 12:12


Felszólalások:  Előző  201  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

VONA GÁBOR, a Jobbik képviselőcsoportja részéről: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Köszönöm szépen a szót. Gyermekkorunkból bizonyára még sokan emlékszünk arra az időszakra, amikor a nyári szünet közeledtével elkezdtük felírni a táblára a „vakáció” szót betűnként visszafelé. Ha a „ció” szót látnám most a táblán, nem biztos, hogy a „vakáció” szó jutna eszembe, de talán önöknek sem, hiszen sokkal többet hallunk ma Magyarországon a migrációról és a korrupcióról, bár Hollik Istvánt és Németh Szilárdot hallgatva a „hallucináció” szó is eszembe jutott. (Derültség az ellenzéki oldalon.) Fontos, hogy a korrupcióról és a migrációról beszéljünk, hiszen ez az a két súlyos probléma, ami maga alá akarja temetni Magyarországot, de a kettő között sajnos van különbség.

(16.00)

Ugyanis amíg a migrációról nagyon sok szó esik, addig a korrupcióról alig-alig beszélünk. Ennek az az oka, hogy a kormánynak nincs olyan politikai szándéka és nem politikai érdeke, hogy a korrupcióról beszéljünk, hiszen van szégyellnivalója és van titkolnivalója. Amíg a migráció politikai témája érdeküknek számít, és erről a közszolgálati csatornán meggyőződhetünk, hogy folyamatosan erről szólnak a beszélgetések, erről szólnak a riporteri kérdések, addig a korrupcióról valóban alig esik szó. És ez nem jó, mert a korrupció ma Magyarország legnagyobb problémája a migráció mellett. Mondhatnám úgy is, hogy a korrupció ma Magyarország közéleti mocsara, amelyben minden egyes jó szándék, minden egyes pozitív elképzelés elsüllyed és elsüllyedt az elmúlt 25 évben.

Egyfajta vörös vonalként, mint valami örök ígéret, végigvonult az elmúlt 25 évben minden egyes ellenzéki párt kormányprogramjában vagy választási programjában az antikorrupciós politika, az elszámoltatás.

(Mirkóczki Ádámot a jegyzői székben
Ikotity István váltja fel.)

Mindenki megígérte ellenzékben, aztán kormányra jutva elfelejtette korábbi ígéretét. Sőt, nemcsak hogy elfelejtette, hanem az antikorrupcióval kampányoló ellenzéki pártok kormányra kerülve, beleértve itt a baloldali pártokat és beleértve a Fideszt is természetesen, maguk váltak a korrupció motorjává, élharcosává.

Joggal merülhet föl a kérdés bennünk, hogy mi ennek az oka. Mi annak az oka, hogy azok a pártok, amelyek ellenzékben annyi sokat beszéltek a korrupció felszámolásáról, kormányon mégsem tudtak ellene semmit tenni, sőt, pont az ellenkezőjét tették. Arról lehet esetleg szó, hogy ez egy antropológiai törvényszerűség, hogy az emberi gyarlóságba bele van kódolva ez a folyamat, amikor valaki közel kerül a húsosfazékhoz, kormányra kerül, akkor nem képes ellenállni a pénz, a hatalom csábításának? Erről lehet szó itt az elmúlt 25 évben?

Azt gondolom, hogy nem erről van szó. Erről is szó lehet, de nem ez itt az elmúlt 25 év magyarázata ‑ ennél sokkal rosszabb sajnos. Ugyanis nem arról van szó, hogy tiszta, a korrupciót felszámolni igyekvő ellenzéki pártok aztán kormányra jutva emberi gyarlóságból megbuktak, hanem arról van szó, hogy már ellenzéki pártként is korrupt volt mind az MSZP, mind a Fidesz. Tehát nem egy görög drámát látunk itt, az elbukás tragédiáját, hanem egy ócska maffiafilmet. Már ellenzékben is mind az MSZP, mind a Fidesz korrupt pártok voltak, aztán kormányra kerülve persze, hogy ugyanazt folytatták, amit ellenzékben is tettek. Az egész ellenzékiségüket, pártjukat, a pártrendszerüket, a mechanizmusaikat korrupciós szerveződésre, korrupciós mechanizmusokra építették, és teljesen természetes és logikus, hogy ebből a saját maguk által fölrajzolt és megalkotott keretből kormányra kerülve nem voltak képesek kilépni.

A korrupció óriási károkat okoz az országnak, és itt nem csupán az anyagi terhekről beszélek, amiket csak ezermilliárdokban lehet mérni, hanem arról a fajta morális hanyatlásról is, amit ez a magyar társadalomban véghezvisz. Hiszen mi lát a választópolgár? Mit lát a magyar állampolgár? Azt látja, hogy a tulajdon határa, legyen akár köz- vagy akár magántulajdon, egyáltalán nem világos, hanem zavaros, és ebben a zavarosban lehet halászni, sőt érdemes halászni. Mert az viszi valamire, aki lop. Ezt üzeni neki a magyar közélet elmúlt 25 éve. Nem a tisztesség, nem a szorgalom, nem a becsületesség, nem az alázat, hanem a gátlástalanság, az arrogancia és a korrupció viszi előre az embert. Ezt üzente neki mind a baloldali kormány, mind a jelenlegi fideszes kormány: hogy lopni érdemes. (Balla György: Csak ne olvasnád!) Ugye, vannak ezek a kiszólások, hogy „Mi az, hogy! Nagyon is.”, vagy „Na és?” vagy „Na ugye!” Minden miniszterelnöknek megvan a maga kis kiszólása. Ezek azt üzenik az embereknek, hogy igazából nem is szégyelli a politikai vezető azt, hogy korrupt. Sőt, azt gondolja, hogy ezt az embereknek el kell fogadniuk mint valamiféle törvényszerűséget.

Az anyagi veszteségeken és a morális hanyatláson túl van egy harmadik nagy probléma a korrupcióval, ez pedig a nemzetbiztonsági kockázat. Itt lehet Kovács Béla ügyével folyamatosan előhozakodni ‑ mint Európa legnagyobb korrupciós botrányával ‑, amit, megmondom őszintén, nem igazán tudok értelmezni. (Balla György: Majd segítünk.) És azt sem tudom értelmezni, hogy milyen kivizsgálást várnak tőlem. Az lenne a furcsa, gondoljanak bele, ha egy orosz kémügyet én ki tudnék vizsgálni, és a Jobbiknak volna erre apparátusa (Dr. Völner Pál: Az a baj, hogy van.), hogy egy orosz kémügyet kivizsgáljon. Az lenne a durva! Tehát ami itt nemzetbiztonsági kockázat, sokkal inkább az önök amerikai kitiltási botránya, hogy mind a mai napig nem tudjuk, hogy miért tiltották ki az önökhöz közel álló személyeket Amerikából. Erre kéne választ adni, és erre kéne önöknek végre elmondani a magyarázatukat.

És az is igaz mind a baloldali, mind a jelenlegi kormányra, hogy a fejétől bűzlik a hal. Tehát van egy mítosz, hogy van a jó király meg a rossz tanácsadók, de ez csak egy mítosz, Az a vezető, az a király, aki rossz tanácsadók vesznek körül, rossz király. Igaz ez Gyurcsány Ferencre, és igaz Orbán Viktorra is. Az a miniszterelnök, akit korrupt emberek vesznek körbe, az egy korrupt miniszterelnök. És ezt már kétszer megkérdeztem itt az Országgyűlésben, de fölteszem harmadjára is a kérdést, különösképpen a Fidesz-KDNP, a kormánypártok padsoraihoz intézem, hogy ki az önök közül, aki tűzbe merné tenni a kezét Andy Vajnáért, Habony Árpádért vagy Mészáros Lőrincért. Én nem, az biztos. De önök tűzbe mernék tenni a kezüket a miniszterelnök közvetlen környezetéért?

És ha körülnéznek az elmúlt öt évükben, trafikbérlet, földbérleti pályázatok, földprivatizáció, kaszinók; folyamatosan borulnak ki a csontvázak. Akármilyen szekrényt nyitunk ki, onnan kiborul egy vagy több csontváz, korrupció képében. Ha már filmekről beszéltem nemrég vagy görög tragédiáról meg maffiafilmről, meg csontvázakról, akkor itt eszembe jut a Walking Dead. Ha már Andy Vajnáról beszéltünk, Andy Vajnát meg lehetne kérni, hogy a sorozat hetedik szériáját itt Magyarországon, a magyar Országgyűlésben forgassuk, mert tele vagyunk itt korrupciós csontvázakkal.

És ha a Jobbik hozzáállását kérdezik és próbálják firtatni, mert ugye, persze a Fidesz stratégiája érthető ezen a vitanapon számomra meg szerintem mindenki számára, próbálják szétteríteni a felelősséget és mindenkit bemocskolni, a saját sarukkal próbálnak itt mindenkit dobálni; azt hozzáteszem persze, hogy az MSZP kapcsán ez nem túl nehéz. De az, hogy a Jobbikot is megpróbálják itt korrupt pártként bemutatni, azt gondolom, az nehezen értelmezhető. Nehezen értelmezhető számomra, és a bizonyítékokat egyáltalán nem látjuk.

Tudom azt, hogy sokszor mondják azt az emberek, hogy ha majd a Jobbik kormányra kerül, akkor biztos ők is lopni fognak, hiszen ez volt az elmúlt időszak tapasztalata, hogy mindenki, aki kormányra került, lopott. De van itt egy óriási nagy különbség; és pedig az, amiről már beszéltem, hogy a Jobbik, önökkel és az MSZP-vel ellentétben nem korrupciós mechanizmusokra építi pártrendszerét. Mi ellenzékben nem korrupt pártot építünk, mint ahogy önök már a kezdetektől fogva korrupt pártokat építettek.

Ha elmennek a jobbikos önkormányzatokhoz, találkoznak a jobbikos polgármesterekkel, éppen emiatt a jobbikos önkormányzatokban nem fognak korrupciót találni. De ha találnak, jelezzenek nyugodtan. Mutassanak nekem vagy keressenek egy vállalkozót, tisztelt kormánypárti képviselőtársaim, akinek vissza kellett osztani bármelyik jobbikos településen! És önök szerint hány olyan település van, fideszes vezetésű település, ahol vissza kellett osztani a vállalkozóknak bizonyos korrupciós esetek kapcsán? A jobbikos önkormányzatok kapcsán nincs ilyen.

Ugye, ott vannak a javaslataink is, amit már számtalanszor megtettünk, de valahogy, bár szeretik a mi javaslatainkat átvenni, ezt már tapasztaltuk, de valahogy a korrupciós javaslatainkat, az antikor­rupciós javaslatainkat nem igazán szeretik. Én elmondom önöknek még egyszer, mert a remény hal meg utoljára, és hátha kedvet kapnak hozzá: például töröljük el a mentelmi jogot. Ne adjuk meg a lehetőséget arra, hogy a politikusok folyamatosan a mentelmi joguk mögé bújva meneküljenek el az igazságszolgáltatás elől.

Ha önök annyira büszkék a nemzeti konzultációra, ajánlom egyébként, hogy az általam most itt elmondott javaslatokat futtassák át egy nemzeti konzultáción. Higgyék el, hogy a legelsöprőbb sikeres konzultáció lesz az eddigiek közül. Tehát töröljük el a mentelmi jogot, kezdjük ezzel!

Aztán, amit már szintén számtalanszor mondtunk önöknek: a hozzátartozók vagyonnyilatkozatát is hozzuk nyilvánosságra. Nem értem, önök miért nem merik ezt megtenni. Bár tudom, hogy erre jelen pillanatban nem kötelezi az Országgyűlés az országgyűlési képviselőket, de a Jobbik ezt mégis megtette. (Gőgös Zoltán közbeszól.) Azt gondolom, önök előtt is itt áll a lehetőség, a jó példa legyen ragadós, önök is hozzák nyilvánosságra az önökkel egy háztartásban élő hozzátartozóik vagyonnyilatkozatát, és mutassuk be, bizonyítsuk be az embereknek, hogy senki nem próbálja a lopott vagyont, a lopott tulajdont hozzátartozók részére átmenekíteni.

Vagy itt van a következő javaslatunk: a ciklus végén minden egyes országgyűlési képviselő és kormánytag vagyonosodási vizsgálat alá vettessék. (Gőgös Zoltán: Egyetértek.) Mindenki számoljon el azzal, hogy miből szerezte azt a vagyont, amivel gyarapodott az eltelt négy évben. Akinek félnivalója van, az nyilvánvalóan féljen!

A következő javaslatunk az elévülési idő eltörlése. Mert ugye, a mentelmi jog vagy vagyon elrejtése után ez szokott lenni a harmadik mentőöv, hogy kivárjuk az elévülési időt. A Jobbik a politikusok által elkövetett korrupciós bűncselekmények kapcsán az elévülési időt eltörölné. Nagyon kíváncsian várjuk ez ügyben a kormánypártok ambiciózus és bátor támogató javaslatát.

És itt van még a dupla büntetés javaslata is, ami arról szól, hogy ha egy politikus, adott esetben egy országgyűlési képviselő valamilyen bűncselekményt elkövet, akkor ő duplán vétkezik a mi értékelésünk szerint. Hiszen aki törvényalkotóként törvényt sért, az többet tett, többet ártott a törvényességnek, a rendnek, mint egy sima állampolgár. Hiszen ha már az sem tartja be a törvényt, aki hozza, akkor ki fogja betartani? Ezért, ha valaki duplán vétkezik, akkor sújtsa őt dupla büntetés.

Azt javasoljuk, hogy a politikusok részére az adott bűncselekményre kiszabható büntetési tétel dupláját is ki lehessen szabni. És ezek nem pusztán szavak! Ha 2018-ban a Jobbik kormányra kerül, ezeket a javaslatokat törvényi erőre fogja emelni. Kormányra kerülve szeretnénk, ha Magyarország és a korrupció eddig nagyon baráti kapcsolata megszűnne, és Magyarország hadat üzenne a korrup­ciónak.

(16.10)

Erre önök képtelenek, és képtelenek voltak a szocialisták is, hiszen már ahogy mondtam, ellenzékben is erre építették a rendszerüket. Itt önök mindent szétloptak az elmúlt 25 évben, mindent, szinte semmi nincs olyan, ahol ne bukott volna ki valamilyen korrupciós ügy, és hogyha a korrup­ció, mondjuk ‑ a miniszterelnök úr ugyan nincs itt, de szereti a sporthasonlatokat ‑, sport lenne, akkor az biztos, hogy a szocialisták vb-aranyat hoznának Magyar­országnak, de önök meg az olimpiai aranyat is elérnék, ebben biztos vagyok. Amit a szocialis­ták gátlástalanul, sokszor persze összevissza végez­tek korrupció gyanánt, azt önök üzemszerűsítették és csúcsra járatták, profi módon üzemeltetik a kor­rupciót.

Én azt gondolom, és ebben a Jobbik és az LMP között bizonyára vannak hasonló elképzelések, hogy a XX. század a korrupcióról szól, és a politikában a XX. század még mindig tart, éppen azért, mert önök vannak kormányon. Akkor fog elkezdődni a magyar közéletben a XXI. század, ha végre ez a korrupt rendszer, amelyet önök és a szocialisták, egymással ugyan el-elvitatkozva a koncon, el-elveszekedve, de mégis közösen működtettek az elmúlt 25 évben, véget ér. Akkor fog elkezdődni a XXI. század.

És ha a Jobbiknak a magyar történelemben semmilyen más küldetése nincs, mint hogy ezt a napot elhozza a magyar társadalom számára, akkor már megérte ezt a pártot létrehozni. Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps a Jobbik soraiban.)




Felszólalások:  Előző  201  Következő    Ülésnap adatai