Készült: 2024.09.22.23:29:24 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

160. ülésnap (2011.12.28.), 16. felszólalás
Felszólaló Tállai András (Fidesz)
Beosztás Belügyminisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:10


Felszólalások:  Előző  16  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

TÁLLAI ANDRÁS belügyminisztériumi államtitkár: Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Valóban így van, ahogyan ön is elmondta. Az önkormányzati rendszer átalakításáról hosszú évek óta beszél a társadalom, beszélnek önkormányzati tisztségviselők, polgármesterek, beszélnek kormányok, beszélnek kormánypártok és ellenzéki pártok. Mindenkiben megérett az, hogy az önkormányzati rendszeren változtatni kell. Változtatni kell azon a rendszeren, hogy az önkormányzatoknak mindenki adhat feladatot, de rendre elmarad a finanszírozásuk, aminek a következménye lett, hogy az önkormányzati rendszer eladósodott. 2005 óta az önkormányzati rendszer adósságállománya ötszörösére növekedett.

Az új kormány 2010 májusában eldöntötte, hogy a közigazgatási rendszer átalakításával az önkormányzati rendszert is átalakítja. Átalakítja úgy, hogy megtartja legfőbb értékeit, megtartja azokat az értékeket, hogy minden településen legyen önkormányzat, legyen képviselő-testület és legyen közvetlenül választott polgármester. Ez garantálja azt, hogy a helyi döntések a jövőben is helyben fognak megszületni. Az átalakítás az elfogadott törvénnyel így is azonban nagy horderejű. Alapvetően a következő területeket érinti. Egy teljesen új feladatelosztási rendszer jön létre az állam és az önkormányzatok között elsősorban az oktatás, az egészségügy, az államigazgatási feladatok és a katasztrófavédelem területén.

Új feladat- és hatásköri megosztás került meghatározásra a főváros és kerületei között. Egy feladatnak egy gazdája lesz a jövőben. Sokkal tisztább és átláthatóbb lesz az állam és a megyei önkormányzati rendszer viszonya. Új feladatfinanszírozási rendszer kerül kialakításra 2013-tól, ezzel együtt egy szigorú kötelezettségvállalási, hitelfelvételi és kötvénykibocsátási rendszert határoz meg az új törvény. Ezzel együtt egy új, ésszerű és hatékony önkormányzati hivatali rendszer is kialakul. Ezentúl egy új törvényességi rendszer is hatályba lép 2012. január 1-jén. Az önkormányzatok legnagyobb gondja mégiscsak pénzügyi jellegű, hiszen likviditási nehézségekkel küzd a teljes önkormányzati rendszer, nehezen tudja a rájuk rótt vagy a vállalt feladataikat finanszírozni, vagy néhány önkormányzat már nem is képes rá. Ezt felismerve a kormány 2011. december 21-ei döntésével egyedi támogatásokról döntött az önkormányzati rendszert illetően. Ezzel a döntéssel lényegében megkezdődik az önkormányzati rendszer adósságkonszolidációja.

Az önkormányzati fejezetben megmaradó előirányzati tartalékokat - a kormány úgy döntött, hogy - az önkormányzatok számára juttatja vissza, így döntés született arról, hogy közel 4 milliárd forint összegben 1212 önkormányzat, amelyek a kedvezményezett kistérségben vannak, de társadalmilag, gazdaságilag, infrastrukturális szempontból hátrányos helyzetben vannak, egyedi támogatásban részesülnek, lakosonként átlagosan 2500 forintban. 456 önkormányzat szociális tűzifa-támogatásban részesül 858 millió forint összegben. 403 önkormányzat rövid lejáratú hiteleinek finanszírozásához mintegy 7 milliárd forintos egyedi, vissza nem térítendő támogatásban részesül. A kormány döntött egyedi önkormányzati támogatásokról mintegy 8,5 milliárd forint összegben - ez elsősorban a megyei jogú városokat érint -, európai uniós beruházási-fejlesztési kötelezettségei, önerőhöz való hozzájárulásához.

Az egész év folyamán az önhibáján kívül hátrányos önkormányzati támogatási rendszerből az önkormányzatok a költségvetési eredeti előirányzatot is meghaladóan mintegy 34 milliárd 14 millió forintban részesültek, összesen 1655 önkormányzat részesült ebben a támogatásban. Ebben az évben a kormány és az Országgyűlés által mintegy 2200 önkormányzat részesült valamilyen egyedi kormányzati, illetve Belügyminisztériumi támogatásban.

Összességében a rendszerváltozás óta is talán legnagyobb összeggel, mintegy 54 milliárd 383 millió forinttal támogatta az Országgyűlés és a kormány az önkormányzatokat. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.) Úgy gondolom, ez jelzi, hogy a kormány nem hagyja cserben a magyar önkormányzati rendszert, nem hagyja cserben az önkormányzatokat. (Tukacs István: A polgármestereket kérdezd meg erről!)

Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

(10.40)




Felszólalások:  Előző  16  Következő    Ülésnap adatai