Készült: 2024.04.26.07:16:54 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

302. ülésnap (2013.09.16.), 92. felszólalás
Felszólaló Dr. Szócska Miklós
Beosztás Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 3:54


Felszólalások:  Előző  92  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. SZÓCSKA MIKLÓS, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr és Képviselő Asszony! Az az igazság, hogy az én anyagomban ott van mindannak a tételes cáfolata, de annyi kérdést tett fel a képviselő úr nekem, hogy így megyek előre, és akkor ameddig jutok a válaszomban, addig megyek.

Egyrészt az első népegészségügyi program, amit uniós forrásból elindítottunk: a 0-7 éves korú gyermekek alapellátása, szűrése, a fokozott korai fejlesztési program, a védőnői szolgálat, a házi gyermekorvos, a gyermeket ellátó háziorvos és a szülei állnak ebben a programban; szülői észlelésre építjük az új szűrőprogramját a védőnőknek. Ez egy elektronikus adatgyűjtési forma lesz, tehát a jövőben nem lesz olyan, hogy elveszik a védőnő és a háziorvos, a gyógyterapeuta vagy az iskolaorvos között az adat, tehát próbáljuk a korai észlelést minél hatékonyabbá, minél korszerűbbé tenni.

Örülök, hogy említette a házi gyermekorvosi kérdéskört. Mi magunk is úgy látjuk, hogy olyan egészségügyet örököltünk meg, ahol nagyon elöregedettek a gyermekháziorvosok, és ezért indítottuk tavaly útjára a Méhes Károly-ösztöndíjprogramot, amely a Markusovszky-ösztöndíjhoz képest dupla ösztöndíjat ad azoknak a gyermekorvosoknak a számára, akik vállalják, hogy betöltetlen háziorvosi körzetben helyezkednek el. A betöltetlen praxisok száma a program indítása előtt harmincnyolc volt, és az első húsz ösztöndíjból jelenleg nyolcat biztosan betöltöttünk már. Tehát egy év alatt körülbelül az egynegyedét betölteni az évtizedek alatt vagy a két évtized alatt felhalmozódott üres praxisoknak, azért az eredmény, és ebben az évben folytatni fogjuk. Általában elmondható, hogy az alapellátásban egy évvel csökkentettük az alapellátásba belépők átlagéletkorát, tehát elkezdődött a fiatalítás. Ez nem egy év alatt fog orvoslódni, de úton vagyunk.

Szintén szeretném felhívni a figyelmét a védőnői méhnyakszűrésre, a védőoltásokra.

Azt írja az egyik helyen, hogy nem is gyermekgyógyász-szakorvos, hanem házi gyermekorvos látja el a gyerekeket. Az az igazság, hogy ez egy tárgyi tévedés, mert házi gyermekorvos akkor lehet valaki, ha gyermekorvosi szakvizsgát tesz. Tehát szeretném megnyugtatni ebben a tekintetben, hogy olyan helyen, ahol az ügyeletet házi gyermekorvosok bevonásával oldják meg, ott bizony gyermekorvosok látják el ezeket az ügyeleteket, tehát ez egy régóta bevett szokás, most ezt egyértelművé tettük minden ilyen helyen.

Nem sorolom én itt fel azokat az uniós programokat, amelyek - egészséges életmód az iskolákban, sport a felsőoktatásban, tehát mindaz - hozzásegítenek majd az egészséges életmód kialakításához. Folytatom tovább: a sürgősségi ellátásra fogadják a betegeket, a koraszülöttmentés ellátása biztonsággal működik, a gyermekesélyprogram jelenleg a 23 leghátrányosabb helyzetű kistérségben valósul meg, ami jelentős bővülés az előző kormányzat alatt tervezett tíz térséghez képest. Tehát azt tudom mondani, hogy a gyermekesélyprogram folytatódik, csak egy gyermekesélyprogram-iroda iktatódott ki a rendszerből.

Azt tudom mondani, hogy ha itt sorolhatnám tovább, nem érnék a végére körülbelül hat perc alatt sem, hogy mennyi minden programot teszünk a gyermekszegénység csökkentése vagy a gyermekek esélyeinek növelése érdekében.

Köszönöm szépen a kérdését. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  92  Következő    Ülésnap adatai