Készült: 2024.04.26.08:40:08 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

113. ülésnap (2020.03.23.), 14. felszólalás
Felszólaló Harrach Péter (KDNP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 7:08


Felszólalások:  Előző  14  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

HARRACH PÉTER (KDNP): Tisztelt Elnök Úr! Miniszterelnök Úr! Kedves Képviselőtársaim! A miniszterelnök úr tájékoztatója a helyzetről szólt, és a védekezésről; a helyzetről, amit mindnyájan részben ismerünk  a fertőzöttek, betegek, nagyon betegek száma , de megnyugtató volt hallani azokat az adatokat is, amelyek az egészségügyben dolgozók létszámáról, illetve a rendfenntartók létszámáról szóltak.A védekezésnek persze több szintje van, és most hadd emeljem ki az egyéni szintet. Itt a teremben is sokan védőmaszkban vannak, nyilván ez a fertőzést részben kivédi, de csak részben, ne legyünk abban az illúzióban, hogy ezzel teljesen védettek vagyunk, de úgy gondolom, hogy ez is eszköz. Vannak, akik otthon maradhatnak, és jó érzés volt arról az intézkedésről is hallani, hogy az orvosok 65 év felett otthon maradhatnak, hiszen pillanatnyilag úgy néz ki, hogy van elég, náluk fiatalabb egészségügyi dolgozó. Persze mi, akik itt vagyunk, szintén a kötelességünket teljesítjük, azok, akik már elhagyták ezt a kort; ez részben azért van, mert ez a dolgunk, részben azért, mert az ember ebben a korban másképp látja már a világot, mint a fiatal emberek, és azt gondolja, hogy az a hátralévő kis idő olyannal kell hogy elteljen, amiben van kötelességteljesítés is.

Természetesen a hatósági egészségügyi intézkedések is fontosak, és a kormány gazdasági intézkedései is. Én szeretném kiemelni ezek között a gazdasági intézkedések között a fizetési moratóriumot, ami nagyon fontos, a kilakoltatási és végrehajtási felfüggesztést  mindig fontos volt számunkra a padlóra került családok helyzetének a kezelése , és természetesen a családok érdekében a gyes és a gyed továbbélésének a lehetősége is egy fontos intézkedés volt.

S ha megengedik, néhány gondolat a hozzászólásokhoz. Én úgy gondolom, hogy most némileg szelídebb volt az ellenzék hangja, mint békeidőben lenni szokott. Ez részben itt-ott az együttműködés szándékát is jelzi, hiszen az egyeztetések során láttuk azt, hogy a kormányzat sok ellenzéki kezdeményezést befogadott, de sajnos azt is látni kell  és ezt hadd tegyem szóvá , hogy vannak olyan hagyományos ellenzéki törekvések, amiket a járvány kapcsán hozott intézkedések ürügyén szeretnének érvényesíteni. Ez is érthető, de ne vegyék rossz néven, ha ezeket a kormánytöbbség nem veszi figyelembe.

S ha már ellenzéki megszólalások és együttműködési szándék van, akkor az elhangzott fogalomra, a bizalomra hadd reagáljak! Valóban egy fontos szempont ez, hiszen az együttműködés feltétele. De a bizalomnak, a bizalom kialakulásának van egy útja, ez pedig az előző teljesítménynek az útja. S ha itt megnézzük, hogy ez a kormányzat mit tett  kezdve már az első Orbán-kormány ’98-tól elvégzett tevékenységétől , akkor ezt a bizalmat a tettek indokolják. Én átéltem azt, hogy az ezredforduló nagy árvizei kapcsán a Felső-Tisza-vidéken milyen intézkedések történtek nemcsak a védelemben  az az első lépés , hanem a beregi újjáépítés például mit jelentett az országnak és az ott élőknek. Ha valami, akkor ez bizalmat kell hogy ébresszen az iránt a kormány iránt, amely most az utóbbi intézkedéseivel is bizonyította azt, hogy ez a kormány az egyedüli, amely képes arra, hogy ezt a súlyos helyzetet kezelje.

S ha ezt látjuk, akkor meg kell néznünk, hogy az elődei mit is tettek, és ugyanez a szempont, vagyis a cselekedetek hitelesítő ereje hogy jelent meg. A mai kormánynak kellett helyrehozni az általuk elkövetett károkat. 2000 környékén, ’98 és 2002 között ez a kormány volt az, pontosabban, ennek a kormánynak a személyében eltérő összetételű elődje, akik úgy kezelték ezt az elrontott helyzetet, hogy a pénzügyi válsághelyzetből kihozták az országot, hogy a gazdaságot egy fejlődő pályára állították, és ma egy olyan világot teremtettek, amelyet meg kell védenünk. És ki tudja megvédeni? Azok, akik ezt megteremtették, és azok bebizonyították, hogy képesek rendbe hozni azt a helyzetet, amit mások nem voltak képesek kezelni. Hiszen ha megnézzük, hogy a válságkezelésben mit produkált az a kormány, ami ’97-98-ban (sic!) azt a válságot kezelhette volna, akkor azt látjuk, hogy az ország és a polgárok eladósítása mellett a gazdaságot is képtelenek voltak pályán tartani. Ez a bizalom kérdése, ami egyértelműen a tettek útján adható meg.

Én úgy gondolom, hogy ma arról szól a szavazás, hogy ebben a veszélyhelyzetben meddig  a járvány végéig vagy a járvány egy bizonytalan időpontjáig  terjessze ki a kormányzatnak a hatáskörét. Én úgy gondolom, ha a bizalom működik, akkor elfogadjuk azt az előterjesztést, amit a kormányoldal ma a parlament asztalára letett. Köszönöm a figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  14  Következő    Ülésnap adatai