Készült: 2024.09.19.07:03:25 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

30. ülésnap (2006.11.13.),  165-168. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 4:47


Felszólalások:   161-164   165-168   169-172      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Kékkői Zoltán, a Fidesz képviselője, kérdést kíván feltenni a környezetvédelmi és vízügyi miniszternek: "Miért nem valósul meg az országos ivóvízminőség-javító program?" címmel.

A képviselő urat illeti a szó.

KÉKKŐI ZOLTÁN JÓZSEF (Fidesz): Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Államtitkár Úr! 2001-ben az ivóvíz minőségének javításával kapcsolatos, nagy jelentőségű, mintegy 908 települést és 2,5 millió főt érintő rendeletet alkotott az Orbán-kormány. Miről is szólt ez a rendelet? Arról, hogy ivóvizeink egy jelentős része arzénnal, nitrátokkal, bórral, jóddal és fluoriddal szennyezett, vagyis nem felel meg az EU erre vonatkozó előírásainak, fogyasztása az egészségre ártalmas.

(16.50)

Magyarország e kormányrendeletben állapította meg 2006. december 25-ei és 2009. december 25-ei határidőre az emberi egészség védelme és megőrzése érdekében teljesítendő feladatokat.

A kormányrendeletet 2005-ben a Gyurcsány-kormány is felülvizsgálta. Megállapítható tehát, hogy a kormány és annak illetékes szakminisztere előtt a feladatok régóta ismertek és világosak voltak. A miniszter úr egy írásbeli kérdésre adott válaszából viszont egyértelműen kiderül, hogy a 2006. december 25-éig vállalt, 147 települést és több mint 400 ezer lakost érintő ivóvízminőség-javító intézkedéseket mindössze 32 településen tudják határidőre végrehajtani.

Mi következik ebből? Az, hogy a Gyurcsány-kormány 2005-ben hozott saját rendeletében 2006. december 25-éig olyan feladatokat írt elő, amelyek teljesítését már akkor sem gondolta komolyan, és ezzel szándékosan félrevezette és megtévesztette több mint száz település több százezer polgárát.

Ezután kérdezem az államtitkár urat: ki a felelős azért, hogy a fenti, jogszabályban meghatározott kötelezettségeit az állam nem teljesíti állampolgáraival szemben? (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.)

Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps a Fidesz és a KDNP soraiban.)

ELNÖK: Válaszadásra megadom a szót Kovács Kálmán államtitkár úrnak.

KOVÁCS KÁLMÁN környezetvédelmi és vízügyi minisztériumi államtitkár: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselő Úr! Szerintem a tiszta ivóvíz kérdése azért fontosabb annál, hogy ilyen felületes kérdést tegyünk fel ebben az ügyben, és így fogalmazzunk.

Hogy ki miért felelős? Azt gondolom, az akkori magyar kormány 2001-ben helyesen vállalta az uniós csatlakozás időszakában, hogy Magyarország aláveti magát az uniós irányelveknek az ivóvíz minősége tekintetében is. Nyilván tudta az akkori kormányzat, hogy ez körülbelül ezer települést érint, és nyilván azt is tudta, talán ki is számolta, hogy ez mintegy 250 milliárd forintnyi beruházást jelent. Éppen ezért már az akkori kormány a csatlakozási szerződésbe betette azt a két passzust, amely lehetővé teszi, hogy arzén esetében 2009-hez képest is még három évvel, a többi káros anyag tekintetében pedig 2006-hoz képest három évvel meg lehessen hosszabbítani azt az időszakot, ami alatt ezt teljesítenünk kell.

Tehát még egyszer mondom, a vállalás megtörtént 2001-ben, de tervek nem voltak arra, hogyan kell megvalósítani. Arról szólt az országos ivóvízvédelmi minőségjavító program és a regionális program, hogyan teremtjük meg ennek az anyagi feltételeit, és elkezdődött ez a program. Ahogy ön is mondja, 12 milliárd forint értékben elindult egy sor településen a program.

Természetesen a nemzeti fejlesztési terv második programjában időre, azaz három, illetve hat éven belül be fogjuk fejezni ezt az ivóvízminőség-javító programot, de szeretném még egyszer hangsúlyozni, amit ön is tud, és azért mondtam az elején, hogy itt csak felelősen szabad beszélni: a magyar ivóvíz-szolgáltatás nagyon jó minőségű. Az európai uniós irányelv azért változtatta meg ezeket a paramétereket, mert öt ország kivételével minden ország tengerparti, és ott, mint kiderült, az erőteljesebb hal- és egyéb fogyasztás révén sokkal több káros anyag kerül a szervezetbe, ezért bizony (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) az ivóvízben lecsökkenti. Ez a szárazföldi országokat nagyon nagy beruházásra kényszeríti, ezért adnak nekünk derogációt. Ezzel éltünk a kormányrendeletben is, és ezzel élünk most az Unió felé is. A program tehát nem megállt, hanem folytatódik.

Köszönöm szépen. (Taps az MSZP soraiban.)




Felszólalások:   161-164   165-168   169-172      Ülésnap adatai