Készült: 2024.09.19.00:11:32 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

165. ülésnap (2000.10.18.), 110. felszólalás
Felszólaló Szabados Tamás (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 6:10


Felszólalások:  Előző  110  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SZABADOS TAMÁS (MSZP): Köszönöm szépen, elnök úr. Kedves Képviselőtársak! Szeretnék én is egy megjegyzést tenni a benyújtás módjára vonatkozólag. Amikor választókörzetemben az egyik községi jegyzőnek elmondtam, hogy a kormány törvényi felhatalmazás nélkül nyújtotta be a 2001-2002-es költségvetést, nem akarta elhinni. Nem akarta elhinni, hogy lehet olyat tenni, hogy e törvény benyújtásának a törvényi feltétele egy november végi végszavazás függvénye. Majd azt mondta, ez olyan, mintha egy községi polgármester benyújtana egy olyan határozati javaslatot, amiben arra hivatkozik, hogy egy hónap múlva majd alkotunk egy rendeletet, amiben ezt a határozatot majd legitimizáljuk. Vajon mit szólna ehhez a közigazgatási hivatal? Azt a jegyzőt, aki ilyet átengedne, keményen megbüntetné. Kedves képviselőtársaim, amit egy községi önkormányzattól elvárunk - hogy betartsa a törvényeket -, azt a Magyar Köztársaság kormányától százszázalékosan meg kell követelnünk.

Amikor az oktatási bizottság ülésén ezt felvetettem, Révész Máriusz képviselőtársam azt mondta, hogy valóban fennáll egy kis szabálytalanság - így mondta -, de ezt a kis szabálytalanságot november 26-án a végszavazásnál kiküszöböljük. Én ezt nem minősítem, kedves képviselőtársaim, ez már olyan cinizmus, amit vissza kell utasítani.

Hadd mondjak néhány szót a közoktatásról is! A választási programban és a kormányprogramban a Fidesz azt ígérte, hogy évi 10 százalék reálkereset-növekedést fog biztosítani a pedagógusoknak. Ennek függvényében a következőt lehet konstatálni, hogy mi is történt. 1999-ben a fókuszált béremelés - amikor az a bizonyos 16 plusz 3 százalékos béremelés történt - éves viszonylatban körülbelül megfelelt egy 13-14 százalékos, de még a kormány által is elismerten 15 százalékos béremelésnek, 11 százalékos infláció mellett. Az idén, 2000-ben - mint mindenki tudja - 8,25 százalékos béremelés történt 10 százalékos infláció mellett, tehát reálkereset-csökkenés következett be, a kormánypropaganda mégis azt mondja, hogy két év alatt 10 százalékkal nőttek a reálkeresetek. Egyszer már szeretném megtudni, hogyan tetszenek ezt kiszámolni, mert amikor a közigazgatási államtitkár úr megjelent Székesfehérváron, és ezt háromszáz pedagógus előtt felolvasta - ő nem ért hozzá, mert jogász -, akkor olyan felháborodás tört ki, amit jó lett volna, ha láttak volna az Oktatási Minisztérium, illetve a Pénzügyminisztérium igen tisztelt képviselői. (Ughy Attila: Képzeld el, mekkora felháborodást váltott ki a Bokros-csomag!)

 

(12.50)

 

Szeretném tovább folytatni. Elővette a pénzügyminiszter úr, illetve az oktatási miniszter úr a kormányprogramot, és megnézte, hogy hoppá, itt lemaradás van a kormányprogramban. Kinyitották a könyvet, és azt mondták: na, most a 2001-2002-es költségvetés alkalmas lesz rá, hogy egy kicsit összekeverjük a szálakat. 2002-re úgysem tudjuk megállapítani, hogy mennyi lesz a béremelés, 2001-re pedig elmondtak egy nagy számadatot, hogy 8,75 január 1-jétől, 20 százalék szeptembertől, és emeljük a minimálbért is. Ráadásul csodálatosan megtervezték a propagandáját is, Járai pénzügyminiszter úr a vakuk villódzása közben bejelentette, hogy a pedagógusok 30 százalékos béremelésben fognak részesülni. Erre Pokorni miniszter úr érezte, hogy ezért majd neki kell a hátát tartani, két-három nap múlva kiadott az Oktatási Minisztérium egy cáfolatot, hogy ezt nem így kell érteni, mert ez éves viszonylatban csak 16 százalék lesz; és a píármunka harmadik része, hogy szépen csepegtetik, hogy mi az ára ennek.

Kedves Képviselőtársaim! Súlyos árai vannak ennek. Ugyanis felfüggeszti az önök által módosított közoktatási törvény olyan vívmányait, mint a 90 százalékos garancia, a szakmai programok, a tankönyvkiadás, a Sulinet-fejlesztés, a pedagógus szakmai továbbképzések, a tehetséggondozás, diákparlament, és a közalapítványok támogatása drasztikusan csökken; a könyvtáros tanárok, a szabadidő-szervezés, az igazgatóhelyettesi státus beállítását szintén felfüggesztik. Azt hiszem, hogy nemcsak az minősít egy oktatási programot, egy kormányt, hogy mennyi béremelést ad, bár ezt sem teljesítették, hanem hogy általában a közoktatást miként minősítik a költségvetésben.

Hadd mondjak el egy számomra is megdöbbentő adatot! Mindenki tudja és ezt önök többször elmondták, mi meg elismerjük, hogy '95-ben, '96-ban a GDP-hez viszonyított oktatási kiadások drasztikusan csökkentek, de '97-ben, '98-ban meredeken emelkedtek, és az önök minden propagandája és hazudozásai ellenére (Felzúdulás a Fidesz soraiban.) '99-ben és 2000-ben csökkent a GDP-arányos kiadás a közoktatásban. Ez a lényeges adat, nem az, hogy önök mit mondanak és miket állítanak.

És egy utolsó megjegyzés: mindaz, amit a béremelésre vonatkozóan önök propagandában most kifejtenek, az mind az önkormányzatokon fog csattanni. Ugyanis én azt állítom, hogy 8,75-re és a 20 százalékra is és a minimálbér felemelésére a költségvetésben nincs meg a fedezet. A miniszter úr azért egy hatszemközti beszélgetésen el is mondta, hogy számítanak az önkormányzatok jóindulatú támogatására. Ezért és minden másért ezt a költségvetést nem tudjuk támogatni.

Köszönjük szépen. (Taps az MSZP és az SZDSZ soraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  110  Következő    Ülésnap adatai