Készült: 2024.04.27.04:34:29 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

192. ülésnap (2012.05.21.), 239. felszólalás
Felszólaló Dr. Schiffer András (LMP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 7:10


Felszólalások:  Előző  239  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. SCHIFFER ANDRÁS (LMP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Valamennyi módosító indítványhoz szeretnék kapcsolódni, és szeretném azzal kezdeni, hogy nagyjából egy hete, de lehet, hogy már két hete is van annak, hogy az alaptörvény módosításához a Lehet Más a Politika frakciója benyújtott három módosító javaslatot. Tehát ahhoz az alaptörvény-módosításhoz, amely a jegybank és a pénzügyi felügyelet státusát szabta újra, mint ércnél maradandóbb jogszabályt december után.

Beadtunk három javaslatot az alaptörvény módosításához, amelyből az egyik arról szólna, hogy állítsuk vissza a szociális jogállamot Magyarországon, legyen szociális biztonsághoz való jog, a nemzeti kockázatközösségen alapuló társadalombiztosítási ellátáshoz mindenkinek legyen joga, a polgároknak legyen érdemi beavatkozási lehetőségük az őket érintő közfontosságú folyamatokba. Harmadrészt javasoltuk azt is, hogy alaptörvényi szinten mondjuk ki a visszaható hatályú jogalkotás tilalmát, továbbá a szerzett jogok védelmét.

Erre az önök által uralt alkotmányügyi bizottság azt mondta, hogy ezek a javaslatok nem házszabályszerűek, jóllehet, maga az alaptörvény meg volt nyitva. Erre mit látunk? Önök előterjesztenek egy deregulációs törvényjavaslatot. Csatlakozva az előttem szóló ellenzéki képviselőtársnőhöz, mi is úgy gondoltuk, hogy természetesen egy ilyen deregulációs törvényjavaslatot nyilván támogatni lehet. Önök viszont úgy gondolják, hogy a Házszabálynak létezik egy értelmezése, amit önök az ellenzékkel szemben, illetve a magyar emberekkel szemben alkalmaznak, és létezik a Házszabálynak egy olyan értelmezése, amit önök saját magukra alkalmaznak.

Hogy van az, hogy önök szerint házszabályellenes az, ha egy alaptörvénymódosításnál az LMP frakciója kezdeményezi, hogy mondjuk, a szociális biztonsághoz való joggal egészítsük ki az alaptörvényt, de nem házszabályellenes az, amikor önök, egész pontosan a 47 ezer forintból élő Zsiga Marcell képviselő, akinek nem volt ideje és lehetősége, hogy megtisztelje az Országgyűlést jelenlétével, temérdek olyan törvénymódosító javaslatot terjesztett elő ehhez a deregulációs törvényjavaslathoz, ami sem nem deregulációs, és meg sincsenek nyitva ezek a törvényjavaslatok?

Ez szégyen, gyalázat! Ez a parlamentarizmus megcsúfolása, amit önök folytatnak. Még arra sem veszik a fáradságot, hogy legalább az önök által megalkotott szabályokat tiszteletben tartsák. Mi köze van a deregulációhoz annak, hogy önök az állampolgársági törvénybe érdemben belenyúlnak? Mi köze van a deregulációhoz annak, hogy Zsiga Marcell, akiről eddig nem tudtam, hogy a szellemi tulajdonjognak ilyen nagy ívű ismerője, gyakorlatilag az összes szellemi tulajdonjog területén meglévő törvényhez hozzányúl?

Halász államtitkár úr nem tudom, miért ingatja a fejét, nyilván majd fog két percben SZDSZ-ezni egyet. Ehelyett azt javasolnám államtitkár úrnak, inkább arra találjon valami ésszerű magyarázatot, hogy ezeknek a módosító javaslatoknak mi közük van a törvényjavaslat eredeti céljához. (Halász János közbeszólása.) Államtitkár úr, semmi. Ezeknek a módosító javaslatoknak a döntő többsége durván házszabályellenes, másrészt pedig például a 9. pont alatt az állampolgársági törvény módosítására tett javaslat Zsiga Marcelltől semmilyen módon nem tekinthető deregulációs célú módosító javaslatnak.

De menjünk tovább: a 11. pontban szintén az ingatlan-nyilvántartási jog nagy ismerője, a 47 ezer forintból élő Zsiga Marcell tesz egy nagy ívű módosító javaslatot. Ennek mi köze van a deregulációhoz, Halász államtitkár úr? Gondolom, majd ön fog válaszolni, mint a téma nagy ismerője, azért ennyire aktív a bekiabálásokkal. (Derültség a Fidesz soraiban.)

Államtitkár úr, mondja meg, hogy a 13. pont alatt Zsiga Marcell javaslata a '99. évi LXXVI. törvény, tehát a szerzői jogról szóló törvény módosítására, illetve a formatervezési munkák oltalmáról szóló törvény módosítására hogyan kerül ide. Mi köze van az eredeti törvényjavaslathoz, és hogyan felel meg a Házszabály rendelkezéseinek? (Halász János: Ne izgasd fel magad! - Dr. Répássy Róbert: Majd én válaszolok. - Halász János: András! Ne izgasd fel magad!) De mehetünk tovább. Szintén Zsiga Marcell, aki egy polihisztor, 47 ezer forintból él, a 14., 15., 16., 17. számon olyan törvényeket nyit meg, mint például a közérdekű önkéntes tevékenységről szóló törvény (Halász János: Ha így, akkor így.) vagy például az egyenlő bánásmódról törvény.

Szintén a 18. pont alatt az itt nem lévő Zsiga Marcell képviselő úr egy szintén nem túl lényegtelen módosítással avatkozik be az idegenrendészeti törvénybe. Ezt önök komolyan gondolják? Államtitkár urak, komolyan gondolják ezt? Ez nemcsak arról szól, hogy önök a minimális parlamentáris kötelmeket nem tartják tiszteletben, és durván nemcsak lábbal tapossák az önök által megalkotott Házszabályt, hanem nyíltan kettős mércét alkalmaznak. Akkor, amikor az ellenzék javasolja azt, amikor az LMP javasolta azt, hogy az alaptörvény védje meg a magyar emberek vagyonát például attól, hogy a Fidesz visszamenőleges hatályú jogalkotással bármikor, a nemzeti együttműködés jegyében bármikor bárkinek a javaira ráteheti a kezét, bárkinek a szerzett jogait elvonhatja, hiába van megnyitva az alaptörvény, önök a Házszabály mögé bújnak.

Akkor, amikor Zsiga Marcell gondol egyet, merthogy ő mindenhez ért, és úgy gondolja, hogy dereguláció kapcsán belenyúl érdemben az idegenrendészeti törvénybe, az állampolgársági törvénybe - ezt lehet. Ez házszabályszerű. No, ez a nemzeti cinizmus rendszere, államtitkár urak! Arról nem is beszélve, hogy ez a salátatörvény újabb bizonyíték arra, hogy önök képtelenek a kormányzásra, képtelenek a jó kormányzásra. Bejön egy törvényjavaslat, egy egyébként nagyon üdvözölhető céllal a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium részéről, majd teleszórják olyan önálló képviselői indítványokkal, amiről mindenki pontosan tudja, hogy az illető képviselő vélhetően ezeket el sem olvasta.

(19.00)

Olyan önálló képviselői indítványok jönnek be, amelyekre nézve a kormánynak lenne alkotmányos kötelezettsége törvényjavaslattal idejönni a Ház elé, de ez nem történik meg. Ez a kormány valójában nem működik két éve, egy látszattevékenységet folytat, hiszen az érdemi politikai előterjesztések nagy része a színfalak mögötti egyeztetés során nagyon sokszor lobbicsoportok, oligarchák nyomására dől el, és azért érkezik be a közigazgatási egyeztetést megkerülve, vagy önálló képviselői indítvány formájában, vagy sunyi, zárószavazás előtti módosító javaslatok formájában, vagy pedig házszabályellenes módosító javaslatok formájában a tisztelt Ház elé. Ez egész egyszerűen szégyen, gyalázat, amit itt művelnek! Ezek a módosító javaslatok egyszerre példázzák azt, hogy önök képtelenek az ország kormányzására, ez a kormány képtelen igazgatni ezt az országot, és ékes bizonyíték arra, hogy önök semmibe veszik a maguk által megalkotott Házszabályt. Ezek, tisztelt Répássy államtitkár úr, házszabályellenes módosító javaslatok!

Köszönöm szépen. (Taps az LMP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  239  Következő    Ülésnap adatai