Készült: 2024.04.26.07:20:13 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

192. ülésnap (2012.05.21.), 10. felszólalás
Felszólaló Gyöngyösi Márton (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:07


Felszólalások:  Előző  10  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

GYÖNGYÖSI MÁRTON (Jobbik): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Talán nem túlzó az a megállapítás, hogy a rendszerváltás korszakának egyik fő kérdése az volt, hogy milyen mértékben fonódott össze Magyarországon a politikai hatalom és a gazdasági érdekcsoportok szövevényes csoportja. Közhelyszerűnek hangozhat az, hogy Magyarországon a rendszerváltás története arról szólt, hogy a szocialista-kommunista politikai elit miként váltja át politikai hatalmát gazdaságira, majd az idő múltával hogyan konvertálja azt vissza politikaira. Ennek köszönhető az MSZMP utódpártjának jelenléte a politikai közéletben a rendszerváltást követő húsz évben is.

2010-ben a Fidesz azért kapott kétharmados felhatalmazást Magyarország társadalmától, népétől, hogy végleg leszámoljon a rendszerváltozást jellemző korrupcióval, a háttérhatalmak és paktumok politikájával. Önök forradalomról beszéltek, de valójában ott folytatták, ahol szociálliberális elődeik abbahagyták. Minden jel erre utal, efelé mutat. Önök más zászló alatt folytatják azt, amit a Medgyessy-, Gyurcsány-, Bajnai-kormány elkezdett. Nincs hét, hogy a sajtóban vagy a parlamentben ne legyen szó Fidesz közeli gyanús gazdasági ügyletekről. Mind arról tanúskodik, hogy a Fidesz közeli gazdasági holdudvart, klientúrát hogyan lehet állami megrendelésekkel, közbeszerzés útján pénzhez juttatni.

Nézzünk erre pár példát a közelmúltból! A Közbeszerzési Értesítő, egy hivatalos értesítő szerint 2010 májusa, azaz a választások napjától 2011 végéig, másfél év alatt a Simicska Lajos érdekeltségi körébe tartozó Közgép közel 300 milliárd forintnyi állami megrendelést kapott. A Közgép a közbeszerzési piac közel egyötödét uralja út-, vasút- és hídépítés, szennyvízhálózat felújításából származó közbeszerzési pályázatok útján. 3 milliárd profitra tett szert, 3 milliárd profitot osztott ki 2011 végén, egy forráshiányos helyzetben, amikor a kis- és középvállalkozások nem jutnak forrásokhoz, miközben a Közgép az utóbbi években 34 milliárd forintnyi hitelt kapott az állami tulajdonú Magyar Fejlesztési Banktól.

Milyen véletlen az, hogy Orbán Viktor barátja és kollégiumi szobatársa kapta ezeket a megrendeléseket! Ez valószínűleg csak a véletlen műve. A közterületi hirdetési piac 90 százalékát uraló Simicska-Nyerges-érdekeltség 2011-ben 1 milliárd forintos profitot szedett ki ebből a cégcsoportból, miközben a piac fennálló 10 százaléka veszteséges eredménnyel zárta a tavalyi évet. Az állami földekkel kapcsolatban Ángyán József volt államtitkáruk egyértelműen és világosan beszélt, amikor zöldbárókról és oligarchákról beszélt.

Ilyen előzmények után a Jobbik kezdeményezte múlt héten egy vizsgálóbizottság felállítását, paritásos, azaz az országgyűlési erőviszonyokat tükröző bizottság felállítását, amelynek a célja - s meggyőződésünk, hogy mindannyiunk célja -, hogy a korrupciót visszaszorítsuk, a közbeszerzésekkel kapcsolatos visszaéléseket megakadályozzuk, és a pártfinanszírozásokat átláthatóvá tegyük. Fontos, hogy a fenti kérdésekben tisztán lássunk. Meggyőződésünk, hogy ez nemcsak az ellenzék érdeke, de a Fideszé is, hiszen tisztázhatja magát a szavazói előtt is. Az idén elfogadott, az Országgyűlésről szóló törvény világosan fogalmaz e tekintetben, amikor azt mondja, hogy egy vizsgálóbizottságot létre kell hozni akkor, ha az országgyűlési képviselők egyötöde indítványozza azt. Ennek megfelelően a Jobbik összegyűjtötte az ellenzéki pártok és független képviselők soraiból az ehhez szükséges 78 aláírást.

Tisztelt Képviselőtársaim! Kérem önöket, ne akadályozzák a nép képviseletét legjobban tükröző Országgyűlést feladatának a folytatásában, a kormány ellenőrzésében minden mondvacsinált indokkal. (A Jobbik soraiban négy nagyméretű plakátot mutatnak fel, a következő szövegekkel: 1. Orbán Viktor: "a magyarok megbuktatták az oligarchák rendszerét". Akkor miért féltek igent mondani a bizottságra? 2. Akinek nincs cégbirodalma, az annyit is ér? 3. Közgép " közpénz. 4. Ne féljetek - az oligarchabizottság felállításától!) Legalább a saját maguk által hozott törvényeket tiszteljék, vegyék figyelembe... (Az elnök kikapcsolja a képviselő mikrofonját. - Nagy zaj. - Dr. Gaudi-Nagy Tamás: Milyen kicsinyes!)




Felszólalások:  Előző  10  Következő    Ülésnap adatai