Készült: 2024.09.24.05:53:33 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

52. ülésnap (1999.03.02.), 208. felszólalás
Felszólaló Deutsch Tamás (Fidesz)
Beosztás ifjúsági és sport miniszter
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 4:15


Felszólalások:  Előző  208  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DEUTSCH TAMÁS ifjúsági és sportminiszter: Elnök Asszony! Tisztelt Ház! Hölgyeim és Uraim! Kedves Képviselő Úr! Nekem meggyőződésem, hogy 1999. január 1-jével, amikor megkezdte működését az Ifjúsági és Sportminisztérium a Magyar Köztársaságban, új időszámítás kezdődik (Zaj, taps az MSZP soraiban.) mindabban a történetben, amit mi ifjúságpolitikának hívunk.

 

(16.10)

 

Örülök, hogy ilyen hatalmas egyetértésre találnak azok a kormányzati elképzelések, amelyeket az ifjúságpolitikával kapcsolatban is megfogalmazunk.

Kedves Képviselőtársaim! Az interpellációban elhangzott kérdések megválaszolását megelőzően fontosnak érzem tisztázni, mik azok az elvi kiindulópontok, amelyek meghatározzák a polgári koalíció kormányának ifjúsággal kapcsolatos elképzeléseit. Ezek között elsőként hadd említsem azt a tényt - amelyre az elmúlt években végzett szociológiai felmérések hívták fel a figyelmet -, hogy annak az úgynevezett társadalmi-gazdasági átalakulásnak, amely a rendszerváltoztatás elmúlt tíz esztendejében megtörtént, az egyik legnagyobb vesztese a gyermek és ifjúsági generáció. Az a generáció, amelynek életesélyei, lehetőségei az elmúlt évtizedben a legjelentősebb mértékben csökkentek.

Másrészt nagyon fontosnak érzem elmondani itt és most, hogy tudomásul kell venni mindannyiunknak, hogy a magyar társadalom tagjainak közel egyharmada gyermek és fiatal. Az egész ország, az egész magyar társadalom nem működhet úgy, mintha kizárólag felnőttekből álló társadalom lenne. A mindennapokban kell érvényesülnie annak, hogy a gyermekek és a fiatalok is - a lehetőségekhez képest - alakítani tudják saját életüket, saját sorsukat.

Engedje meg, hogy a konkrét kérdésekkel kapcsolatban megjegyezzem, hogy a tavaly decemberben elfogadott törvény - amely meghatározza az Ifjúsági és Sportminisztérium feladat- és hatásköreit - azt a felhatalmazást teremtette meg számomra, hogy miniszteri rendeletben állapítsam meg a Gyermek- és Ifjúsági Alapprogram Tanácsának összeállítását, a gyermek- és ifjúsági alapprogram feladat- és hatásköreit azon túl, amit a törvény szabályoz. Ez a miniszteri rendelet márciusban fog napvilágot látni, ezt követően kerülhet kinevezésre a Gyermek- és Ifjúsági Alapprogram Tanácsa. Ebben az esztendőben 530 millió forintról dönthet az alapprogram tanácsa. Az elmúlt esztendőről több mint 100 millió forintot hozott át ez a program, tehát jóval több mint 600 millió forint felhasználásáról dönthetünk. Ez reálértékében messze meghaladja az előző négy év bármelyik esztendejének erre a célra fordított összegeit.

Az ifjúsági érdekegyeztetés terén valóban szakítani kívánunk azzal a teljesen rossz gyakorlattal, ami az elmúlt években kialakult, amely valami mechanikus materialista megközelítéstől vezettetve a munka világában beválni látszott háromoldalú érdekegyeztetést mechanikusan kívánta érvényesíteni a gyermek- és ifjúsági korosztályok szervezetei véleményének meghallgatása során. Ez egy teljesen értelmetlen, fölösleges és sehova nem vezető gyakorlat. Az országos konzultáció olyan rendszerét kívánjuk kialakítani, amelyben a meghatározó szervezetek - mint az ön által is említett Magyar Gyermek- és Ifjúsági Parlament, Magyar Gyermek- és Ifjúsági Tanács, valamint a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája is - elmondhatják véleményüket.

Ami a Gyermek- és Ifjúsági Közalapítvány ügyeit illeti: sajnos az elmúlt hat-nyolc hónap leghatározottabb kormányzati fellépése ellenére is tovább folyt azt a folyamat, amely kapcsán erodálódott az alapítvány vagyona. Rendkívül határozott lépésekre lesz szükség az elkövetkezendő hetekben ahhoz, hogy ezt a szomorú folyamatot meg tudjuk állítani. (Taps a kormánypárti oldalon.)




Felszólalások:  Előző  208  Következő    Ülésnap adatai