Készült: 2024.09.20.06:39:04 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

285. ülésnap (2006.02.06.), 320. felszólalás
Felszólaló Molnár Albert (MSZP)
Beosztás pénzügyminisztériumi politikai államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend utánihoz hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:30


Felszólalások:  Előző  320  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

MOLNÁR ALBERT pénzügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Amikor arról beszélünk, hogy takarékos állam, takarékos közigazgatás, akkor nemcsak arról van szó, hogy az állam, a minisztériumok és a különböző állami szervek takarékoskodnak, hanem igen, arról is szó van, hogy az önkormányzatok is.

Az önkormányzatoktól egyébként az átlagnál jóval kisebb mértékben lett elvárás a takarékoskodás, hisz a közel 3000 milliárdos önkormányzati kiadásoknál, pénzfelhasználásnál az állam támogatja az önkormányzatokat, a tavalyi évben mindössze 27 milliárd forint volt az, amely takarékoskodást elvárta az önkormányzatoktól az állam. Egyszerre van jelen az önkormányzatoknál is a pazarlás és a hiány.

Ha számokban kellene kifejezni, akkor 2005-ben mintegy 3000 milliárd forint volt az, ami a bruttó hazai terméknek ugyanolyan százaléka, mint amikor önök voltak kormányon, képviselő úr. Ugyanúgy a bruttó hazai termék 13,7 százaléka az az összeg, mint amikor a Fidesz volt kormányon, tehát nincsenek csodák. 2002-ben ez a szám 2310 milliárd volt, amit önkormányzati kiadásokra fordítottak. Ez 2005-ben 2960 milliárd forint, tehát a bruttó hazai termék százalékában nem csökkent, hanem ugyanannyi maradt.

Ha azt nézem, hogy az önkormányzatok betétállománya mennyi, közel 200 milliárd forint betétállománnyal rendelkeznek az önkormányzatok a bankoknál, illetve ha a hitelállományt nézem, abban van némi emelkedés 2002 óta. Ha az önhikis, az önhibájukon kívüli működési forrásos helyi önkormányzatok támogatását nézzük, azt látjuk, 2002-ben 1279 önkormányzat került ebbe, biztosan tudja, a normarendszer által teljesen önkormányzattól függetlenül, csak a számokat figyelembe véve a normarendszerben fennakadt támogatott önkormányzatok száma 1279 volt. Ezen önkormányzatok száma 2005-ben 1150 volt. Ha a 2004-et nézem, akkor 1118 önkormányzat volt, tehát 2004-ben is kevesebb önhikis önkormányzat volt, mint 2002-ben.

Én nem azt mondtam, hogy rózsás az önkormányzatok helyzete. Azt próbálom önöknek elmondani, hogy az önkormányzatok az államtól nagyjából mindig ugyanazt a támogatást kapták meg. Azzal, hogy ki milyen hatékonysággal tudta a pénzt felhasználni, vagy a demográfiai tényezők, mondjuk, a gyermekek születése számának csökkenése jelenthet egy-egy intézménynél finanszírozási problémát, ezzel nem vitatkozom. Azt mondom: ha egy főre vetítjük ezeket a támogatásokat, akkor ezek nőttek.

Mint tudják, a családtámogatási rendszer átalakításával az eddigi rendszeres gyermekvédelmi támogatás forrása átcsoportosításra került az Ifjúsági, Családügyi, Szociális és Esélyegyenlőségi minisztérium fejezetébe. Ez 46 milliárd forint, ami átkerült az önkormányzatokhoz. Ezt nem is önöknek kell kifizetniük, a 46 milliárd forintot a minisztérium közvetlenül fizeti a családoknak.

Mérséklődik és megszűnik az egészségügyi hozzájárulás havi összege, ez közel 8-10 milliárd forint megtakarítást jelent az önkormányzatoknál is, hiszen minden alkalmazott után fizetni kellett a tételes egészségügyi hozzájárulást.

25 százalékról 20 százalékra csökken az áfakulcs. Ez számításaink szerint mintegy 20-30 milliárd forint többletforrást hagy az önkormányzatoknál. Azt is figyelembe kell venni, hogy megszűnt az úgynevezett áfaarányosítás, amellyel véleményünk szerint körülbelül ugyanennyi, 20-30 milliárd plusz maradt az önkormányzatoknál.

Ha mindent figyelembe veszünk, akkor az önkormányzatokat megillető költségvetési források korrigált bázis-előirányzattól számított növekménye mintegy 3 százalék. Arra számítunk, hogy az infláció 2 százalékos lesz, tehát infláció fölötti forrás jelenik meg az önkormányzatoknál.

A kormány támogatott számos olyan módosító indítványt, amelyek növelték az önkormányzati forrásokat, így a támogatások, hozzájárulások további 15 milliárd forinttal biztosítottak voltak, a költségvetést végigszavazták a képviselő urak, és a 15 milliárdos forrás az önkormányzatokhoz került.

Képviselő Úr! Köszönöm a jelzését, de a most elfogadott költségvetés szerint az önkormányzatok infláció fölötti támogatáshoz jutottak 2006-ban.

Köszönöm szépen.




Felszólalások:  Előző  320  Következő    Ülésnap adatai