Készült: 2024.09.19.02:39:33 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

171. ülésnap (2016.10.03.), 230. felszólalás
Felszólaló Vargha Tamás (Fidesz)
Beosztás Honvédelmi Minisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend utánihoz hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 3:35


Felszólalások:  Előző  230  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

VARGHA TAMÁS honvédelmi minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! A kormány továbbra is mindent megtesz annak érdekében, hogy a magyar emberek, a magyar fiatalok itthon képzeljék el jövőjüket, s ennek következtében ma Magyarország jobb s vonzóbb hely egy fiatal számára, mint 2010-ben volt.

Ugyanakkor úgy gondoljuk, hogy természetes, ha egy fiatalt hajt a kíváncsiság, a kihívás, hogy kipróbálja magát külföldön is, s akik az Európai Unión belül vállalnak munkát, nem kivándorolnak, hanem élnek a szabad munkahely- és lakóhelyválasztási jo­gukkal. Az Európai Unió fontos vívmánya és az európai uniós állampolgároknak joga, hogy szabadon vállalhatnak munkát más uniós tagállamban. Az Európai Unió és a baloldal jelenlegi bevándorlás­politikája azonban nemcsak a schengeni rendszer ál­tal biztosított szabad mozgást, hanem a szabad mun­kaerő-áramlást is fenyegeti, mert a növekvő terrorveszély és a kontrollálatlan népvándorlás miatt a nemzetállamok a határzárás, a munkaerőpiaci korlátozás felé mozdulnak el. Nem bevándorlókkal, hanem az uniós polgárok szabad munkavállalásának erősítésével kell az Európai Unió munkaerőpiaci igényeit kielégíteni.

Magyarország ugyanakkor jó úton jár, hiszen a felére csökkentettük a fiatalok munkanélküliségi rátáját. Az utóbbi évek fiatalokra koncentráló kormányzati foglalkoztatási programjai tették azt lehetővé - leginkább a munkahelyvédelmi akcióterv és az ifjúsági garanciaprogram -, hogy jelentős előrelépést tegyünk az otthonteremtés támogatásában is. Mindemellett a bérfelzárkóztatás vonatkoztatásában is sikerekről számolhatunk be. A KSH adatai szerint 2010-2015 között a reálbérek - a családi kedvezmény hatását is figyelembe véve - nemzetgazdasági szinten átlagosan 15,4 százalékkal emelkedtek, ami csaknem kétszeresen haladta meg a GDP növekedését. Az idei évkezdés pedig nagyon erős volt, a bruttó átlagbérek 5,9 százalékkal múlták felül az egy évvel azelőtti szinteket, amire 10 éve nem volt példa. Az év első 7 hónapjában a nettó keresetek emelkedése a személyi jövedelemadó mértékének egy százalékpontos csökkentése következtében a bruttó bér átlagát meghaladó mértékű, 7,5 százalék volt, tehát nem igaz az az állítás, hogy alacsonyan tartjuk a béreket.

Tehát az ifjúsági garanciaprogram, amely egy átfogó rendszer, s amely a fiatalok élethelyzetének javítását, munkanélküliségük csökkentését tűzte ki céljául; vagy a munkahelyvédelmi akcióterv, amely 2013. január 1-jén lépett életbe, és kedvezményezettjei a munkaerőpiaci szempontból hátrányos helyzetű munkavállalók; vagy a „Fiatal gazda” program, amelyik a vidéki térségekből történő elvándorlás megfékezését célozza, amely főként az aprófalvakat, perifériákat és a keleti országrészt érinti súlyosabban; vagy az elmúlt évtizedek legnagyobb otthonteremtési programja, amely jelentősen hozzájárul a fiatalok lakhatási körülményeinek javításához és elősegítheti a magyarországi családtervezést, itthon tartva ezáltal a fiatalokat. Tehát ezek a programok mind-mind hozzájárulnak ahhoz, hogy a fiatalok itt, Magyarországon megtalálhassák a lehetőségeket, és ezek a programok természetesen az adminisztrációs akadályokat folyamatos felülvizsgálat során megszüntetik. Így elmondhatjuk, hogy a kormány jó úton jár, és a magyar reformok ezen a területen is működnek. Köszönöm megtisztelő figyelmüket.




Felszólalások:  Előző  230  Következő    Ülésnap adatai