Készült: 2024.09.18.23:02:59 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

183. ülésnap (2008.12.02.), 316. felszólalás
Felszólaló Tóth András (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 6:00


Felszólalások:  Előző  316  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

TÓTH ANDRÁS (MSZP): Elnök Úr! Köszönöm a szót. Államtitkár Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Az általános vitában elhangzott, hogy a külföldre utazásról szóló törvény jelenlegi módosítása két nagyon fontos pontban módosítja a Magyar Köztársaság gyakorlatát. Egyrészt bevezeti Magyarország az úgynevezett másodikgenerációs e-útlevelet. Ez, mint a vitában elhangzott, 2009. június 28-ától kötelező Magyarország számára is. Másrészt, miután az Európai Unión belül nem kötelező az útlevél használata, hanem más személyazonosító okmánnyal is lehet utazni, biztosítani kívánja a törvényjavaslat azt, hogy a kiskorú gyermekek részére - pontosan: a 14 éven aluliak részére - személyazonosító igazolványt lehessen biztosítani, hogy ők is személyazonosító igazolvánnyal az Európai Unió területén, illetve a törvényben még hozzácsatolt néhány ország területén ezzel utazhassanak.

Ebben a két kérdésben teljes körű egyetértés volt az ötpárti egyeztetés során. Mind az öt parlamenti párt ezzel egyetértett, és azt gondolom, hogy ez egy nagyon jó dolog, hiszen alapvető kérdésről van szó, hogy ezt az intézkedést elfogadja Magyarország, hiszen biztonsági szempontból, az állampolgárok utazásának biztonsága szempontjából, azt gondolom, ez egy nagyon fontos intézkedés.

Egyetlen részletkérdésben volt vagy maradt fönn vita, mégpedig abban a részletkérdésben, hogy a 14 év alatti magyar állampolgárok milyen körülmények között és milyen feltételekkel juthassanak ehhez a bizonyos személyazonosító igazolványhoz. Az eredeti javaslatban ma az szerepel, hogy ezt a gyermek megszületésekor mintegy hivatalból kapja meg, és ennek megfelelően más egyéb okmányaival együtt is a megszületett magyar állampolgár rendelkezzen ezekkel az okmányokkal.

Ez elvileg, azt gondolom, nagyon egyszerűnek tűnik - és a saját okfejtése alapján még logikusnak is -, ugyanakkor látok egyetlen olyan problémát, amit a kormánynak, a törvény előterjesztőjének megfontolásra ajánlok: nagyon pici gyerekek esetében, újszülöttek esetében számos olyan technikai, kivitelezési probléma van, ami miatt ennek a megoldásnak az intézményes bevezetése aggályos lehet. Elsősorban arra gondolok, hogy miután személyazonosító igazolványról van szó, nagyon praktikus a fölvetés, hogy fényképet kell készíteni egy pár napos gyerekről.

Egy pár napos gyerekről való fénykép készítése - nem vagyok fényképész, de akik tudják vagy ezzel a szakmával foglalkoznak, tudják - abszolút nem egyszerű dolog, pláne egy olyan kép, amely az igazolványkép feltételeinek megfelel. Ebből következően azt gondolom, hogy picit finomítani kellene a kormány javaslatát. Mégpedig abban a vonatkozásban teljes volt az egyetértés, hogy a hozzáférhetőség: tehát hogy a 14 év alatti magyar kiskorú állampolgárok is kaphassanak személyi igazolványt, ezt a törvény biztosítsa, és ebben teljes az egyetértés.

De én azt gondolom, hogy itt két elágazás lehet. Az egyik megoldás az lehet, hogy egyszerűen azt mondjuk, hogy a törvényes képviselőre bízzuk azt, hogy ezt az igazolványt mikor és milyen körülmények között váltja ki. Lehet, hogy nem tíznapos korában kell kiváltani a gyereknek, lehet, hogy elég kétéves korában, mert addig a gyereket nem kívánják utaztatni, tehát nincs az igazolványnak gyakorlati funkciója, de azt gondolom, hogy a szülő, a törvényes képviselő minden esetben kellően felkészült ahhoz, hogy egy ilyen kérdést saját maga eldöntsön. Tehát nem gondolom, hogy egy hivatalos, intézményes procedúrával kellene ezt a dolgot megoldani.

Ebben az esetben, azt gondolom, fenntartható egyébként az ingyenesség, hiszen az ingyenesség ma biztosított, hiszen minden magyar állampolgár az első személyi igazolványát ingyen kapja meg. Ha tehát előrehozzuk ezt akár kiskorára, két- vagy hároméves korára vagy akár féléves korára, akkor is ezt a jogot meg kéne őrizni. Az ingyenesség vonatkozásában, azt gondolom, nincsen probléma.

A másik megoldás az lehet, hogy ha valóban úgy látja a kormányzat, hogy a 14 éves életkorban való intézményes kiadás túl késői a feltételek megváltozása miatt, mert ennek van gyakorlati haszna, akkor, azt gondolom, van lehetőség arra is, meggondolandó, hogy az iskolás életkor betöltésekor, hatéves életkor betöltésekor kapják meg a gyerekek intézményesen, megőrizve továbbra is azt a lehetőséget, hogy ha bármelyik szülő akarja, akár a gyerek ötnapos korában kiállíthat ilyen személyi igazolványt. De azt gondolom, hogy nagy tömegben, intézményesen akkor kell, amikor a gyerekek élethelyzete már olyan, hogy önállóan járnak, hiszen iskolába járnak. Azt gondolom, hogy ebben az esetben a jó kezdeményezés megőrizhető. Másik oldalról: egy reális végrehajtási feltételrendszert tudunk hozzákapcsolni.

Azt gondolom, hogy ez egy olyan apró kérdés, ami nem lényege a törvényjavaslatnak, mégis, ha ebben az ügyben sikerül előrelépést elérnünk, még jobbá és a gyakorlati végrehajtás szempontjából még hasznosabbá tudjuk tenni ezt az egyébként jól előkészített törvényjavaslatot.

Hölgyeim és Uraim! Köszönöm a figyelmüket. (Taps az MSZP padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  316  Következő    Ülésnap adatai