Készült: 2024.09.24.06:35:06 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

183. ülésnap (2008.12.02.), 132. felszólalás
Felszólaló Winkfein Csaba (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 6:36


Felszólalások:  Előző  132  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

WINKFEIN CSABA (MSZP): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Az újra megnyitott részletes vitában négy módosító javaslattal kapcsolatban szeretnék hozzászólni.

Az első: a Szociális és Munkaügyi Minisztériumon belül a fejezeti kezelésű előirányzatoknál a kábítószer-fogyasztás megelőzésével kapcsolatos feladatok. Nagyon sokat beszéltünk ebben a Házban is arról, hogy erre a területre különösen oda kell figyelni. Ezt tettük a kábítószerügyi eseti bizottságban is, ahol mind a tavalyi, mind az idei éves jelentésünkben kiemeltük, hogy erre a területre, erre a fejezeti sorra legalább a szinten tartást célozzuk meg. Mindenki előtt ismert, hogy a nemzeti drogstratégiában foglalt célok irányában történő haladás egyik alapfeltétele az, hogy ez a terület és ennek a költségvetési forrása szinten maradjon. Nagyon fontos volt, hogy a múlt héten plusz 100 millió forintot csoportosított az Országgyűlés erre a területre, de ahhoz, hogy ezt a fejezeti sort szinten tudjuk tartani, további forrásokat szükséges idecsoportosítani. Ehhez szeretnénk képviselőtársaimmal közösen módosító javaslatot benyújtani, és kérjük a tisztelt képviselőket - különösen a kábítószerügyi eseti bizottság tagjait -, hogy támogassák ezeket a módosító indítványainkat.

A második: szintén a Szociális és Munkaügyi Minisztérium fejezetén belül, a gyermek- és ifjúsági szakmai feladatoknál a gyermek- és ifjúsági célú pályázatokra szeretnénk további forrásokat csoportosítani. Azt hiszem, az is ismert képviselőtársaim előtt, hogy a gyermek- és ifjúsági célú pályázatok fejezeti sor esetében a forráscsökkenés gyakorlatilag két pályázat kiírását teszi lehetővé, ellehetetlenítve az alábbi feladatok ellátását: a megyei szintű ifjúsági szakmai módszertani központok 2008-ban, azaz az idén kerültek kialakításra, amelyek egyik fő feladata az integrált közösségi szolgáltató terek tevékenységének támogatása, az ifjúsági közösségi programok szervezése, az ifjúságfejlesztési folyamatok generálása, illetve az ifjúsági pont működtetésében való segítségnyújtás. A két egymásra épülő szakmai pályázati program értelmében e szolgáltatást legalább három évig fenn kell tartani. A módszertani központok a regionális ifjúsági szolgáltató irodákkal együtt az állami intézményrendszer részei is. Ehhez a módosító javaslathoz kérjük képviselőtársaim támogatását, hogy ide is pluszforrásokat tudjunk csoportosítani, így segítve az ifjúsági szakmai munkát.

A következő javaslatunk szintén a gyermek- és ifjúsági szakmai feladatokon belül a Zánkai Gyermek- és Ifjúsági Centrum Kht. támogatása. Ezzel az előterjesztéssel már találkozhattunk az ifjúsági, szociális és családügyi bizottságban. Ott képviselőtársaim támogatták a célt. Azért van szükség újabb módosító javaslat benyújtására, mert - mint ahogy említettem - a céllal ugyan mindenki egyetért, de abban van még vita, hogy az erre szánt pluszforrást honnan vegyük el. Arra szeretném kérni a kormányt és képviselőtársaimat, hogy találjuk meg ennek a forrását, és akkor remélhetőleg mindenki fogja ezt a módosító javaslatot támogatni. Maga az ügy mindenki számára fontos, a Zánkai Gyermek- és Ifjúsági Centrum Kht. támogatására 2009-ben az idei forrás 77,6 százaléka került jóváhagyásra. Ekkora nagyságrendű elvonás a működést is veszélyeztetheti, gondot okozhat a megfelelő létszám foglalkoztatása, csökkenhet az ellátás minősége, ugyanakkor a támogatásból fedezett költségek - energia, élelmiszer s a többi - elég jelentős áremelkedése prognosztizálható. Ennek megfelelően a hasznosítás alapvető célját, a gyermek- és ifjúsági üdültetés, az oktatási, közművelődési, sport-, továbbá rekreációs feladatok ellátását veszélyeztetheti a forráshiány. Ezért kérjük képviselőtársainkat, hogy ezt a javaslatot is támogassák.

Az utolsó terület, amivel foglalkozni szeretnék, a pszichiátriai és szenvedélybetegek, valamint a hajléktalanok nappali intézményi ellátásával kapcsolatos normatíva. Magát az ügyet értjük, és nagyon fontosnak tartjuk, hogy valamilyen újragondolása legyen ennek a speciális területnek. Ez a módosító javaslat a pszichiátriai és szenvedélybetegek nappali intézményeinek működőképességét biztosítaná. Ha ezen a területen a normatíva elszámolását és kifizetését újragondolnánk, az nagyon sokat tudna segíteni az ebben az ellátásban részesülőknek. A módosítással a szakmai tevékenység és a finanszírozási szabályok összehangolása is megtörténne, hiszen - mint képviselőtársaim is tudják - a pszichiátriai és szenvedélybetegek nappali ellátása során nem az a cél, hogy az ellátott mindennap napközbeni ellátásban részesüljön, mivel önálló életvitelét, munkarehabilitációját ez nem segíti. Erre a szakmai speciális csoportra - mind a pszichiátriai, mind a szenvedélybetegek csoportjára - javasoljuk a normatíva átgondolását, és arra kérjük a tisztelt képviselő hölgyeket és urakat, hogy ezt a szakmai módosító javaslatot támogassák. Köszönöm szépen megtisztelő figyelmüket. (Taps az MSZP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  132  Következő    Ülésnap adatai