Készült: 2024.04.26.08:34:43 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

183. ülésnap (2008.12.02.), 130. felszólalás
Felszólaló Dr. Lázár János (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:57


Felszólalások:  Előző  130  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. LÁZÁR JÁNOS (Fidesz): Igen tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Államtitkár Úr! Egy költségvetésben azt gondolom, hogy nagyon fontos kérdés egy költségvetés tanulmányozása kapcsán, főleg a részletes vitában, hogy mi az, amit garantál az állam az adófizető polgárok számára azért az adóért, amit befizetnek. Én azt hiszem, Magyarországon egyre aktuálisabb, hogy a legfontosabb lenne első helyen és elsősorban a közbiztonság garantálása, hogy mindenki, aki befizeti az adóját, tisztes adófizető polgár számíthasson arra, hogy életét, szeretteit, jogait megvédi a magyar állam, és a magyar állam védi meg, nem pedig az önbíráskodás és nem pedig az állami erőszak-monopólium megbontása.

A rendészeti bizottság elnökeként Kontrát Károly képviselőtársammal az Igazságügyi és Rendészeti Minisztérium fejezetén belüli átcsoportosításra tettünk kapcsolódó módosító indítványt azon tapasztalat alapján, amely abból a látogatássorozatból merítkezik, amelyet 15 megyei rendőrkapitányságon folytattunk le, és amelynek az volt a legfontosabb tapasztalata, hogy a rendőrség minden megtesz, ami a személyi állományt, a lelkesedést és a felkészültséget illeti a biztonság garantálása érdekében, azonban nagyon sokan Magyarországon, vidéken úgy érzik, hogy nincsenek biztonságban.

Az elmúlt napok tragédiasorozata, amely a legsúlyosabb erőszakos, élet elleni bűncselekményeket, gyilkosságokat is jelentette, egészen a kis értékű vagyon elleni bűncselekményekkel bezárólag azt az érzést kelti az emberekben, vidéki emberekben, de Budapesten is, ahonnan 1500 rendőr hiányzik, azt az érzést kelti, hogy félniük kell, nincsenek biztonságban, nincsenek biztonságban a szeretteik, kiszolgáltatottak, és az állam és az államot képviselő kormányzat a rendészet területén nem ura a helyzetnek.

A rendőrség vonatkozásában az átcsoportosítás lényege 3 milliárd forintot érint, ami csepp a tengerben, de ha a kormány komolyan venné ezt a feladatát és felelősségét, akkor akár a tartalék rovására is erősíthetné a rendőrséget. Talán tudják képviselőtársaim, hogy ma 45 ezer szolgálatot teljesítő rendőrhelyből, amit a törvény garantál, csak 43 ezer van betöltve, hiszen 5 ezer rendőr hagyta el az elmúlt években a pályát, 2 ezer státus föltöltetlen. De egy megdöbbentő adatra hadd hívjam föl a figyelmüket: 3300 körzeti megbízottra lenne lehetőség Magyarországon, és 880 körzeti megbízotti hely nincsen betöltve. Ezek a legkisebb vidéki települések, ahol már nincs rendőrőrs sem, nemhogy még rendőr lenne.

Arról is beszélnünk kell, hogy ma, amikor egy rendőr szolgálatot teljesít, arra számíthat, hogy a kezdő fizetése 80 ezer forint. Ez a körzeti megbízott, akiről beszéltem, aki nem létezik, mert nincs ott a szolgálati helyén, 100-120 ezer forintot kap 20 éves szolgálati teljesítmény után. A nyugdíja egyébként 130 ezer forint, hogyha 20 év után nyugdíjba megy, mondjuk 34 évesen, mert 14 évvel kezdődik a szolgálati idő számítása. Ezek a rendőrség morális és egzisztenciális kilátásai.

Megdöbbentő adat, hogy a 43 ezer szolgálatot teljesítő rendőrből 200 van 50 év fölött Magyarországon, harminc-egynéhány éves megyei rendőrkapitányok, 4-5 éves szakmai tapasztalattal, és egynéhány éves vezetői tapasztalattal rendelkező városi kapitányok vannak ott, ahol egyébként az emberek félnek, rettegnek, és kiszolgáltatottnak érzik magukat.

Az a nagy kérdés, hogy az állam és az államot képviselő kormány miért nem érzékeli ezt a problémát. Nem hiszem, hogy a Szocialista Párt parlamenti képviselői nem találkoznak ezzel a kérdéssel lakossági fórumokon és az emberekkel való találkozás alkalmával. Én azt hiszem, hogy a törvénytisztelő és a törvényt félő ember, állampolgár, adófizető kell hogy érezze az állam védő kezét, és kell hogy érezze azt, hogy az önbíráskodásra nincs lehetőség és nincs jog. Ez sajnos nem így van ma Magyarországon, sőt félő a veszélye, hogy az önbíráskodás népszerű lesz, hogy az állami erőszak-monopóliumra való fölszólítás támogatókra talál, és ez beláthatatlan társadalmi következményekkel járhat, tragédiák sorozatához vezethet. Mindenkinek az az érdeke társadalmi státustól, szociális helyzettől, kisebbséghez való tartozástól függetlenül, hogy az állam legyen a monopólium, az erőszak-monopólium kizárólagos birtokosa, és mindenki számára biztosítsa egyformán a védelmet, a biztonság érzetét és a biztonság jogát.

Azt gondolom, hogy amikor a kormánnyal és a kormánypártokkal a határőrség és a rendőrség összevonása kapcsán egy ötpárti kompromisszumot kötöttünk, miniszterelnök úr itt fölállt ebben a teremben, és azt mondta, új rendőrség épül. Itt semmiféle új rendőrség nem épül, hanem 18 évvel a rendszerváltozás után a rendőrség komoly egzisztenciális válságban van. A 15 megyei rendőrkapitány, akivel beszéltem, azt mondta, hogy neki pénz kell és ember kell. Van olyan megye, ahol 1500-an teljesítenek szolgálatot, de 2200 emberre lenne szükség. Borsod megyében, Miskolcon heti két alkalommal, heti rendszerességgel vezénylik ki a csapaterőt, ami az egyik legköltségesebb és legemberigényesebb beavatkozás, ezért azt gondoljuk, hogy a rendőrőrsöknek, a falvakban, kistelepüléseken lévő rendőrőrsöknek a megerősítésére, újjáépítésére, és mindenhol, minél közelebb, minél elérhetőbb formában a rendőrök biztosítására van szükség.

(12.50)

Azt kérjük parlamenti képviselőtársainktól, hogy pártállástól függetlenül támogassák a javaslatunkat. Az ország biztonsága és rendje mindennel összefügg, és abból minden következik. Ha nem lesz rend és nem lesz biztonság, nem lehet a gazdaság és az emberek egzisztenciális biztonságát garantálni. Úgy gondoljuk, hogy ez a kérdés teljesen pártfüggetlen, ehhez mindenki csatlakozhat, hogy a rendőrök, a vidéken szolgálatot teljesítő rendőrök munkakörülményeit és az emberek biztonságérzetét javítani tudjuk. Azért adtuk be ezt a kapcsolódó módosító indítványt - számítva a kormányzat és minden parlamenti képviselőtársunk támogatására -, hogy senkinek ne kelljen félnie ebben az országban.

Köszönöm szépen. (Taps a Fidesz és a KDNP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  130  Következő    Ülésnap adatai