Készült: 2024.09.22.21:37:36 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

169. ülésnap (2008.10.28.), 46. felszólalás
Felszólaló Gyula Ferencné (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:45


Felszólalások:  Előző  46  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

GYULA FERENCNÉ (MSZP): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Államtitkár Úr! Tisztelt Ház! Hallottunk két bizottsági véleményt. Én néhány gondolattal szeretném megerősíteni az előttünk álló törvénymódosítás jelentőségét.

A törvény két legfontosabb tartalmi elemének egyike a környezeti tervezés, pontosabban a tervezési rendszer megerősítése, a tervezési rendszer olyan rendszerének megteremtése, amelyik nem ró újabb feladatokat a korábbi tervekhez képest a szereplőkre, hanem rendezi a tervek rendszerét, strukturálja azt, és jobb összhangot valósít meg a ma is létező tervek között.

Ha végiggondoljuk, a ma létező környezetvédelmi programok, amelyek területi szinten készültek, az országra, egyes területi egységekre vonatkoznak, önmagukban is átfogó környezetvédelmi tervek. Azt gondolom, a tematikus környezetvédelmi tervek, a hulladékgazdálkodási tervek vagy programok fogalmai nem jelentenek újdonságot nekünk. Az egyes környezetvédelmi tervek közé pedig azok a sajátos, kiemelt földrajzi területekre vonatkozó környezetvédelmi programok tartoznak, mint amelyek, mondjuk, a Balatonra vagy a Kiskunságra készültek.

Kiemelhető az a lehetőség is, miszerint amelyik település nem kíván saját átfogó tervet, azaz környezetvédelmi programot készíteni, esetleg más településekkel közösen készíthet ilyen tartalmú tervet. Ez különösen az aprófalvas térségekben nagyon kedvező, hiszen azonos körülmények között, azonos környezetvédelmi helyzetben vannak ezek a falvak, s így az ő lehetőségeik is bővülnek, ugyanakkor egyszerűsödnek is, hiszen közösen is elkészíthetők ezek a tervek.

Szeretném kiemelni, hogy a környezetvédelmi programok kistérségi szintű elkészítésére is lehetőséget teremt a törvénymódosítás. Ezt abból a szempontból tartom igen jelentősnek, hogy egyre növekszik azoknak a pályázatoknak a száma, amelyekre egy vagy esetleg több kistérség, sőt régió is pályázhat, és feltétele a környezetvédelmi terv megléte. Így aztán ha ezt elkészítik, sokkal egyszerűbb a pályázás számukra is.

A törvény átfogalmazza és jobban strukturálja a kötelező tájékoztatás és az ismeretforrás szintű lehetséges program tartalmi elemeit.

(12.30)

Egy kérdés azonban elgondolkodtató, és ez a kérdés a klímaváltozás ügye, korunk egyik legnagyobb kihívása. Tekintettel az elfogadott klímastratégiára, a helyben lakók érintettségére igényelné és igényli is, hogy a kötelező programok közé bekerüljön ez az ügy, hiszen nemcsak a megelőzésről van szó, aminek érdekében nem keveset lehet tenni a legkisebb településeken is, hanem az alkalmazkodásról, mely a hétköznapokban fog nehézséget okozni az érintett helyeken. Különösen kiemelhető ez az ügy akkor, ha tudjuk, hány mérvadó tudós jelezte, hogy hazánk különösen kitett a klímaváltozásnak, sokkal érintettebb Európa többi részénél, a közép-európai medence fekvéséből következően. Végül is azt gondolom, a környezetért, a környezet jövőjéért végzett felelős gondolkodás, együttgondolkodás előre tudja vinni a környezetben helyben megoldható ügyeinket.

Kedves Képviselőtársaim! Azt gondolom, mi magunk is sokat tehetünk ezért. Mondhatnám, az nem közhely, ha így fogalmazok: már az óvodákban, nem beszélve az iskolákról, nem szabad figyelmen kívül hagyni a környezetvédelmet. Természetesen nem arra gondoltam, hogy legyen egy-két kirakatóvoda vagy -iskola, ökoiskola vagy zöldóvoda, hanem arra, hogy egységes, tudatos, a pedagógiai programokban is szereplő környezettudatos nevelés, sok embert mozgósító, kedvcsináló rendezvényekre kerüljön sor. Ebben a munkában ma is nagy szerepet vállal a Környezetvédelmi Minisztérium oktatási főosztálya. Ezek a rendezvények sikeresek, és olyan lehetőségeket tárnak fel nemcsak a szereplők, hanem a résztvevők előtt is, amelyekkel az előbb említett környezettudatos nevelést igenis erősíteni tudjuk.

Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Így azt kell mondanom, hogy az előbbiek mellett, bár az államtitkár úr szólt róla a felvezetőjében, de egy mondatot szeretnék a térinformatikai rendszer fontosságáról is szólni. Valóban, ha ezt megvalósítjuk, ez határokat nem ismerő rendszer alapvető jelentőséggel bír majd a közös európai szintű környezeti ügyek megoldásában.

A négy törvény módosításával összességében tehát hozzájárulunk a környezeti állapotunk javításához. Ez mindannyiunk közös érdeke, cselekedjünk hát érte közösen!

Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps.)




Felszólalások:  Előző  46  Következő    Ülésnap adatai