Készült: 2024.09.22.23:29:25 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

197. ülésnap (2009.03.17.), 26. felszólalás
Felszólaló Dr. Baráth Etele (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó Gazdasági és informatikai bizottság
Felszólalás oka Ismerteti a bizottság véleményét
Videó/Felszólalás ideje 5:05


Felszólalások:  Előző  26  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. BARÁTH ETELE, a gazdasági és informatikai bizottság előadója: Tisztelt Elnök Úr! Frakcióvezető Úr! Kedves Képviselőtársaim! A gazdasági és informatikai bizottság egy aránylag rövid, de nagyon tartalmas vitában, hogy igazat adjon Kóka frakcióvezető úrnak, megfontolásra javasolta az SZDSZ képviselője által benyújtott határozati javaslatot. Az SZDSZ részéről egy nagyon rövid, hat pontban megfogalmazott összefoglaló hangzott el. Érdemes megismételni, hiszen ez a keret lényege, hogy mit is tartalmaz az előterjesztés: az államadósság csökkentése, az államháztartási hiány csökkentése, a kis- és közepes vállalkozások likviditásának és képességeinek erősítése, általános kiadáscsökkentés, versenyképes adórendszer és a foglalkoztatás bővítése. A jelen lévő kormányzati képviselő gyakorlatilag azt ismételte meg, csak nagyon-nagyon röviden foglalta össze, amit Keller államtitkár úrtól hallottunk, hogy a kormány tárgyalásra alkalmas, tárgyalásra kész, és szeretné is folytatni az egyeztetést erről a javaslatról.

A bizottsági vélemény azért megpróbálta megkülönböztetni azt a két tényt, ami most itt nem nagyon hangzott el megkülönböztetve. Az egyik nevezetesen, hogy általában az egész magyar gazdaság, az egész magyar társadalom jövője érdekében szükség van folyamatosan olyan reformokra, amely az előbb elmondott célokat teljesíti, ugyanakkor viszont tudomásul kell venni, hogy világválság van, Magyarországon is súlyos válság van, amely esetleg másfajta intézkedéseket is szükségessé tesz, adott esetben rövid távú és átmeneti intézkedésekre is lehetőség van.

A parlament előtt tulajdonképpen több javaslat van, bár azt kell mondanom, hogy az egyiket visszavonta az MDF, a Bokros Lajos által készített javaslatot, de kétségkívül ismerjük őket, és a tudatunkban van. Elhangzott a Reformszövetség javaslata az SZDSZ részéről; a kormány beterjesztette az adó- és a nyugdíjrendszer átalakítására vonatkozó javaslatait; és nagyon jó lenne, hogyha tudnánk, legalább kritikai alapon, hogy a Fidesznek mi a véleménye; erről reméljük, hogy ebben a vitában ma már valami el fog hangozni.

A gazdasági és informatikai bizottság viszont megfogalmazta azt is, hogy vannak dolgok, amik nagyon hiányoznak abból, amik eddig elhangoztak, és annyi kis kitérőt lehet tennem, hogy hiányzott az eddigi két bevezetőből is. Az egyik nevezetesen az, hogy szükség van a költségvetési politika, a közpénzek politikája és általában az államháztartás rendbetétele mellett olyan ágazati gazdaságpolitikára, amely a külföldi működő tőke vonzására célzott ágazati finanszírozási és fejlesztési stratégiát fogalmaz meg, lehetőség szerint átveszi most, ebben a válságkezelésben a legjobb európai gyakorlatot, az ehhez készülő európai jogi anyagokat is adaptálja.

Nem hangzott el gyakorlatilag egyáltalán olyan társadalmi hatásvizsgálat, amely akár most közvetlenül, akár hosszabb távon megmondaná, hogy ezek a javaslatok mivel járnak. Azt kell mondani, hogy néhány kérdés kifejezetten megválaszolatlan maradt, nevezetesen például ilyen, hogy hogyan lehet most hirtelen, gyorsan 2500 milliárd forint értékű állami vagyont privatizálni, ebben a helyzetben mekkora értékvesztés volna, ha egyáltalán volna olyan szabad állami vagyon ebben az időszakban.

(10.40)

Elhangzott az is, hogy fokozatosan növelni kéne az EU-pénzeknek nemcsak a gyorsítását, hanem a hatékony felhasználását, a programok felülvizsgálatát, és célirányossá kell tenni ezeknek a forrásoknak a felhasználását.

Elhangzott az a kérdés is, hogy a MÁV-val kapcsolatosan megfogalmazott konkrét javaslatok, amiket az elmúlt húsz évben és az előző kormányzati ciklusban sem sikerült megoldani, most hirtelenjében abból kivonható-e az a 60-100 milliárd forint, ami megjelenik.

Az is elhangzott nagyon konkrétan, hogy nagyon rossz volna parlamenti kormányzásra átállni, mert az nem hatékony rendszer, de amikor válság van, a különböző kormányzó és ellenzéki pártok közötti nagyon szoros együttműködés össztársadalmi értelme nagy. Ennek érdekében mi azt javasoljuk, hogy a bizottság játsszon hasonló szerepet, mint egy másik határozati javaslatban például az építőipar esetében, keresse azt a konszenzust a pártok és a kormány, a különböző előterjesztők között, ami nélkül szerintünk nincs megoldás. Ezeknek koncentrálni kéne a finanszírozható állam, a nyugellátás és az egészségügy kérdésére, a magángazdaság versenyképességének növelésére, világos ágazati politikák megjelenítésére, a befektetői bizalom visszaszerzésére, a forint stabilitására, az európai pénzek hatékony felhasználásának gyorsítására és tartalmi végiggondolására és általában a vállalati versenyképességet érintő privatizáció kérdéskörére.

A gazdasági és informatikai bizottság 15 igen szavazat és 12 tartózkodás mellett ezt megfontolásra, vitára alkalmasnak tartotta. (Taps az MSZP, az SZDSZ és az MDF soraiban.)




Felszólalások:  Előző  26  Következő    Ülésnap adatai