Készült: 2024.09.26.18:55:07 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

193. ülésnap (2016.12.05.), 4. felszólalás
Felszólaló Cseresnyés Péter (Fidesz)
Beosztás Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:08


Felszólalások:  Előző  4  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

CSERESNYÉS PÉTER nemzetgazdasági minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Asszony! Nem akarom félremagyarázni a szavait, de ha jól értem, amit ön itt elmondott ide-oda kapkodva, akkor nem kellene bért emelni Magyarországon, mert annak következményei lesznek. (Dr. Szél Bernadett: Nem jól értette!) Szerintünk meg kell bért emelni, mert annak olyan következménye van, hogy több pénz marad a családoknál, több pénz marad az embereknél, többet tudnak fordítani a saját családjukra, saját magukra.

Azt kell mondani, hogy itt tényként próbált néhány mondatot megfogalmazni, de hogy mennyire hiteles az ön mondanivalója, az ön napirend előtti hozzászólása, két dolgot hadd emeljek ki belőle. Azt mondja, hogy nincs foglalkoztatáspolitikája ennek a kormánynak. Akkor legyen szíves, magyarázza meg az embereknek, akik hallgatják önt, hogy hogyan történhetett meg az, hogy közel 700 ezer emberrel növekedett a foglalkoztatottak száma az elmúlt hat évben, 2010 és 2016 között úgy, hogy közben a versenyszférában tudott elhelyezkedni ezen foglalkoztatottaknak a nagy része.

(13.10)

Ön azt mondja, hogy Varga miniszter urat régen látta a parlamentben, nem volt bent mostanában a parlamentben. A múlt héten válaszolt az önök kérdéseire is többek között, tehát azt hiszem, ennyire hiteles ön, ennyire hiteles az, amit önök mondanak ebből az ellenzéki álláspontjukból.

Szeretném akkor a tényeket elmondani, hogy mi történt az elmúlt időszakban, hat év távlatában és az elmúlt egy-két hónapban is. Az elmúlt időszak adatai egyértelműen igazolják, hogy a gazdaság növekedési pályára állt. Ez többek között annak is igazolása, hogy a foglalkoztatás nőtt, ahogy már mondtam, közel 700 ezerrel többen dolgoznak ma Magyarországon, mint 2010-ben, és a bérek is emelkedtek annak eredményeképpen, hogy a gazdaság megerősödött és a foglalkoztatás növekedett. 2013 óta körülbelül 24 százalékkal emelkedett a reálbér, nem a nominális bér, hanem a reálbér, amit ön el próbál tagadni.

Nézzük évre lebontva! 2013-ban 2,7 százalékkal, 2014-ben 4 százalékkal, 2015-ben 4,2 százalékkal nőttek átlagosan a reálbérek nemzetgazdasági szinten, és 2016 első kilenc hónapjában 7,6 százalékkal nőttek a bérek; a versenyszférában egy kicsit kisebb mértékben, a közszférában lényegesen nagyobb mértékben, 8 százalék fölötti béremelkedés volt.

Az elmúlt két hétben, az elmúlt másfél hónapban folytatott hosszú tárgyalások eredményeképpen körülbelül két hete írta alá a miniszterelnök úr azt a bérmegállapodást, amely a szociális területen dolgozók együttműködésével született meg. A munkaadók és a munkavállalók képviselőivel együtt írta alá a miniszterelnök úr azt a minimálbér- és garan­tált­bérminimum-megállapodást, amely jelentős mértékben emelte meg ezeket a béreket, és ami várhatóan a következő időszakban olyan jelentős hatással fog bírni a bérekre, hogy a bérek más kategóriákban is emelkedni fognak, úgy, ahogy eddig mindig megtették akkor, amikor a minimálbér és a garantált bérminimum emelkedett. A következő időszakban a bérek folyamatos emelkedését várjuk, és a következő időszakra ezt az előrejelzést is mutatják azok a szakértők, akik ezt vizsgálják.

Hogy mit is jelentett a minimálbér-emelés, azt még egyszer szeretném elismételni, bár a múlt héten is erről már volt szó. A következő évben ez jelentősen megemeli a bérek alsó szintjét, és jelentős hatással lesz várhatóan a magasabb bért keresők bérére is: 2017-ben 15 százalékkal, 2018-ban 8 százalékkal fog emelkedni a minimálbér, a garantált bérminimum, a szakmunkás-bérminimum pedig 2017-ben 25 százalékkal és 2018-ban 12 százalékkal fog megemelkedni. Ez jelentős mértékben fogja a reálbért is természetesen megemelni, ami azt jelenti, hogy a családok, ahogy már említettem, többet tudnak magukra fordítani.

Egy dolgot szeretnék még mondani: a közszférában dolgozók, az állami cégeknél dolgozók bérére is kitért, hogy ott is béremelésre van szükség. Ahogy említettem már, 8 százaléknál magasabb értékben emelkedett a közszférában dolgozók és a közalkalmazottak bére az elmúlt időszakban reálértékben, és folynak azok a tárgyalások, amelyek az állami fenntartású cégeknél, a közszférában dolgozók bérének az alakítását fogják majd eredményképpen a tárgyalások befejeztével felmutatni. (Az elnök csengetéssel jelzi az időkeret leteltét.)

A magyar gazdaság erős, és biztosítja annak lehetőségét, hogy ezek a bérek a következő időszakban emelkedjenek. Köszönöm szépen. Elnézést, elnök úr! (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  4  Következő    Ülésnap adatai