Készült: 2024.09.19.02:03:48 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

211. ülésnap (2005.04.05.), 60. felszólalás
Felszólaló Balsay István (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó Foglalkoztatási bizottság
Felszólalás oka Bizottság kisebbségi véleményének ismertetése
Videó/Felszólalás ideje 5:18


Felszólalások:  Előző  60  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BALSAY ISTVÁN, a foglalkoztatási és munkaügyi bizottság kisebbségi véleményének ismertetője: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Miniszter Úr! Tisztelt Ház! A foglalkoztatási bizottság kisebbségi véleményét ismertetem. A kisebbségi véleményt megfogalmazók - akik nem támogattuk a törvénytervezet általános vitára való alkalmasságát, akik tartózkodtunk - elmondtuk, hogy nemcsak a bolognai, prágai nyilatkozatok és az európai uniós csatlakozásból fakadó meghatározó folyamatok hatottak, hanem az aktuálpolitikai, budapesti befolyások is érvényesültek, így ez a törvény erősen kentaur törvény. Megállapítható egybehangzóan, amit előttem a többségi véleményt megfogalmazó képviselőtársam ismertetett, hogy közel kétmillió embert érint vagy így, vagy amolyan formában.

A munkaerőpiacra gyakorolt hatása - ellentétben az itt elhangzott csak pozitív véleménytől - nem minden tekintetben kiérlelt, modellezett, egyes esetekben kiszámíthatatlan. Az a törekvés, hogy az állam egyrészt a normatív támogatásokkal, másrészt a finanszírozott helyek számával és azok eloszlásával befolyásolni kívánja a kívánt diploma választását, valamint a külföldi hallgatók erőltetett módon történő befogadása az intézmények gazdasági állapota miatt erősen kihathat a jelenleg valóban nem túl szerencsés eloszlású, de összességében még mindig az Európai Unió átlaga alatt levő felsőoktatásból kibocsátottak számára.

Fontosnak tartanánk azt is, hogy ez kellő mértékben modellezhető legyen. Ezért hangsúlyoztuk, hogy ez az időtartam, ami alatt ez bevezetésre kerül, rendkívül rövid, nem ad lehetőséget a kellően átgondolt átállásra. Igen, erőltetett, még akkor is, ha az előkészítésre szánt időtartam több év volt. Kentaur törvényjavaslat ez, mert az autonómia tekintetében is úgy tesz, mintha néhány, a gazdaságban a piac szereplőinek bevonása a szenátusba, a döntéshozó testületekbe egyoldalúan egyértelműen megoldaná azt a helyzetet, amelyben ma az egyik legfőbb működési zavart érzi a törvény-előterjesztő.

Megítélésem szerint vannak jó törekvései is ennek a törvénynek. Ilyenek azok, amelyekben a pályakövetési rendszert akarja kialakítani, illetve alakítja ki, ilyen lehet, hogy az irányító testületben szerepet kaphatnak gazdasági szakemberek. Egy-egy szakember megjelenése és a gazdaság szereplőinek bevonása azonban nem minden esetben hozhat egy átgondolt, kiérlelt szerkezetváltást az intézmények tekintetében, különösen akkor, egyetértve az Akadémia főtitkárával, ha nem történik meg a felsőoktatási rendszer 25 milliárd forintos hiányának a visszapótlása.

Bizottságunk ülése során is elhangzott az élethosszig tartó tanulás szükségessége, a felnőttképzés erőteljesebb támogatása. Megállapítható, hogy Magyarországon ezeken a területeken érződik legnagyobb mértékben a felsőoktatásról szóló törvény egyik hiányossága, illetve a gyakorlat hiányossága.

 

(12.40)

Az a véleményünk alakult ki, hogy a túlzott bevételre való törekvés és az állam támogatási mértékének az egyre kisebb volta olyan helyzetet is kialakíthat, hogy nem lesz elégséges a társadalmi fluktuáció főleg a szegényebb sorsú, de tehetséges gyermekek pályára kerüléséhez, hiszen jelentős bevételfelhajtó hatása lesz a nagy számban hazánkban tanuló és ezután még inkább ideérkező külföldi diákok befizetéseinek.

Ezek alapján a bizottság kisebbsége tartózkodott a törvény általános vitára való alkalmasságának szavazásakor, és az a véleményünk, hogy nagyobb időt kell szentelni arra, hogy a két egymás mellett működő rendszer ne okozzon zavarokat, főleg a foglalkoztatási, munkaerő-piaci és a nemzeti fejlesztési tervben megfogalmazott célok elérése érdekében.

Köszönöm a figyelmet.




Felszólalások:  Előző  60  Következő    Ülésnap adatai