Készült: 2024.05.06.07:22:04 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

250. ülésnap (2009.12.07.), 2. felszólalás
Felszólaló Czomba Sándor (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:10


Felszólalások:  Előző  2  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

CZOMBA SÁNDOR (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársak! Az elmúlt héten a költségvetés kapcsán sok szó esett arról, mennyire fontosak a munkahelyek. A miniszterelnök úr elmondta, mi mindent tettek a munkanélküliség csökkentése érdekében.

Szeretném szembesíteni a kormányoldalt néhány egyértelmű ténnyel. 13 éve nem voltak ennyien munka nélkül, mint ma Magyarországon. Jelen pillanatban 10,4 százalékos a munkanélküliség. Azt mondják önök erre kormányoldalról, hogy tulajdonképpen nincs nagy baj, mert az Európai Unió átlagát csak kicsit meghaladó ez a szám. Azt azonban elfelejtik hozzátenni, hogy a foglalkoztatás, ami ennél sokkal fontosabb mutató, ebben az utolsó előttiek vagyunk az EU 27 tagállamából. Ha ebben is tudnánk az Európai Unió átlagát, akkor ma Magyarországon 500 ezer emberrel többen dolgoznának. Ha ennyivel többen dolgoznának, akkor a fejünk se fájna, vagy legalábbis sokkal kisebb gondjaink lennének.

Megvolt a lehetőség, tisztelt kormányoldal, önöknek arra, hogy javítsanak a helyzeten. Nyolc év állt rendelkezésre. Egy ÁSZ-jelentésből szeretnék idézni: "Úgy költöttek több száz milliárd forintot munkahelyteremtésre az elmúlt években, gazdaságfejlesztésre, hogy a világon semmi nem látszik a gazdaságban ebből. Amíg nem javul a foglalkoztatás, addig nem vagyunk túl a nehezén." Ezzel a mondattal egyet tudok érteni. Amíg a gazdaság nem tér magához, addig a foglalkoztatás sem fog javulni.

Bizonyára olvasták a legfrissebb Eurostat-adatokat, amelyek egyértelműen bizonyítják, hogy az Európai Unió 27 tagállamában 0,3 százalékos növekedés van GDP-ben az előző negyedévhez képest. Most pedig Csehországban 0,8, Szlovákiában 1,6, Lengyelországban 0,5, Magyarországon mínusz 1,8. Egyértelmű bizonyíték ez arra, hogy nálunk a Bajnai-csomag ahelyett, hogy segített volna, gyakorlatilag mélyítette a válságot.

Önök szeretnek a válságra fogni mindent. Szeretnék néhány olyan konkrét lépést mondani, amelyet nem tettek meg, vagy rosszul tettek meg a válságkezelés kapcsán. Azt mondják, a legfontosabb a munkahely. Az elmúlt évben, illetve az idei évben 17 milliárd forintot fordítottak saját forrásból munkahelymegőrzésre. 52 milliárd forint igény érkezett be. Azok, akik sajnos nem tudtak tovább foglalkoztatni, azok be sem adtak igényt, mert azzal jönnek mindig, hogy rosszak voltak a pályázatok. 52 milliárd forint igény érkezett be, ezzel 210 ezer ember munkahelyét lehetett volna megmenteni. Önök megmentettek 70 ezret, és engedtek el 140 ezret.

(13.10)

Egy év alatt 50 százalékkal nőtt a diplomás munkanélküliek száma. Sajnos, mit csinál erre a magyar kormány? Csökkenti két évről egy évre a Start-kártya-programot a diplomások esetében, tehát a pályakezdő diplomásoknak az az üzenet, hogy kedves diplomások, ne tanuljatok, mert akkor csak egy év támogatást kaptok, szemben azzal, ha nincs diplomátok, akkor két év.

Magyarországon jelenleg közel 400 ezer korhatár alatti rokkantnyugdíjas van, akiknek a 10 százaléka sem dolgozik, szemben az Európai Unió 40-50 százalékos átlagával. Mit csinált a magyar kormány? Megállította az akkreditációt, befagyasztotta a bértámogatást, és jövőre az idei 53 milliárd forint helyett 45 milliárd forintot fordít a megváltozott munkaképességűek foglalkoztatására. Borítékolható, hogy 8 ezer emberrel kevesebbnek van lehetősége a jövő évben a 8 milliárd forint csökkentés miatt.

Csak az elmúlt hónapokban, március óta, miniszter úr, több mint 4 ezer megváltozott munkaképességű veszítette el Magyarországon a munkahelyét. Ha nem tudunk érdemben, akkor próbáljunk látszattevékenységet folytatni, gyakorlatilag ez az "Út a munkához" program.

Egy dologra szeretném felhívni a figyelmét, ami a kommunikációban jó, de a valóságban a következő a helyzet: azt mondják, a cégeket is be kell vonni a programba. Remek ötlet, csak azt mondják, a 28 500 forintot fogja az a cég megkapni, aki kiviszi a rendelkezésre állási támogatásost, és olyan helyeken, ahol egyébként bér plusz járulékban 60 ezer forintot kínálnak most a vállalkozóknak, ott sem viszik ki. Magyarul: kevés ez a pénz. Módosítót adtunk be hozzá, fideszes volt, nyilván leszavazták, de szocialista képviselő is adott be módosítót; 382 arányban szavazták le a saját javaslatukat, kedves képviselőtársaim! Ennyit a dolog komolyságáról.

Azt látjuk, hogy a 2010. évi költségvetésben semmilyen kitörési pont nincs a foglalkoztatás növelésére, ráadásul a bevételek rendre túl, a kiadások pedig rendre alul vannak tervezve. Néhány hónapja még tagadták, hogy a Munkaerő-piaci Alap mínusszal fog zárni, most beismerik, hogy 68-70 milliárd forintos lesz az alap hiánya.

Tehát gyakorlatilag az a fajta foglalkoztatáspolitika, amit önök folytatnak, teljesen alkalmatlan a probléma kezelésére. Köszönöm szépen. (Taps a Fidesz és a KDNP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  2  Következő    Ülésnap adatai