Készült: 2024.09.25.15:48:37 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

280. ülésnap (2013.05.22.), 286. felszólalás
Felszólaló Kulcsár József Ferenc (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:16


Felszólalások:  Előző  286  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

KULCSÁR JÓZSEF FERENC (Fidesz): Elnök Úr! Tisztelt Ház! A most tárgyalandó törvényjavaslat tárgyát jelenleg a személy- és tárgykörözésről szóló 2001. évi XVIII. törvény szabályozza, azonban a javaslat célja, hogy ezen törvény hatályon kívül helyezésével, és ahogyan a bizottsági véleményemben is elmondtam, a terület újragondolásával elhatárolja a körözési eljárások szereplőinek feladat- és hatáskörét.

Számos új fogalmat határoz meg a törvényjavaslat, amelyre már az első fejezetben is sor kerül. A korábbi "tárgy" fogalom helyett a "dolog" fogalom kerül alkalmazásra, tekintettel arra, hogy a dolog fogalmába nemcsak tárgyak tartoznak. Ugyanebben a fejezetben a körözés tekintetében is új fogalmat határoz meg, amely alapján egyértelműen elhatárolható a körözési eljárás és a körözés, így a körözés alatt az alábbiakat kell érteni. Személy esetén törvényben, holttest és dolog esetében jogszabályban meghatározottak szerinti döntés, valamint az elfogatóparancs, európai elfogatóparancs és nemzetközi körözés. A körözési eljárás pedig az ismeretlen helyen lévő személyek és dolgok hollétének megállapítására, ismeretlen személyek, holttestek, valamint ismeretlen eredetű dolgok azonosítására irányuló eljárást jelent.

Fontosnak tartom kiemelni a körözési nyilvántartási rendszert, hiszen ez a körözési eljárás alapja. A törvényjavaslat pontosan és részletesen meghatározza a körözési nyilvántartási rendszer felépítését, tartalmi elemeit. Az adatközlői feladatokat a nyilvántartással kapcsolatban a rendőrség látja el. Külön nyilvántartásról rendelkezik a javaslat a körözött személyek, a körözött dolgok, az ismeretlen holttestek, valamint a talált dolgok tekintetében, hiszen mindegyik esetben más-más adatokat kell hogy tartalmazzon a nyilvántartás. Amint már említettem, a körözési eljárás alapja az adatok körözési nyilvántartásban való rögzítése, tehát amíg nem történik meg a nyilvántartásba vétel, addig a rendőrség nem kezdi meg a körözési eljárást. A közvetlen rögzítés szabályával felgyorsul a körözés elrendelésének menete, illetve pontosabban kerülnek rögzítésre a körözési adatok.

A talált dolgok tekintetében is egy új, egységes nyilvántartást hoz létre a törvény, és itt is rögzíti a rendőrség, illetve a jegyző feladatait. A jegyző veszi nyilvántartásba a talált dolgot, ezt a rendőrség honlapján közzéteszi. Ha nem történik meg a tulajdonosnak a talált dolog átadása, akkor a találó igényt tarthat rá; azonban ha ezzel a jogával nem él, akkor a jegyző egy év elteltével értékesítheti a talált dolgot; ha a talált dolog nem értékesíthető, akkor pedig megsemmisítésre kerül.

Az eltűnt személyekkel kapcsolatban is egy új szabályt vezetne be a javaslat. Az új polgári törvénykönyv a holttá nyilvánítást az eltűntté nyilvánítás megállapításához köti. Ennek értelmében az eltűntek azonnal bekerülnek a körözési nyilvántartásba. Ez azért nagyon fontos, mert így azonnal megindul az eljárás, és nagyobb az esély és a remény az eredményes felkutatásra. Az eltűnt személyekkel kapcsolatban még lényeges kiemelni, hogy a javaslat meghatározza azokat az eseteket, amikor a médiaszolgáltatók segítségét igénybe veheti a rendőrség, ami nagyban hozzájárulhat az eredményes munkához.

Tisztelt Képviselőtársaim! A Fidesz-frakció támogatja a T/11106. számú törvényjavaslatot, és kérem tisztelt képviselőtársaimat is, hogy szavazatukkal támogassák azt.

Köszönöm. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  286  Következő    Ülésnap adatai