Készült: 2024.05.13.18:40:46 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

304. ülésnap (2013.09.23.), 347. felszólalás
Felszólaló Dr. Gaudi-Nagy Tamás (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend utáni felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:33


Felszólalások:  Előző  347  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. GAUDI-NAGY TAMÁS (Jobbik): Köszönöm szépen, elnök úr. Ezen a késői órán arról szeretnék szólni, hogy szeptember 11-én az Európai Parlamentben Barroso, a Bizottság elnöke tartott egy értékelő beszédet, a búcsúbeszédét. Sok minden kiderült a beszédből és az arra adott válaszokból. Szeretném, ha a hazai közvélemény képet kapna arról, hogy az Európai Parlamentben most pontosan mi zajlik, illetve az Európai Unióban mi zajlik, egy olyan szervezetben, amely a válság egyre mélyebb bugyraiba kerül. Barroso a beszédében ugyan azt mondta, hogy alapvetően már nagyjából kifelé vagyunk a válságból, de rajta kívül igazából egyetlenegy frakcióvezető és képviselő sem osztotta ezt az álláspontot.

Barroso egyértelműen úgy nyilatkozott, hogy a válságra a válasz a még nagyobb integráció, a nemzeti, állami hatásköröket még jobban kell központosítani, a bankrendszert központosítani kell, és egyáltalán egy elit eurózóna létrehozására van szükség, hiszen vannak a szegényebb, periferikus államok, amelyek állandóan veszélyeztetik a jól menő államok működését. Tudjuk, hogy ez nem egészen így van, és nem is gondolta ezt mindenki így az Európai Parlamentben. Számos euroszkeptikus európai parlamenti képviselő ezt vitatta, többek között felszólalásában Morvai Krisztina európai parlamenti képviselőtársam is.

Miről szólt ez a Barroso-beszéd, és milyen jövőképet fest fel a következő évi európai parlamenti választásokra? Egy megdöbbentő összhangzattant lehetett hallani a nagy frakciók és Barroso beszéde között, mégpedig azt, hogy a következő évi választáson a legfőbb ellenfél, ha éppen úgy tetszik, majdnem hogy ellenség az euroszkeptikusok lesznek.

(22.40)

Tehát össze kell fogni Európa erőinek, és harcolni kell az euroszkeptikusok ellen, akik pedig valójában nem mások, mint eurorealisták. Ezt Orbán Viktor miniszterelnök úr is pont itt a tiszteletbeli konzulok minapi konferenciáján mondta el, hogy aki euroszkeptikus, az eurorealista, magyarul látja és tudja, hogy milyen problémák vannak az Európai Unió működésében, milyen első- és másodosztályú tagság van, milyen módon zsákmányolják ki és egyoldalú előnyök halmazatával hogyan tesznek szert folyamatosan többletprofitra az erősebb, jól menőbb államok.

Most a német választások lezajlottak, és egy érdekes helyzet állt elő Németországban, hiszen ugyan a konzervatív pártok többséget szereztek, de nem szerezték meg a kormányzó többséget. Tehát itt koalíciós kényszer fog létrejönni, de nagy valószínűséggel folytatódik Németország részéről az a fajta európai integrációs támogató politika, amelyet sokan kritizáltak, hiszen a szociáldemokraták részéről, illetve sajnos a be nem jutott Alternative für Deutschland párt, 2 százalékponttal maradt le a bejutástól az euroszkeptikus német párt, ők nagyon szerették volna, ha visszakerülnének, ha minél több nemzeti hatáskör visszakerülne.

Tehát az Európai Unió jelenlegi formájában még mindig keresi azt a megoldást, hogy hogyan lehetne ezt a válságtömeget kezelni. Ne felejtsük el, annak idején, 2003-ban, az európai uniós csatlakozási kampány idején egybehangzóan minden akkori parlamenti párt azt mondta, hogy ez egy jó dolog lesz, itt majd felvirágzik az ország, az életszínvonalbeli olló csökkenni fog, és tulajdonképpen meghatározó részesei lehetünk a döntéseknek. Mi történt azóta? Ezek az elvárások nem teljesültek. Az életszínvonalbeli olló nőtt, nem nyitottunk cukrászdát Bécsben, sőt mi több, igen nagy számban kellett továbbra is veszteségeket elszenvednünk a piacaink egyoldalú átengedése miatt. Egyre kevésbé tudjuk megvédeni vagy tudtuk megvédeni a hazai ipart. A mostani kormányzat kétségkívül egy más szellemiségű politikát képvisel, mint az elmúlt 8 év politikái, kormányai. Megpróbál ezekkel a folyamatokkal szembemenni, még ha nem is túl erőteljesen sokszor és nem is túl bátran, de egyre erősödő intenzitással. Ez nyilván jórészt betudható annak a nyomásnak, amit a Jobbik Magyarországért Mozgalom kifejt itt is és az Európai Parlamentben, ahol megfigyelhető, hogy egyre radikalizálódik a fideszes képviselők hangja is.

Összességében tehát az a feladatunk, hogy ebben a helyzetben Magyarország pozícióit erősítsük, összefogjanak Magyarországon azok az erők, akik Magyarországot meg akarják védeni a külföldi térhódítástól, és ha kritikusan látják Európát, akkor realistán látják Európát, és aki realistán látja Európát, az Magyarország számára is jó döntéseket tud hozni. Tehát egy ilyen összefogás mentén kellene a magyar képviselőknek dolgozni az Európai Parlamentben és az Országgyűlésben is és mindenhol annak érdekében (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.), hogy Magyarország érdekeit megvédhessük ebben a szervezetben, amely most egyre inkább a végvonaglását éli.

Köszönöm. (Taps a Jobbik padsoraiból.)




Felszólalások:  Előző  347  Következő    Ülésnap adatai