Készült: 2024.09.23.07:40:30 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

227. ülésnap (2001.09.27.), 202. felszólalás
Felszólaló Ékes József (MDF)
Beosztás  
Bizottsági előadó Környezetvédelmi bizottság
Felszólalás oka Ismerteti a bizottság véleményét
Videó/Felszólalás ideje 6:01


Felszólalások:  Előző  202  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ÉKES JÓZSEF, a környezetvédelmi bizottság előadója: Nagyon köszönöm, elnök úr, a szót. Ha a padsorokon végignézek, alig vagyunk vagy tizenöten a parlamentben.

Tisztelt Miniszter Úr! Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Ahogy a miniszter úr is befejezte az expozéját, előbb-utóbb szembe kell néznünk a környezetterhelési díj kérdésével. Ez a környezetvédelmi bizottság ülésén is nagyon hangsúlyosan, évek óta állandó napirendi pontként szerepel. Egyrészt a termékdíj kérdése kapcsán, ahogy a miniszter úr is elmondta a bizottsági ülésen is, talán a környezetvédelmi bizottság az egyetlen olyan bizottság, amelyik egységesen támogatja ennek a csomagnak az elfogadását, és ajánlja a parlament számára is elfogadásra.

Ezt azért is mondom, mert a környezetvédelem bevételi forrásai nem olyan magasak. Maga a rendszer 2003. január 1-jével lép életbe, és csak 3 milliárdos többletbevételt fog tudni eredményezni. De magában a környezetvédelemben, ahogy a bizottsági ülésen is elhangzott, minden mindennel, egymással összefügg. Ezt mondom azért, hisz a termék előállításától a hulladék stádiumba jutásáig tulajdonképpen magának a gyártónak is egyfajta felelőssége van, és ebben a felelősségben Magyarországon is előbb-utóbb mindenképpen a "szennyező fizet" elvet, formát kell bevezetni és végrehajtani.

A termékdíjjal kapcsolatosan felmerült a környezetvédelmi bizottsági ülésen is, hogy a rendszerünk ma még nem egész, nem egészséges, és ha a környezetvédelmi szempontokat nézzük, akkor környezet-egészségügyi szempontból is óriási károk jelentkeznek ma Magyarországon.

Ahogy a miniszter úr is elmondta, úgy a környezetvédelmi bizottsági ülésen is elhangzott ez a kérdéskör, maga a hulladékkezelés, tehát annak a terméknek a végtermékkénti, adott esetben hulladékkénti megjelenése, igenis a gyártó fél számára is egyfajta terhet kell hogy jelentsen. És a termékdíj kérdését is olyan rendszerben kell kialakítani, hogy az arra ösztökélje a gyártókat, a termékforgalmazókat, hogy ha az a termék adott esetben a környezetszennyezés szempontjából mint veszélyes hulladék is megjelenik, abban az esetben maga a rendszer úgy induljon el, és olyan termék előállítására ösztökélje őket, ami alapján a veszélyes hulladék mennyisége Magyarországon csökken.

A festékek és oldószerek kérdése: volt szerencsém részt venni a gazdasági bizottság ülésén is, ahol ez nagyon élesen megjelent. Szeretném kihangsúlyozni azt is, hogy mint a környezetvédelmi bizottság tagja, több levelet kaptam én is nemcsak a mostani, hanem az előző termékdíjak esetleges bevezetésével kapcsolatban is, amelyekben bizonyos lobbiérdekek próbálnak megjelenni a parlamenti képviselők irányába. Ma foglalkoztunk a mezőgazdaság és a költségvetés kérdésével is; nagyon érdekes volt a számomra, hogy amikor ilyen témakör merül fel, abban a pillanatban az ellenzék részéről egyfajta puhítási folyamat fogalmazódik meg.

A környezetvédelmi bizottság egyhangúlag... (Dr. Házas József jelzésére:) Nem a környezetvédelmi bizottsági ülésen, képviselőtársam bólogat, hiszen az előbb is elmondtam, hogy a környezetvédelmi bizottság ebben a kérdésben egyhangúlag foglalt állást, maximálisan és messzemenően támogatja; elsősorban arra próbálja ösztökélni a magyar gazdaságot, hogy olyan termékek előállítására törekedjenek, amelyek kevésbé terhelik magát a környezetet környezeti ártalmakkal. Hiszen nagyon jól tudjuk, hogy az Unión belül is egyre jobban kiszorulnak azok a termékek, amelyeknek a lebontóképessége, fogalmazzunk így, hosszú évtizedeket vesz igénybe, vagy amelyek súlyosan károsítják a környezetet. Ebből a szempontból sajnos, ez a környezetvédelmi bizottságban is elhangzott, nagyon sok olyan hulladék és termék érkezik be Magyarországra, amely az uniós országokból mint nem környezetbarát termék, már ki van tiltva.

Most is kihangsúlyozom, és a bizottság nevében szeretném a parlament előtt is kihangsúlyozni, hogy a környezetterhelési díjat a következő ciklusban igenis fokozottan be kell vezetni, és az abból származó bevételeket egyrészt az új technológiák fejlesztésére, másrészt az önkormányzatok helyzetbe hozására fordítani. Tehát ahol a környezetvédelem is tulajdonképpen mint önkormányzati kötelező feladat megjelenik, ez az önkormányzatok számára is egyfajta bevételi forrást fog tudni biztosítani. Ezáltal tulajdonképpen az a rendszer megvalósul, amit mindannyian szorgalmazunk a rendszerváltás óta, hogy a környezetvédelmet ne csak a szólamok szintjén próbáljuk meg komolyan venni, hanem a megvalósítását valóban úgy elindítani, ahogy a hulladékgazdálkodási törvény végrehajtási utasításai is készülnek, azok szellemében, hogy Magyarország is minél gyorsabban végre tudja hajtani azokat a hulladékgazdálkodási feladatokat, amelyek sajnos számszerűsítve is óriási mértékben állnak előttünk.

Sajnálatos, hogy ez a bevétel a központi költségvetésbe kerül. A bizottsági ülésen ez megfogalmazódott, miszerint ennek a sorsát megkérdőjelezik, hogy ez abban a pillanatban visszaforgatásra kerül-e a környezetvédelemre. Itt tulajdonképpen a kormánynak kell azokat a garanciákat megfogalmazni, ami alapján az ebből származó bevételek mindenképpen vissza fognak kerülni a környezetvédelmi terhek csökkentésére.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps.)

 




Felszólalások:  Előző  202  Következő    Ülésnap adatai