Készült: 2024.05.07.01:15:14 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

272. ülésnap (2005.11.28.), 203. felszólalás
Felszólaló Dr. Csáky András (MDF)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 2:06


Felszólalások:  Előző  203  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. CSÁKY ANDRÁS (MDF): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Miniszter Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! A parlamentben jelenleg tárgyalás alatt álló jövő évi költségvetési törvény 78. §-a szerint a háziorvosi és az összetett szakellátási tevékenységre szánt pénzből a kormány 8,45 milliárd forintot gyógyszerfelírás-érdekeltségi rendszerre kíván felhasználni. Ebben pontos mibenlétét külön jogszabályban fogják közzétenni.

A jogalkotási törvény szerint a költségvetés január 1-jei hatálybalépésével egy időben ennek a végrehajtási rendelkezésnek is meg kell születnie. Ennek alapján a jogszabályok előkészítésének időigényességét figyelembe véve feltételezhető, hogy nagyjából már kész van a rendelet. Ezt támasztja alá, hogy a múlt héten egyik gazdasági napilapunkban az ön nyilatkozatára hivatkozva megjelent egy hír, mely szerint 8,4 milliárd forintot szánnak arra, hogy érdekeltté tegyék a járóbeteg-szakrendelőkben és a kórházakban gyógyító orvosokat az optimális gyógyszerfelírásban. Meg voltam győződve, amikor olvastam a cikket, hogy elírás történt, és vártam a helyreigazítást, vártam a korrekciót, hogy az érdekeltségi rendszert a háziorvosi szolgálatokra is kiterjesztik, mert ha nem, akkor egy nagyon furcsa helyzet áll elő.

A fekvőbeteg-gyógyintézetekben nem kötelesek receptet kiállítani, illetve csak minimális mennyiséget, amennyi elég ahhoz, hogy a beteg a legrövidebb idő alatt felkeresse háziorvosát, és a zárójelentésen javasolt gyógyszereket felírassa. A járóbeteg-ellátással lényegében ugyanez a helyzet, kivéve azon szűk körét a medicináknak, melyeket csak ezek a szolgálatok írhatnak fel. Ebből következik, hogy mind a járó-, mind a fekvőbeteg-ellátó helyeken jelentős megtakarítást lehet elérni, de a gyógyszer végül mégis felírásra kerül. A beteg terhei természetesen nőnek, hiszen többször kell megjelennie háziorvosnál. Helyreigazítás azonban nem volt.

Ezért kérdezem miniszter úrtól, ha már ilyen sok pénzt vesznek el a közvetlen gyógyítótevékenységtől, azt pontosan hogyan tervezik felhasználni. Érdeklődéssel várom válaszát.

Köszönöm szépen. (Taps az MDF-ből.)




Felszólalások:  Előző  203  Következő    Ülésnap adatai