Készült: 2024.09.24.14:22:36 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

328. ülésnap (2013.11.25.), 82. felszólalás
Felszólaló Dr. Sós Tamás (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 3:02


Felszólalások:  Előző  82  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. SÓS TAMÁS (MSZP): Elnök Úr! Államtitkár Úr! Tisztelt Ház! A kormányzat négy esztendővel ezelőtt azt ígérte, hogy mindenki, aki akar dolgozni és képes arra, annak lesz munkahelye. Szeretném feltenni a kérdést, hogy most erre mit tetszenek mondani. Azt tetszettek ígérni négy esztendővel ezelőtt, hogy évente 100 ezer új munkahelyet teremtenek. Ehhez képest csak Heves megyében, szeretném elmondani, hogy Hatvanban, Gyöngyösön, Egerben és ezek térségében folyamatosan szűnnek meg a munkahelyek. Önök közmunkával kívánnak kozmetikázni, de tényleges munkahelyeket nem teremtenek.

A szakmunkásképzésben pedig, szeretném elmondani, önök tévúton járnak. A szakmunkások általános elhelyezkedési esélyeit nézve nem megnyugtató a helyzet. Összességében még mindig több diák végez a szakiskolákban, mint ahányat a versenyszféra fel tud venni. Valójában a gazdaság nem működik kellően, és valójában rá lehet irányítani a figyelmet arra is, hogy a cégek szakemberhiánnyal kénytelenek szembesülni a másik oldalon, a szakiskolát végzettek jelentős része ugyanis nem jelenik meg a szakmája munkaerőpiacán. Hiányos a pályakezdők felkészültsége is, legalábbis számos cég magyarázata szerint, mert azt mondja, pályakezdő szakmunkást ezért nem alkalmaz. A pályakezdők munkanélküliségi aránya minden évben igen jelentősen meghaladja a teljes szakképzettséget... - népességre vonatkozó országos munkanélküliségi rátát.

Lassan, önök azt mondják, célba ér a szakképzés átalakítása, az elvárásokhoz igazított képzés, amit a Magyar Kereskedelmi és Iparkamarával valósítanak meg. Ugyanakkor látszik, hogy számos szakma eltűnik, másokat összevonnak, elméleti tárgyakat, magyart, matematikát, társadalom- és természetismeretet, valamint idegen nyelvet mindössze heti 6 órában tanulnak a tanulók. Annak ellenére, hogy a szakmunkások egy része ma már számítógépek által vezérelt gépeken dolgozik, az informatikai oktatás kimaradt az órarendből.

Államtitkár úr, kérdezem: a szakképzés rendszerének átalakítását hogy értékeli? Tudnak-e abban előrelépést tenni, hogy fiatal pályakezdők nagyobb arányban tudjanak elhelyezkedni, és a cégek miért nem vesznek részt ebben a szakképzésben, hiszen jelenleg csupán 2 százalékuk vesz részt a szakképzés területén?

Köszönöm a figyelmet. (Taps az MSZP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  82  Következő    Ülésnap adatai