Készült: 2024.09.23.22:49:38 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

339. ülésnap (2014.02.03.), 8. felszólalás
Felszólaló Vona Gábor (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 7:57


Felszólalások:  Előző  8  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

VONA GÁBOR (Jobbik): Tisztelt Miniszterelnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Nyilvánvalóan nem vagyok abban a helyzetben, hogy a miniszterelnök úrnak tanácsokat adjak, de mégis sajnálom, hogy a paksi ügyről nem tett említést a közel félórásra sikeredett napirend előtti felszólalásában. (Felzúdulás a kormánypártok soraiból.) Érdemben. Érdemben, még mielőtt itt ezt számon kérik. Mert én azt gondolom, várható volt, hogy az elmúlt napok után sokkal több magyarázatot vár el mind az Országgyűlés, mind pedig a társadalom Paks ügyével kapcsolatban. Nem kellett volna szerintem ez elől a vita elől elmenekülni, és én azt gondolom, érdemes is belemenni ebbe a vitába.

Önök az elmúlt években többször vádoltak engem és a pártomat azzal, hogy külpolitikai felelőtlenséget mutatunk, követünk el. És én most azt gondolom, itt van a nagyszerű pillanat, amikor azt tudom mondani, hogy önök, a Fidesz, az MSZP és az LMP képviselői követnek el közösen külpolitikai felelőtlenséget, annak is a csimborasszóját. Felelőtlenséget követ el, miniszterelnök úr, mert miközben tudhatta, hogy a Magyar Országgyűlésben mind a paksi bővítésnek, mind pedig az atomenergia orosz technológiával való fejlesztésének megvan a parlamenti többsége, miközben semmiféle politikai kockázattal nem járt volna ennek az itteni előzetes megvitatása, ezt itt megspóroltuk, és egy ilyen hirtelen jött, váratlan, kellő társadalmi és politikai egyeztetés nélküli megegyezést kötött Moszkvában. Az időzítés miatt is azt tudom, miniszterelnök úr, hogy felelőtlen volt, hiszen egy választási kampányra időzíteni egy ilyen megállapodást, azt gondolom, teljesen taktikátlan volt.

Ha ez annyira fontos volt, miért nem kötötték meg korábban, vagy miért nem vártak vele néhány hónapot? Így most nem tett mást, miniszterelnök úr, mint földobta a magas labdát (Moraj a kormánypártok soraiból.),és mind a mai napig nem sikerült eloszlatni a támadásokat ezzel kapcsolatban. És most is azt látom, mosolyognak itt, látom, sokan, de most is azt látom, hogy nem mernek ebbe a vitába beleállni. És ezzel azt a látszatot keltik, mint ha bármiféle titkolni- vagy szégyellnivalójuk volna. Minden józan gondolkodású ember és a szakértők többsége is elfogadja, mi is egyébként, a mi szakértőink is, hogy Magyarországnak az atomenergiát illetően középtávon nincs lehetősége nélkülözni azt. Azt is elfogadjuk, és mi is, a Jobbik is támogatjuk, hogy Paks esetében az orosz technológia biztosítása a legbiztonságosabb és minden bizonnyal a legolcsóbb. És azt is tudjuk, hogy ez a kérdés az orosz-magyar viszony szempontjából kulcsfontosságú.

Miniszterelnök úr, ön ezeket a területeket és kérdéseket tette most kockára, még egyszer mondom, feldobta a magas labdát, és egy alapvetően szakmai és energetikai kérdést hagyott egy választási hisztéria kampánykérdésévé válni. Miért kellett ezt a kérdést ennyire elszúrni?

Azt is nagyon jó lenne cáfolni, ami egyre inkább terjed, hogy valójában ez a megállapodás nem Magyarország egészének, hanem a Közgépnek és a társainak jelent majd igazi nagy lehetőséget. És a 40 százalékos hazai kapacitás valóban egy nagyszerű lehetőség, egy nagy dolog Magyarország számára, de nem szeretném, és szerintem senki sem szeretné, ha megint a trafikügynek és a földbérleti pályázatoknak az árnyéka vetülne majd a paksi bővítésre is. De ennyit a kormány felelőtlenségéről.

Térjünk át a baloldal felelőtlenségére, mert hát ott is van ám felelőtlenség! Az LMP-ről annyit tudok mondani, hogy legalább következetes. Az LMP-ről tudjuk, hogy Oroszországgal kapcsolatban is ellenséges és az atomenergiával kapcsolatban is ellenséges politikai hozzáállást tanúsít. Az elmúlt napokban Ertsey Katalintól legalább öt-hat levelet kaptam a postafiókomba, különféle civilnek mondott levelek érkeztek; a végén már saját magamtól is levelet kaptam (Derültség.), amikor kezdtem meglepődni azon, hogy mekkora társadalmi mobilitás lehet e mögött a kérdés mögött, amikor a saját parlamenti címemről is levelet kaptam, hogy Paks ügyében álljak ki.

De hagyjuk is az LMP-t, és térjünk rá az MSZP-re, mert amit ők csinálnak, az lárifári. És jó lenne, hogyha eldöntenék végre, hogy mi a problémájuk: Oroszországgal van a problémájuk vagy az atomenergiával van a problémájuk? Ha az atomenergiával van a problémájuk, akkor miért nem mondták ezt az elmúlt tíz évben? Miért nem mondták? (Közbeszólás az MSZP soraiból: A nácikkal van problémánk. - Derültség. Közbeszólások, moraj a Jobbik padsoraiból.) Ha pedig Oroszországgal van a problémájuk (Közbeszólás a Fidesz soraiból: Alkoholista!), ha pedig Oroszországgal van a problémájuk, akkor ugyanazt a hibát követik el (Zaj.),ugyanazt a hibát követik el... Kérem, házelnök úr, teremtsen már rendet, mert itt úgy látszik, hogy Szanyi Tibor megint nem tud viselkedni. (Közbeszólás a Fidesz soraiból: Józanságot!) Tehát visszatérve, ha pedig Oroszországgal van problémájuk az MSZP-s képviselőknek, akkor ugyanazt a hibát fogják elkövetni, amit elkövetett miniszterelnök úr is még ellenzékben, amikor Oroszország ellen provokált. Most önök is ezt teszik. Úgy látszik, hogy valahogy Magyarországon mindig az üléspont határozza meg az álláspontot. Ellenzékben oroszellenesek az ellenzéki pártok, majd kormányra kerülve hirtelen oroszbaráttá válnak, és csodálkoznak, hogy Oroszország nem tekinti Magyarországot megbízható partnernek. Jó lenne, ha most már felismernék önök a székely mondás igazságát, hogy a medve nem játék. A mi frakciónkban ül Murányi Levente, '56-os szabadságharcos. Az én nagyapám az oroszok elleni harcok során esett el. A mi programunkban van egyedül benne, hogy a Szabadság térről a szovjet emlékművet el kell távolítani, nem kell bizonygatnom itt önnek, hogy nekünk Magyarország szuverenitása mennyire fontos. De itt nem erről van szó. Mindannyian tudjuk, hogy az orosz-magyar viszony kulcsfontosságú. Energetikai szempontból is, a magyar termékek exportlehetősége szempontjából is és sok más okból is.

Ha valamilyen fatális véletlen folytán - Harangozó képviselőtársamhoz fordulok -, valamilyen fatális véletlen folytán az önök elnöke miniszterelnök lenne április után, amitől az egész országot óvjuk, mit fog mondani Mesterházy Attila Putyin elnöknek a hosszú távú gázszerződések tárgyalásakor, miután kígyót-békát kiabáltak Oroszországra?

(14.00)

Bocsi?! Ezt fogja mondani? (Zaj az MSZP soraiban.) Ezt fogja mondani? És miért nem féltették Magyarország szuverenitását a magyar földdel kapcsolatban az Európai Unió gyarmatosítását illetően (Zaj. - Az elnök csenget.) vagy Simon Pereszországfordító kijelentése kapcsán? Akkor nem volt fontos Magyarország szuverenitása? (Taps a Jobbik soraiban.) Ez az egész játék szánalmas az MSZP részéről. Ennyire fontos a hatalom? Ennyire nagy a görcs? Önök szeretnék leváltani a kormányt. Mi is szeretnénk! Mi is szeretnénk, higgye el, sokkal jobban, mint önök! De van két különbség. Van két különbség önök között és közöttünk, jó pár különbség, ebben az esetben kettő. Az egyik különbség, hogy miközben mi szeretnénk leváltani ezt a kormányt, azért nem akarjuk az egész országot felégetni, még a hatalomért sem. A másik különbség pedig az, hogy mi nemcsak a kormányt akarjuk leváltani, tisztelt képviselőtársam, hanem magukat is, az elmúlt 24 évet, úgy, ahogy egészében (Taps a Jobbik soraiban.), mert önök 12 év lehetőséget kaptak a magyar társadalomtól az elmúlt 24 évben. 12 évet! A Fidesz 8 évet kapott, ezt a második ciklust kétharmados többséggel, és nézzünk már körül, mi van ebben az országban! Nézzünk már körül, hová juttatták ezt az országot! 24 év után a 24. órában vagyunk! Nincs ebben az országban megélhetés, nincs közbiztonság, és nem volt 24 éven keresztül elszámoltatás sem, ennek köszönhetően ülnek itt, és mosolyognak most a plenáris ülésen!

A leendő Jobbik-kormány azért erre a három területre kíván koncentrálni majd: a megélhetésre, a közbiztonságra és az elszámoltatásra. A megélhetésen pedig nem azt értjük, hogy közmunkaprogramokat társadalmiasítunk, vagy külföldre küldjük, külföldre üldözzük a magyar embereket, hanem azt, hogy tisztességes megélhetést jelentő magyar munkahelyeket hozunk létre. Az elmúlt 4 évben nem ez volt a kormány foglalkoztatáspolitikája. Önök statisztikailag bűvészkedtek, mint ahogy a közbiztonság kérdésében is.

A múlt héten a miniszter úr kijelentette, hogy rend van. Azt kérem, miniszter úr, hogy vidéken ne nagyon tartson ez ügyben sajtótájékoztatót szabad téren, mert nem fogják önnek ezt szó nélkül elfogadni az ott élő emberek. Vegyük észre, hogy egyre súlyosabb a nők, az idősek és a gyermekek elleni erőszak, és a kormány ez ellen nemhogy két hét alatt, hanem lassan százszor két hét alatt nem tud semmit sem tenni. S az elszámoltatás is - itt most már az idő rövidsége miatt csak slágvortokban mondom el -, az elszámoltatás pedig az elmúlt 24 év legnagyobb adóssága. Az összes kormány megígérte, önök is, meg az előző kormányok is, de mivel holló hollónak nem vájja ki a szemét, soha, egyik kormány sem valósította meg az elszámoltatást, ezért a Jobbik-kormány, lehet, hogy nem két hét alatt, miniszter úr vagy miniszterelnök úr, de két év alatt, talán ezt felelősen meg tudom ígérni, meg fogja valósítani az elszámoltatást, ez lesz a negyedik fő célunk.

Köszönöm a figyelmet. (Taps a Jobbik soraiban.)




Felszólalások:  Előző  8  Következő    Ülésnap adatai