Készült: 2024.04.26.05:28:51 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

339. ülésnap (2014.02.03.), 26. felszólalás
Felszólaló Dr. Lukács Tamás (KDNP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:23


Felszólalások:  Előző  26  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. LUKÁCS TAMÁS (KDNP): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Közismert, néha már közhelyes az a francia mondás, hogy a stílus az ember, mégis jelen körülmények között úgy érzem, hogy szólni kell a kampány stílusáról, arról a kampányról, amelyik hivatalosan még nem, de valóságosan már régen elkezdődött.

Különös felelőssége van azoknak az embereknek, akik a nyilvánosság szereplői, közszereplők, és tekintélyüket éppen e szerepléssel alapozhatnák meg, vagy, ami sajnálatos, a folyamatos tekintélyvesztés épp e magatartásuk miatt következik be. Meggyőződésem, hogy ez tartalmi kérdés, és éppen a tartalmi kérdések és a mondanivaló hiánya vezet oda, hogy sok esetben a személyeskedő, durva hangnem az irányadó. A felelősség pedig közös, és ennek a felelősségnek sok összetevője van. Így például felelősek vagyunk a magyar nyelv épségének, szépségének megóvásáért, a tiszta beszédért, egymás méltóságának megőrzéséért. Ha követjük azt az etikai elvet, hogy senkitől sem várok több megbecsülést, mint amit elsőként másoknak megadok, akkor talán ebben a kérdésben is előbbre juthatna az ország.

Miért tartottam szükségesnek e bevezetőt elmondani? Rendkívüli eseménynek és méltánytalannak tartom az összefogás nagygyűlésén elhangzott bekiabálásokat, és meggyőződésem, hogy Mesterházy Attila állandó és örökös miniszterelnök-jelölt, ha valóban hallotta volna az elhangzottakat, ha valóban hallotta volna a "köteles" bekiáltást, akkor a helyszínen kikérte volna a hasonló durva hangot és bekiabálásokat; megjegyzem, hogy ezt utólag is megteheti. Azonban fel szeretném hívni a tisztelt Ház figyelmét arra a jelenségre, amely sajnálatos módon e kérdésben megnyilvánul, nevezetesen, hogy milyen képzet tapad a "köteles" bekiabáláshoz.

Sajnálatos módon tudniillik a nyilvánosság olyan módon működik, ha egyszer valami hazugságot sokszor elmondanak, akkor később az emberekben ez a hazugság úgy rögzül, mint ha valami ténylegesen megtörtént volna, és ez a hazugság nem más, mint Gyurcsány Ferenc hazugsága. Idézem önvallomását a "köteles" beszédről: "Mi csináltuk meg a köteles akciót is. Semmi kétség: ami elhangzik, az képileg erőteljes, sőt durva, de nem agresszív, és nem fenyegető. Kövér nem akar akasztani. De amit mond, az - egy kis rossz szándékkal - ellene fordítható. Még kiforgatni se nagyon kell, csak kihasználni a benne rejlő lehetőségeket, és mi összerakjuk. Fölhozatjuk még aznap reggel az egy szem kazettát, ami van, lejátsszuk a sajtónak. Szili Kati oldalra hajtott fejjel, sírós hangon mondja el, hogy ez milyen borzasztó. Nagyszombaton Lendvai Ildikó meg a Fidesznek kézbesít mindenfajta leveleket, és elindítjuk azt az SMS-kampányt, amelynek a vége a köteles tüntetés." - idézet Debreczeni József: Az Új miniszterelnök című könyvéből.

(Az elnöki széket Lezsák Sándor, az Országgyűlés alelnöke foglalja el.)

Tisztelt Ház! Azt gondolom, hogy ha a nyilvánosság működését megértjük, hogyan lehetséges ilyen eszközöket használni a kampányban, és eltelik 6-8-10 év, már amikor az emberek meghallják ezt a szót, hogy "köteles", úgy emlékeznek vissza arra, ami soha meg nem történt, úgy emlékeznek vissza rá, hogy ez a hazugság rögződik az agyukban. Kultúránk jellemző állapota, hogy nem a "köteles" beszédből, így manipulálva, hazugságokkal mérgezni a közéletet, a vélekedés sajnálatosan a mai napig tartja magát. (Sic!) Scott Peck amerikai pszichiáter "Hazug emberek" című könyvében erről a jelenségről azt írja: "A mentálisan egészséges emberek többé vagy kevésbé, de alárendelik magukat a lelkiismeretük elvárásainak." Azt gondolom, hogy a lelkiismeretük elvárásainak a kampány során is alá kell vetniük magukat, akinek van még lelkiismerete.

Tisztelt Ház! Jól tudom, naivitás, de engedjék meg nekem, hogy idealista álláspontot képviseljek, mert közös felelősségük a politikusoknak, újságíróknak és minden embernek, aki értelmiséginek vallja magát, hogy megnyilvánulásaival is segítse elő a tisztább közéletet, és azt, hogy a közbeszéd, az érvelés kulturáltabbá válhasson. Lehet kritizálni a másik felet, a szellemeskedés is megengedett, ha az az ember méltóságát nem sérti. Ezzel az elhatározással kívánok mindenkinek jó kampányolást.

Köszönöm szépen, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypárti padsorokban. - Dr. Gaudi-Nagy Tamás tapsol.)




Felszólalások:  Előző  26  Következő    Ülésnap adatai