Készült: 2024.09.23.03:28:26 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

302. ülésnap (2013.09.16.), 72. felszólalás
Felszólaló Szabó Imre (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 2:56


Felszólalások:  Előző  72  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SZABÓ IMRE (MSZP): Tisztelt Államtitkár Úr! Sajnos, miniszter úr, úgy látszik, nem kíván foglalkozni az ilyen típusú kérdésekkel, de azt hiszem, szakmailag ön az, aki igazán kompetens.

Az idén nyáron Martfűn megtörtént az, amit civil szervezetek, szakmai szervezetek és hát jómagam is itt a parlamentben többször elmondtunk és egyaránt figyelmeztettük a kormányt. A martfűi helyzethez hasonlót eddig csak Nápolyban láthattunk, pár évvel ezelőtt. A probléma az, hogy addig, amíg az olasz városban a maffia, az alvilág, addig hazánkban a kormány intézkedései miatt omlott össze a hulladékos-közszolgáltatás, és maradt az utcán közel két hétig a szemét. Az Orbán-kabinet tehetett arról, hogy a két hétig ellátás nélkül maradt városban a lakossági hulladék a közterületeken halmozódott, ami ráadásul hatalmas járványveszéllyel is fenyegetett.

A helyzet világosan rámutatott arra, hogy a hazai hulladékszolgáltatás rendszerének teljes átalakítása hibás, nem sikeredett. A Fidesz intézkedései eddig nem hoztak mást, csak problémát, amelytől szenved a lakosság és az ágazat különböző szereplői is. Ez a rossz és elhibázott rendszer ráadásul drága is. Hiába a rezsicsökkentés ígérete, a hatósági eljárási díjak növekedése jelentősen költségesebbé tette a közszolgáltatók működését. A különböző tételek idén 40 és 100 százalék közötti áremelkedést mutatnak. A hulladékártalmatlanítás engedélyezési díja például 2012-ben 318 ezer forint volt, ma ez 470 ezer, illetve 500 ezer forint. A hulladéklerakók rekultivációjának és utógondozásának engedélyezési díja pedig 100 ezerről 200 ezer forintra emelkedett. Mindezt kiegészíti a mostanra mindenhol kötelezővé vált konzultációs díj, ahol is a részt vevő ügyintézők számától függően 6-10 ezer forintra emelkedtek a díjak.

A fideszes önkormányzatok tavalyelőtti és tavalyi hullámszerű díjemelését követően a lakosság sokkal többet fizet, mint 2012-ben. Meglepő, hogy a mai napig senki sem vállalta ezt a helyzetet. A közszolgáltatók áthárítják a felelősséget, különböző módon, kukaszállítási, kukabérlési díjakkal, egyebekkel tarkítják a díjakat, így aztán az önök rezsicsökkentésben meghatározott díjtételei mellett összességében a lakosság lényegesen többet fizet.

Hogyan akadályozzák meg, hogy ne a magyar lakosság fizesse meg a közszolgáltatók egyre nagyobb terheit? Államtitkár úr, várom válaszát. (Szórványos taps az MSZP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  72  Következő    Ülésnap adatai