Készült: 2024.09.19.07:39:50 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

113. ülésnap (2020.03.23.), 43. felszólalás
Felszólaló Dr. Völner Pál (Fidesz)
Beosztás Igazságügyi Minisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:04


Felszólalások:  Előző  43  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. VÖLNER PÁL igazságügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársam! Jól emlékszünk a miniszterelnök úr múlt heti felszólalására, amelyre az ellenzéki frakciók reagáltak, egyöntetűen egyetértettek abban, hogy a jelen helyzetben minden felelősség a kormányé, minden felelősség a miniszterelnökön van, és le lehetett vonni a következtetést, azt, hogy ha a felelősség a kormányon van, akkor a döntéseket is a kormánynak kell meghoznia. Amiről ma beszélünk, az egy házszabálytól eltérés, ahol az ellenzéki pártoknak van felelősségük abban  és itt megjelenik az ő felelősségük is , hogy a kormányt, illetve a kormánytöbbséget alkotó képviselőket olyan helyzetbe tudjáke hozni, hogy a holnapi napon tudjanak dönteni arról, hogy elfogadjuk egyrészt a kormány által eddig hozott intézkedéseket, amelyek jó részét, ahogy itt hallhattuk a mai napon is, úgy tűnik, az ellenzéki pártok javasolták, tehát nagyon nem érthető az a kitétel, hogyha ezt ők nem tudnák elfogadni; a másik része pedig, hogy a kormánypártok meg tudják szavazni azt a fajta lehetőséget a kormánynak, hogy a veszélyhelyzet alapján továbbra is operatív módon, gyors döntéseket hozzon.

(16.00)

Néhány képviselőtársam itt a napirend előtti felszólalásokban is említette, hogy a parlament is meg tudta volna hozni ezeket a döntéseket, meg tudta volna szavazni akár az ellenzéki pártok részéről is ezeket a határozatokat, amelyek kormányrendeletekben szerepelnek, kezdve a határok lezárásától a távoktatásig az iskolák tekintetében, ugyanakkor nem veszik figyelembe, hogy a házszabály szerint a törvényalkotás jelenleg normál menetrendben egy körülbelül hathetes folyamat.

Hol tartottunk hat héttel ezelőtt, hol tartunk most, és hol fogunk tartani hat hét múlva? Ha ezt valaki felelősen végiggondolja, akkor beláthatja, hogy nem valós dolgokról beszél. S aki azt állítja, hogy a kormány visszaél a hatalmával, nézzék meg az elmúlt időszakot, vane olyan intézkedése a kormánynak, amely nem a járványügyi helyzettel kapcsolatban született volna, terveze a kormány olyan intézkedést, amely nem ezzel kapcsolatban merülne fel, nézzék meg az operatív törzs működését, az általuk kidolgozott javaslatokat! (Zaj.  Az elnök csenget.)

Miniszterelnök úr ma is beszámolt arról, hogy milyen polémiák zajlanak, milyen lehetséges lépések lehetségesek, amikor a járványhelyzet fokozódik. Valamint abban a törvényjavaslatban, amelyik előttünk áll, abban is benne van, hogy attól függetlenül, hogy a kormánynak van egy ilyen jogköre, hogy rendeleti úton tud eltérni a jelenlegi szabályozásoktól, rendszeresen beszámol a kormány az Országgyűlés előtt arról, hogy milyen tevékenységet végez  tehát ma is megjelent miniszterelnök úr, és elmondta, hogy hol tartunk és mik történtek az elmúlt egy hétben , s az is, hogy amennyiben az Országgyűlés nem ülésezik, akkor az Országgyűlés elnökének és a képviselőcsoportok vezetőinek számol be a kormányzat arról, hogy hol tartunk.

A törvényjavaslat azt is tartalmazza, hogy a veszélyhelyzet lejárása előtt dönthet úgy az Országgyűlés, hogy megváltoztatja ezt a helyzetet. Tehát ahogy miniszterelnök úr is említette a napirend előtti felszólalásában, az Országgyűlés kezében valamennyi jogkör mindvégig megmarad. Tulajdonképpen az a döntés, amit most hozunk, az arról szól, hogy a kormány valóban azokat a rendeleteket, amelyek a mai napon is meg fognak jelenni, ez elképzelhetetlen lenne parlamenti keretek között, hogy óráról órára reagáljon a helyzetre. Hogyan képzeljük el, hogy a jelenlegi jogszabályi keretek között például közbeszerzési és egyéb szabályokat betartva (Zaj.  Az elnök csenget.), milliárdokért rendeljünk orvosi berendezéseket, védőeszközöket külföldről? (Közbeszólások a Jobbik soraiból: Ez a baj! Nem most kell rendelni!)

Megjegyzem egyébként, hogy a protokoll szerint az egészségügyben azok a felszerelések, amelyek a normál működéshez szükségesek voltak, mindvégig jelen voltak, s azok a beszerzések pedig, amelyek a jelen járványügyi helyzet méretéhez igazodnak, azok korábban is folytak, most is folynak, s ahogy a járványügyi helyzet rosszabbodik, látható, hogy egyre több felszerelés kerül be az országba, s ezeknek az elosztása is megtörténik, mivel most már nemcsak a járványügyi kórházak kapnak ezekből a felszerelésekből, hanem azok az intenzív osztályok is, amelyek az országban a többi kórházban megtalálhatók, és remélhetőleg a holnapi napon már ezen a területen is mindenki meg tud nyugodni.

Tehát valóban igaza van képviselőtársamnak, kérjük az ellenzéki pártokat, hogy éljenek a lehetőséggel, adják át a felelősséget a kormányzatnak (Dr. Varga-Damm Andrea: Aha!  Dr. Brenner Koloman: Gratulálok!), hogy ebben a helyzetben tudjon dönteni operatív kérdésekben, és megadatott önöknek az a lehetőség, hogy akár a távolmaradásukkal, akár a döntésükkel ezt elősegítsék. Köszönöm a figyelmet. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  43  Következő    Ülésnap adatai