Készült: 2024.09.23.19:35:05 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

83. ülésnap (2011.04.11.), 216. felszólalás
Felszólaló Nyitrai Zsolt (Fidesz)
Beosztás Nemzeti Fejlesztési Minisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend utánihoz hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 4:56


Felszólalások:  Előző  216  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. NYITRAI ZSOLT nemzeti fejlesztési minisztériumi államtitkár: Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Vágó Gábor Képviselő Úr! Köszönöm szépen a szót és a lehetőséget, és külön köszöntöm azokat, akik az interneten keresztül követik nyomon az Országgyűlés munkáját. Külön köszönöm a kérdését, illetve a napirend utáni hozzászólását, felszólalását, mert számomra infokommunikációért felelős államtitkárként mindig egy jó pillanat, ha itt, a Ház falai között erről az egyébként rendkívül fontos kérdésről tudunk beszélni. Természetesen azért nem mindegy, hogy ez a fajta diskurzus milyen szövegkörnyezetben történik.

Tisztelt Képviselő Úr! Mielőtt konkrétan rátérnék pontról pontra az ön felvetéseire, kérem, engedje meg nekem, hogy röviden számba vegyem azt, hogy hogyan, milyen állapotban vettük át ezt a területet 2010-ben. Sajnos el tudom mondani azt, hogy az infokommunikáció területén is az előző kormány, kormányok 2002 és 2010 között egy eléggé súlyos örökséget hagytak ránk. Elég, ha csak a stratégianélküliségről beszélek, elég, ha fölemlítem az átláthatatlan szerződéseket, elég, ha fölemlítem a párhuzamosságokat, illetve a teljes körű pénzügyi felelőtlenséget, ami ezen a területen is sajnos jellemző volt.

Mi kiszámíthatóságra törekszünk ebben a szektorban vagy szegmensben is. Azt mondtuk, hogy mindenképpen szükség van egy stratégiára, egy elfogadott stratégiára, amely megmutatja azt, hogy a kormányzatnak milyen törekvései, milyen céljai vannak a 2010 és 2014 közötti időszakban ezen a területen. Ezért hoztuk nyilvánosságra a "Digitális Magyarország" vitairatot. Hangsúlyozom, ez egy vitairat volt, és szerintem egy jól sikerült, széles körű párbeszédet követően sikerült elfogadni a digitális megújulás cselekvési tervet. Egyeztettünk civil szervezetekkel, az iparág képviselőivel, sőt ötpárti értekezletre is sor került, amelyen ott volt a Magyar Szocialista Párt, a Jobbik, az LMP részéről pont ön vett részt ezen az egyeztetésen, tisztelt képviselő úr, és természetesen ott volt a Fidesz-Magyar Polgári Szövetség is.

Ennek az elfogadott digitális megújulás cselekvési tervnek, amelyben a kormány beazonosít különböző kitörési pontokat ezen a területen, talán azt kell hogy mondjam, a lelke az, hogy nagyon fontos és elérendő célként tűztük ki azt, hogy Magyarországon 2013-ig meg tudjuk teremteni a százszázalékos szélessávú lefedettséget, állami, európai uniós tőkével és a vállalkozások bevonásával. Ennek a paraméterei, illetve ez az időtáv, amit én most említek önnek, egyébként teljesen összhangban van az Európai Unió irányelvével, a digitális menetrend kérdésével.

A célunk természetesen ezen a területen is a verseny erősítése, és ezáltal az árak letörése, de itt a piaci folyamatokba egy pontig tudunk természetesen beavatkozni. Azt gondolom, hogy itt is tettünk, elsősorban a verseny élénkítésére vonatkozóan különböző lépéseket és javaslatokat.

Az internetadó kérdésköre, amit ön említett: az internetadó valóban fölmerült kérdésként az előző kormányzat idejében, amikor is több akkori ellenzéki képviselőtársammal összefogva, és igénybe véve és megköszönve a sajtónak a nyomását és a segítségét, valamint a civil szervezetek nyomásgyakorlását is, sikerült levenni napirendről ezt a kérdéskört. Én megnyugtatom, hogy a mostani kormánynál ilyen típusú gondolkodás nem szerepel a napirendi pontok között, sőt engedje meg, hogy megnyugtassam önt a tekintetben is, hogy a kormánytöbbséget alkotó erők teljes mértékben elkötelezettek a modernitás irányába.

Mutatja ezt az is, hogy a pont a mai napon is tárgyalt és szavazásra bocsátott új alaptörvény-tervezethez elkészített javaslatunkat befogadták, és ez része a mostani tervezetnek. Reményeink szerint része lesz majd az elfogadott végleges alaptörvénynek. Ez pedig abba az irányba mutat, hogy a mindenkori állam a közszolgáltatások minőségének javítása érdekében, a közügyek jobb átláthatósága érdekében, valamint az esélyegyenlőség előmozdítása érdekében igenis alkalmazza és fontosnak tartja a modern kori vívmányok és műszaki megoldások használatát. Amennyiben ez része lesz az elfogadott alaptörvénynek, akkor az, azt gondolom, egy nagyon fontos hivatkozási alap tud lenni vagy lesz majd a mindenkori kormány és a mindenkori ellenzéki pártok számára, hogy Magyarországot a modernitás útján tartsuk az elkövetkezendő időkben is.

Köszönöm szépen a figyelmet. Köszönöm szépen, hogy meghallgattak. (Szórványos taps a kormánypártok soraiból. - Vágó Gábor tapsol.)




Felszólalások:  Előző  216  Következő    Ülésnap adatai