Parliamentary group leaders

Parliamentary group

Leader

Period

1990-1994

Fidesz

Dr. Viktor Orbán

02.05.1990 - 27.06.1994

FKgP

Dr. József Torgyán

02.05.1990 - 18.03.1991

Dr. Gyula Pásztor

10.04.1991 - 18.11.1991

FKgP (33), or Kisgazda (Smallholders) faction*

Dr. Gyula Pásztor

19.11.1992 - 27.09.1992

Dr. János Szabó

28.09.1992 - 13.02.1993

Dr. István Böröcz

14.02.1993 - 27.06.1994

FKgP (12)*

Dr. Emese Ugrin

28.11.1991 - 25.08.1992

KDNP

Dr. Tibor Füzessy

02.05.1990 - 17.06.1992

Béla Csépe

24.06.1992 - 27.06.1994

MDF

Dr. Imre Kónya

02.05.1990 - 20.12.1993

Dr. Ferenc Kulin

21.12.1993 - 27.06.1994

MIÉP

Lajos Horváth

05.07.1993 - 27.06.1994

MSZP

Imre Pozsgay

02.05.1990 - 31.10.1990

Dr. Zoltán Gál

01.11.1990 - 27.06.1994

SZDSZ

Dr. Péter Tölgyessy

02.05.1990 - 15.10.1990

Dr. Iván Pető

16.10.1990 - 02.12.1991

Márton Tardos

03.12.1991 - 31.05.1993

Gábor Kuncze

01.06.1993 - 27.06.1994

1994-1998

Fidesz

Dr. László Kövér

28.06.1994 - 31.07.1994

Dr. József Szájer

01.08.1994 - 07.09.1997

Zoltán Pokorni

08.09.1997 - 17.06.1998

FKgP

Dr. József Torgyán

28.06.1994 - 17.06.1998

KDNP

Dr. Tibor Füzessy

28.06.1994 - 19.02.1995

Dr. Tamás Isépy

20.02.1995 - 21.07.1997

MDF

Dr. Iván Szabó

28.06.1994 - 10.03.1996

Ervin Demeter

11.03.1996 - 17.06.1998

MDNP

Dr. Iván Szabó

11.03.1996 - 17.06.1998

MSZP

Dr. Imre Szekeres

28.06.1994 - 17.06.1998

SZDSZ

Dr. Iván Pető

28.06.1994 - 14.04.1997

Dr. István Szent-Iványi

01.05.1997 - 17.06.1998

1998-2002

Fidesz

Dr. József Szájer

18.06.1998 - 14.05.2002

FKgP

Dr. József Torgyán

18.06.1998 - 07.07.1998

Dr. Attila Bánk

08.07.1998 - 04.03.2001

Dr. Péter Szentgyörgyvölgyi

01.03.2001 - 14.05.2002

MDF

Dr. István Balsai

18.06.1998 - 14.05.2002

MIÉP

István Csurka

18.06.1998 - 14.05.2002

MSZP

László Kovács

18.06.1998 - 31.12.2000

Dr. Sándor Nagy

01.01.2001 - 14.05.2002

SZDSZ

Gábor Kuncze

18.06.1998 - 10.12.2000

Dr. István Szent-Iványi

11.12.2000 - 14.05.2002

2002-2006

Fidesz

Zoltán Pokorni

15.05.2002 - 14.07.2002

Dr. János Áder

15.07.2002 - 15.05.2006

MDF

Dr. István Balsai

15.05.2002 - 11.11.2002

Károly Herényi

17.11.2002 - 08.11.2004

Károly Herényi

08.11.2004 - 15.05.2006

MSZP

Ildikó Lendvai

15.05.2002 - 15.05.2006

SZDSZ

Gábor Kuncze

15.05.2002 - 15.05.2006

2006-2010

Fidesz

Dr. Tibor Navracsics

16.05.2006 - 13.05.2010

KDNP

Dr. Zsolt Semjén

16.05.2006 - 13.05.2010

MDF

Károly Herényi

16.05.2006 - 19.03.2009

MSZP

Ildikó Lendvai

16.05.2006 - 19.04.2009

Attila Mesterházy

20.04.2009 - 13.05.2010

SZDSZ

Gábor Kuncze

16.05.2006 - 13.04.2007

Dr. Mátyás Eörsi

14.04.2007 - 04.12.2007

Dr. János Kóka

05.12.2007 - 13.05.2010

2010-2014

Fidesz

János Lázár

14.05.2010 - 01.06.2012

Antal Rogán

02.06.2012 - 05.05.2014

Jobbik

Gábor Vona

14.05.2010 - 05.05.2014

KDNP

Péter Harrach

14.05.2010 - 05.05.2014

LMP

Dr. András Schiffer

14.05.2010 - 13.01.2012

Benedek Jávor

01.02.2012 - 18.11.2012

Dr. András Schiffer

26.11.2012 - 11.02.2013

Dr. András Schiffer

01.09.2013 - 05.05.2014

MSZP

Attila Mesterházy

14.05.2010 - 05.05.2014

2014-2018

Fidesz

Antal Rogán

06.05.2014 - 30.09.2015

Lajos Kósa                          01.10.2015 - 01.10.2017
Dr. Gergely Gulyás                          02.10.2017 - 07.05.2018

Jobbik

Gábor Vona

06.05.2014 - 11.09.2016

János Volner                         12.09.2016 - 07.05.2018

KDNP

Péter Harrach

06.05.2014 - 07.05.2018

LMP

Dr. András Schiffer

06.05.2014 - 05.09.2016

Erzsébet Schmuck

06.09.2014 - 15.02.2017

Dr. Bernadett Szél

16.02.2017 - 07.05.2018

MSZP

Attila Mesterházy

06.05.2014 - 02.06.2014

József Tóbiás                         05.09.2014 - 05.07.2016
Dr. Bertalan Tóth                         06.07.2016 - 07.05.2018
2018-2022
Fidesz Máté Kocsis                         08.05.2018 -
Jobbik Márton Gyöngyösi                         08.05.2018 - 24.06.2019
  Péter Jakab 25.06.2019 -
KDNP Péter Harrach                         08.05.2018 - 14.07.2020
  Dr. István Simicskó 15.07.2020 -
MSZP Dr. Bertalan Tóth                         08.05.2018 -
DK Ferenc Gyurcsány                         08.05.2018 -
LMP Dr. Bernadett Szél                         08.05.2018 - 15.09.2018
Dr. László Lóránt Keresztes                         16.09.2018 -
Párbeszéd Timea Szabó                         08.05.2018 -