DEÁK ANDRÁS (Fidesz): Köszönöm a szót. Államtitkár úr, ha figyel, két dolgot ígérek. Egy: drámaian rövid leszek. Kettő: senkit nem fogok megsérteni.

Az MVM privatizációjáról van szó. Tudni kell azt, hogy a magyar energiapiacon nincs verseny. A nemzetközi áramszolgáltató, illetve áramkereskedéssel foglalkozó cégek Magyarországon a piac törvényei szerint döntő befolyást szereztek. Azt lehet mondani, hogy a termelésben három nagy nyugati cég birtokolja az MVM-mel együtt a piac 80 százalékát: az Elektrabel, az RWE és az AES. Tehát valójában három cég az, amelyik meghatározza a termelés mennyiségét. Az eladási oldalon az áramszolgáltatóknál szintén három cég van - nyugati cég - amelyik meghatározza az amúgy is természetes monopóliumnál az árakat. A kettő között a liberalizáció ürügyén vagy címén látszatkereskedés folyik, de a termelés és a fogyasztóhoz való eljuttatás néhány multinacionális cég kezében van, és a még állami tulajdonban lévő MVM kezében.

Minden kapacitásra szükség van, nincs fölösleges áram a piacon, lényegében ha bármelyik cég - a nyugati cégekre gondolok - megszüntetné a termelést, óriási baj lenne. Ezek nem helyettesíthetők. Külföldről nem lehet behozni áramot. Nem akarok műszaki dolgokba belemenni, de a határkeresztező kapacitások olyan kicsik, hogy egyszerűen nem lehet behozni áramot. Magyarul a külföldi cégek lényegében monopolhelyzetbe kerülnek, ha az MVM kiesik.

Kora tavasszal a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium meghirdetett egy szakmai vitát az energiaprivatizációról, illetve az energiakoncepcióról. Ez helyes is, mert a privatizáció, a liberalizáció és az Európai Unióba való belépés miatt annyira megváltozott minden, hogy tényleg valóban szükség van egy kiérlelt szakmai vitára. A gond akkor kezdődött, amikor körülbelül negyven hozzászólás érkezett az eredeti anyaghoz, ezután Csillag miniszter úr levélben tájékoztatta a szakmai vita résztvevőit, hogy nem tudják tartani a menetrendet, és tulajdonképpen a vitát lezárták anélkül, hogy elkezdődött volna. Úgy gondolom, hogy ebben a pillanatban a kormányzatnak nincs szakmai koncepciója az energiaprivatizációról, illetve a magánosításról. Tudni kell azt, hogy az MVM a maga piaci súlyánál fogva jelen pillanatban féket képez ebben a nem valós piaci környezetben, fékezi ezeket a cégeket a túlzott nyereség elérésében, ezért útban van nekik.

Szakmai vita kezdődött az elmúlt időben, az MVM-et mindenáron megpróbálják kiszorítani a piacról. Azt ígértem azoknak, akik végighallgatják a vitát, hogy elmondom, hogyan lehet privatizálni úgy az MVM-et, hogy a törvényeket ne sértsük meg. Két módszer kínálkozik rá. Az egyik, hogy a tulajdonában lévő átviteli hálózatot elveszik tőle - ezt megteheti a jelenlegi törvények mellett az állam -, valamint az úgynevezett erőművi portfólió, tehát a hosszú távú szerződéseit a kormányzattal felbontatják; tehát az MVM-nek a különféle erőművekkel hosszú távú polgári jogi szerződései vannak áramvásárlásra. Ez fékezi az áremelkedést, ezért ezek a cégek mindenáron rá akarják venni a kormányzatot, hogy ezt bontassa fel a piaci erőviszonyokkal való visszaélésre való hivatkozással. Ha ezt a két dolgot megcsinálják - tehát az átviteli hálózatot elveszik az MVM-től és ezeket az erőművi portfóliótól megfosztják -, akkor a következő dolog történik. Képzeljük el, hogy máról holnapra az ország útjait eladnánk - ez az átviteli hálózat -, és ezután minden egyes méterért fizetnünk kellene. Ilyen drámai változást fog ez okozni, ha az átviteli hálózatot privatizálják. A másik pedig, hogy ha - mert jelen pillanatban az MVM veszi meg legolcsóbban az áramot - megfosztják ettől a lehetőségtől, akkor az áram ára drámaian emelkedni fog.

Tudom, hogy szükség van privatizációra, és én önmagában a privatizáció ellen nem is szólalnék föl. Ez olyan speciális helyzet, amikor kiszolgáltatottá válnak a fogyasztók.

Európában az elmúlt években - hogy ne amerikai példát mondjunk - 6 kiterjedt úgynevezett áramszolgáltatási zavar keletkezett, amit áramszünetnek szoktak mondani. Ez előjele annak, hogy mi fog történni. A szolgáltatók nem érdekeltek abban, hogy 30-40 éves előretekintéssel óriási kockázatot vállaljanak, hiszen nekik nagyon jó az, ha nincsen a piacon áram, hiszen akkor a rendelkezésre álló áram mennyiségének az ára nagyon fel fog menni. Nem lesz Magyarországon áram, ha az MVM-et privatizálják.

(21.10)

Ne egy fideszes padsorokban ülő kereszténydemokrata képviselőnek a szavaira figyeljen oda, kérdezzék meg a szakmát! Amit most elmondtam, az ennek a negyven hozzászólásnak a magam szintjén történő összesűrítése, nagyon nagy baj lesz Magyarországon, ha az MVM-et privatizálni fogják. Itt nem 2-300 milliárd forintról van szó, hanem 10 millió ember áramellátásáról.

Köszönöm a figyelmet.

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage