VASS LAJOS, a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériumának államtitkára: Elnök Úr! Képviselő Úr! Köszönöm szépen a kérdést. Szeged városa és mint ahogy ön is, én is nagy tisztelője vagyok Bálint Sándornak. Mindezekkel együtt teljes egészében igaza van, hiszen az az épület, ahol lakott Bálint Sándor, ma már lebontásra került.

Hogyan fordulhatott ez elő? Ez a ház többszörös tulajdonosváltáson ment keresztül, és a legutolsó tulajdonos ezt le kívánta bontani, és ezt a szándékát egy építési engedéllyel támasztotta alá, amit az építési hatóság adott ki a részére. Ezt megtudván az illetékesek, így a polgármester úr is, kijelentette, hogy megpróbálja megmenteni ezt a házat, hiszen ez szimbólum is Szeged városában és az egész országban. Igaz, hogy a háznak építészeti értéke, műemléki jellegű értéke nem volt, de a szellemisége és mindazok miatt, ami abban a házban történt, értékessé vált ez az épület.

Amikor a képviselő úr megkereste házelnök asszonyt és a Kulturális Örökségvédelmi Hivatalt, ők intézkedtek is, csak a jogerős bontási engedéllyel kapcsolatban már nem tudtak semmit tenni, tehát nem tudták ezt az épületet valamilyen formában védetté nyilvánítani. Botka László polgármester úr tárgyalt a ház tulajdonosával, aki először 23 millió forintért szerette volna ezt a házat eladni, de ahogy megtudta, hogy mennyire felértékelődött ez a ház, így rögtön 60 millió forint fölé emelte az árat. 47 millióra sikerült ezt a polgármester úrnak lealkudnia, de végül is az önkormányzat a pénzügyi bizottságának javaslatára, akik nem járultak hozzá ennek az épületnek a megvásárlásához, elállt ettől a szándéktól.

Majd az egy percben szeretném a többit befejezni.

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage