DR. JUHÁSZNÉ LÉVAI KATALIN (MSZP): Tisztelt Miniszter Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Jó néhány Magyarországon működő pénzintézet létrehozott egy közös központi nyilvántartási rendszert, az úgynevezett BAR-t, amely a nem vagy késedelmesen fizető adósokat tartja nyilván. A rendszerbe azok a magánszemélyek kerülnek be, akiknek 90 napot, illetve a mindenkori minimálbér összegét meghaladó tartozása van valamely pénzintézetnél. A rendszer öt éven át tartja nyilván azoknak az adatait is, akik a tartozásukat a kamatokkal, büntetőkamatokkal együtt már letudták. Ez gyakorlatilag azt jelenti, hogy az adósságát törlesztett ügyfél még öt éven át nem kaphat hitelt semmilyen pénzintézetnél. A listán már jóval több mint 100 ezer, közel 200 ezer fő szerepel.
Tisztelt Miniszter Úr! Az alacsony jövedelmű családok százezrei élnek az áruhitel nyújtotta lehetőséggel, és próbálnak minél alacsonyabb havi törlesztőrészletek felvállalásával jutni ötről a hatra. Sok család csak így kap esélyt arra, hogy új televíziót, mosógépet, hűtőszekrényt vagy számítógépet vegyen, de lakáshitel esetén is igaz ez. De hány és hány családdal fordulhat az elő, hogy a családfő elveszíti átmenetileg a munkahelyét, és nincs kereső a családban, segélyen élnek? Ilyenkor ezeket a törlesztőrészleteket nyilvánvalóan nem tudják teljesíteni, de amikor jobbra fordul a sorsuk, akkor kamatostul visszafizetik a tartozásukat. Amikor újra szeretnének valamilyen beruházást a családnak, akkor viszont öt éven át, miután a veszélyes adósok listáján szerepelnek, nem kaphatnak semmilyen hitelt.
Tisztelt Miniszter Úr! Nem érzi-e úgy, hogy alkotmányos jogot sért ez a diszkrimináció - a jó hírnévhez és a vagyonhoz való jogot sérti? Nagyon nagy gondot okoz az, hogy a büntetőkamatokkal együtt visszafizetett tartozást még öt éven át nyilvántartják ezek az intézmények.
Nem érzi-e igazságtalannak, hogy éppen a legszegényebb, ám egyről a kettőre jutni akaró családok helyzetét lehetetleníti el egy évekkel korábbi, de azóta már jóvátett botlásuk? Mert természetesen az elfogadható, hogy - a bankok kockázatcsökkentési céljait figyelembe véve - lejárt határidejű, nagy összegű tartozásokat nyilvántartanak ezek a pénzintézetek, de meggyőződésem, hogy ezek az átlagemberek, kisemberek, akik már kamatostul törlesztették a tartozásaikat, ezt természetesen igazságtalannak érzik, és én magam is alkotmányellenesnek tartom.
Várom a miniszter úr válaszát. (Taps az MSZP padsoraiban.)