HERÉNYI KÁROLY (MDF): Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Miniszter Asszony! Elöljáróban szeretném kijelenteni, hogy én Salgó Lászlóval perben, haragban nem vagyok, nem is nagyon ismerem, és azt gondolom, hogy ő nem rossz rendőr. Másfél héttel ezelőtt egy vitában még védelmére is keltem, hiszen ügynökügyben nagyon óvatosan kell eljárni, mert súlyos következményei lehetnek.

Ennek utána viszont egy olyan hírrel találkoztunk a Heti Válasz legutóbbi számában, ami azt bizonyította számunkra, hogy a rendőrfőkapitány úr nem mindenben mondta el a teljes valóságot. "Soha nem dolgoztam a III/III-as csoportfőnökségnek" - mondta az újonnan kinevezett országos rendőrfőkapitány. A Heti Válaszban közölt dokumentum pedig elég egyértelműen bizonyítja, hogy a rendőrfőkapitány úr 1985-ben részese volt annak az eljárásnak vagy folyamatnak, amelynek során Lezsák Sándort, az MDF alapítóját, Csoóri Sándort és más írókat megfigyeltek és a megfigyelésekről jelentések készültek.

A dokumentum megjelenése után belügyminiszter asszony úgy nyilatkozott, hogy a főkapitány kinevezésekor tisztában volt Salgó László múltjával. A belügyminiszter asszony azt mondta, hogy nincs semmi különösebb teendő, mert Salgó László csak elemzőtiszt volt, a jelentések továbbításában, feldolgozásában játszott szerepet, rendezte és kódszámmal látta el a III-as csoportfőnökség jelentéseit.

Ha ezt a magyarázatot elfogadjuk, és ön természetesnek tartja, hogy a kommunista rendszer fenntartásában tevőlegesen részt vevő, fennállásának meghosszabbításán dolgozó egykori állambiztonsági emberek magas pozíciókat kaphatnak, akkor ezzel a rendszerváltás értelmét kérdőjelezi meg. És legalább ekkora probléma az - most a jelenségről beszélek -, hogy jó néhányan csak akkor ismerik el életüknek ezt a részét, amikor kiderül, amikor már nem lehet letagadni.

Kérdezem: ön szerint is ellenséges ellenzék volt-e Lezsák Sándor vagy Csoóri Sándor? Ki állt a jó oldalon 1985-ben?

Várom válaszát. (Taps az ellenzéki oldalon.)

 

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage