DR. NÉMETH IMRE földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter: Elnök Asszony! Tisztelt Képviselő Úr! Sem félrevezetésről, sem megtévesztésről nincs szó. A szőlő- és gyümölcsfagykárok felmérésével és kártalanításával kapcsolatos ígéretemet eddig az utolsó betűig betartottam, a közpénzeket azonban nem zsebből fizetjük, így az ennek megszerzése érdekében szükséges eljárási rendet be kell tartani. A téli, illetve a tavaszi áprilisi fagykárokat követően a károk felmérése, előzetes felmérése indult meg, az FVM-hivatalok falugazdászai végezték el.

Az adatok alapján megállapítható volt, hogy az ország több régióját jelentős fagykár érte; ezt követően a kormány május 10-én hozott rendeletet, hogy a kárenyhítő támogatást azok kapják meg, azok a regisztrált gyümölcs- és szőlőtermelők, akik esetében a kár mértéke az 50 százalékot meghaladja, és akiknek legalább 500 négyzetméter nagyságú belterületi ingatlanon gyümölcsös, illetve szőlőterületük van, bel- és külterületen.

 

(11.00)

 

A kormány határozata alapján 30 ezer forint/hektár előleget kapnak a károsult termelők, a kárenyhítési előleg forrása a kormányhatározat szerint 3 milliárd forint, amely a piacra jutási keretből került átcsoportosításra, ahonnan az rendkívüli mértékben hiányzik. A Pénzügyminisztériummal egyetértésben a kárenyhítés részletes feladatairól az 53/2002. (VI.25.) számú FVM-rendeletben intézkedtem. A rendelet szerint a megjelenést követő huszonöt napon belül kell a lakhely, illetve telephely szerinti megyei FM-hivatalhoz a kárigényeket bejelenteni. A kérelmező jogosultságát a hegybíró, illetve a falugazdász igazolja. Az igénylőlapok felülvizsgálata után harminc napon belül a megyei FM-hivatal igazolást állít ki, amely alapján igényelhető a támogatás az illetékes adóhatóságtól, ahol szintén harminc nap áll rendelkezésre.

A fenti rendelettel párhuzamosan június 27-én a fagykárok részletes ellenőrzésére utasítást adtam ki a megyei FM-hivatalok felé, amelyben rögzítettük a bejelentések gyümölcsfajonkénti helyszíni szemléjének és ellenőrzésének részletes feladatait, ugyanis a közpénzekkel felelősen kell gazdálkodni. Tehát az igénybejelentéseket követően a jogosultak 30 ezer forint/hektár összegű, ültetvényművelésre fordítható előleget kaphatnak. Ha a rendelet szerinti bejelentkezési huszonöt napot és az ügyintézésre megjelölt harminc napot számolom, a kifizetésekre matematikailag valóban csak augusztus végén, szeptemberben kerülhetne sor.

Ezen belül azonban a károsultakon is múlik, miként gazdálkodnak az idővel. A bejelentkezések és az ügyintézés a megjelölt határidőn belül ugyanis folyamatos, így az igényt elsőként benyújtók csoportja már júliusban megkaphatja az igényelt támogatást. Egyébként a hivatalok gyorsított eljárási rendben bírálják el a beérkezett kérelmeket. A teljes elszámolásra - ön is tudja, képviselő úr - csak azt követően kerül sor, amikor a terményt betakarították, hiszen a szőlőszüret még meglehetősen messze van, nehéz lenne most számon kérni, hogy a szőlőkben esett százszázalékos fagykárt miért nem fizetjük ki, mikor az valójában akkor derül ki, amikor az adott termés betakarításra kerül.

Az elmondottak szerint ígéretemhez híven - a kormány egyetértésével - hatékony és gyors intézkedések történtek annak érdekében, hogy a gazdálkodókat ért váratlan és kellemetlen fagykárok megtérítésre kerüljenek. Kérem válaszom elfogadását. (Taps a kormánypárti oldalon.)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage