ELNÖK: Tisztelt Országgyûlés! Elõször is a képviselõ úr felszólalásába az elõzetes vitát vagy megbeszélést beszámítottam, és annak beszámításával vontam meg a szót. A Házszabály 116. §-ának (3) bekezdése azt mondja, hogy az interpelláció három perc alatt terjeszthetõ elõ, két perc áll a válaszra rendelkezésre. E határidõk túllépésekor az elnök megvonja a szót. Tehát ebben az esetben nem szükséges elõzetes figyelmeztetés. Ennek ellenére, a gyakorlatomat figyelték, én soha nem szoktam mondat közben megvonni a szót, itt az volt a helyzet, hogy a képviselõ úr írásban öt kérdést terjesztett elõ, a kérdések írásban rendelkezésre álltak, figyeltem a szöveget, a képviselõ úr olvasta szó szerint a kérdéseket, amit úgyis tudtak a meginterpelláltak. Tehát semmiféle sérelem, hátrány sem a képviselõ urat, sem a válaszadókat nem érte.
Ami a második kérdést illeti, valóban egy rendhagyó esetrõl volt szó: ha az interpelláció több minisztert érint, akkor a miniszterelnök dönti el, illetve jelöli ki a válaszadó minisztert. Tehát akkor ilyen probléma nem fordulhat elõ. A problémának az eredete az, hogy a képviselõ úr két olyan személyhez interpellált, akik közül nem mind a kettõ tartozik a miniszterelnök úr hatáskörébe. Ezért nincs más lehetõség, ha egy interpelláció keretében hangzik el a kérdés, akkor egy interpelláció keretében és idõkeretében kell megadni a lehetõséget a válaszadásra is. Egyébként, ha ez két interpellációnak lenne tekinthetõ, akkor az interpelláló képviselõt is dupla idõ illetné meg, és a válaszadásra is dupla idõ állna rendelkezésre. Ezzel azonban megkerülhetõ lenne az interpellációk idõkeretének az általános szabályozása, mert ezzel a módszerrel egy interpelláció pontosan kétszer annyi ideig tartana, és felrúgná ez a lehetõség - pláne hogyha egyszerre hármat is interpellálnának meg -, akkor felrúgná az egész interpellációs rendszernek az idõkeretét.
Ennek ellenére természetesen vállalom, bár a frakciónak is megvan az a lehetõsége, hogy az alkotmányügyi bizottsághoz forduljon a kérdés megoldására, de természetesen vállalom, hogy a kérdést az alkotmányügyi bizottság elé fogom terjeszteni. Köszönöm szépen.
Szabó Zoltán államtitkár úr személyi érintettség címén kért szót.